Škoda Motorsport: Testování před rallye San Remo

Stejně jako před každým podnikem světového šampionátu, uskutečnil tým Škoda Motorsport testování i před Rallye San Remo, která se koná v termínu 5.–7.10.2001 v okolí tohoto známého středomořského letoviska.
Škoda Motorsport: Testování před rallye San Remo
I když test proběhl prakticky celý měsíc před uskutečněním závodu, všichni tři jezdci si vyzkoušeli Octavii WRC ve velmi podobných podmínkách jako při soutěži, neboť základnou testovací skupiny se stalo městečko Imperia na Ligurském pobřeží, které se nachází v bezprostřední blízkosti rychlostních zkoušek. Na testovacích tratích se během prvního zářijového týdne vystřídali oba stálí jezdci týmu, Němec Armin Schwarz a Belgičan Bruno Thiry s českou soutěžní nadějí a čerstvým šampionem Romanem Krestou, pro něhož bude zároveň start na Rallye San Remo premiérou v mistrovství světa v barvách továrního týmu Škoda Motorsport.

Jako první se v pondělí posadil do kokpitu Octavie WRC osmatřicetiletý Armin Schwarz, jehož úkolem na rozdíl od většiny jiných optimalizačních testů bylo prověřit i některá vylepšení na voze. Tím nejvýznamnějším byla převodovka s novým mezinápravovým diferenciálem, která by měla Octavii WRC opět o něco zrychlit. Německý jezdec byl s touto změnou spokojen: „Chování Octavie WRC s tímto pozměněným mezinápravovým diferenciálem je o poznání lepší. Toto vylepšení je sice v zásadě drobností, ale především na asfaltových soutěžích, kde se závodí doslova o desetinky sekund, se i tato změna projeví. Kromě toho jsem se samozřejmě soustředil během testu i na standardní záležitosti, jako volbu nejvhodnější směsi pneumatik či převodových poměrů.“ Podle hlavního inženýra týmu Dietmara Metricha, jehož rozhodnutí bude směrodatné, nebyl test dostatečně dlouhý na prověření životnosti nového diferenciálu. Případná porucha by se pak nejspíše projevila tím, že by fungoval jen pohon zadních kol. Je proto možné, že Schwarz bude jediným jezdcem, který tuto novinku ve svém voze poveze: „I když se během zkoušení této nové části neprojevily žádné problémy, vždy je potřeba podrobit novou součástku důkladnému zátěžovému testu a na to tentokrát nebylo dost času. Já osobně ale chci tento nový mezinápravový diferenciál ve voze mít i za cenu možných potíží, protože vím, že Octavia WRC tak bude rychlejší.“ Během dvoudenního ježdění pak Schwarz absolvoval celkem 260 ostrých kilometrů, aby se ve středu vrátil do svého bydliště v Monaku. Již v sobotu si totiž bere za manželku svoji přítelkyni Petru, a tak má kromě závodění i jiné starosti.

S příjemným počasím na severu Itálie byl spokojen Bruno Thiry, který po Schwarzovi převzal ve středu štafetu testovacího pilota: „Jsem rád, že jsem si mohl vyzkoušet Octavii WRC na dvou různých tratích se dvěma druhy povrchů. Ta čtvrteční byla s pěti kilometry delší a její povrch měl jinou přilnavost. Snadno tak poznáte rozdíl ve směsích pneumatik. Celkově musím říci, že tyto tratě by měly našemu vozu vyhovovat.“

Na italské půdě byl pak třetím do mariáše i Roman Kresta, pro kterého není vůz Octavia WRC žádnou novinkou. Avšak i přesto, že nedávno obhájil v mezinárodním mistrovství ČR titul mistra republiky, uvědomuje si velký rozdíl mezi italským a českým asfaltem. „Vůz má jiná nastavení řídící elektroniky diferenciálů a jiné zpřevodování rychlostní skříně. Je to hlavně proto, že italské rychlostní zkoušky jsou mnohem členitější. Já jsem si na testování chtěl především „osahat“ jinak nastavený vůz a především se seznámit s jeho chováním na takovém povrchu.“

Pod vedením šéfa testovací skupiny Pavla Sibery, absolvovali tři jezdci během týdenního testování téměř 850 km v ostrém tempu. Kromě již zmíněného mezinápravového diferenciálu se pak zkoušely i další drobná vylepšení na voze, jako změny na chlazení brzd či na mezichladiči stlačeného vzduchu. Pavel Sibera pak celé testování komentoval slovy: „Musím říci, že jsem velmi spokojen s tím, co zde všichni odvedli. Nejtěžší úlohu měli mechanici, neboť museli během prvních tří dnů pětkrát vymontovat převodovku. Celkově jsme udělali opět pár důležitých kroků v přípravě na Rallye San Remo.“
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 34 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků