Škoda má svou vlastní elektronickou knihu jízd

Česká automobilka Škoda rozšíří své originální příslušenství pro všechny modely o novou elektronickou knihu jízd ŠkodaSAT.

Systém není ve světě žádnou novinkou, ale pro automobilku, která značnou část výroby prodá v kategorii užitkových, tedy firemních vozů, se jedná o vcelku nutnost.

Elektronická kniha jízd (EKJ) umožňuje sledovat pohyb vozidla a zároveň k tomu vytvářet automaticky knihu jízd. Navíc v případě odcizení lze vůz díky palubní jednotce kdykoli dohledat.

Systém se skládá ze dvou části a to palubní aktivní jednotky, která lokalizuje polohu pomocí signálu GPS a údaje pak odesílá pomocí technologií GMS/GPRS na server skodasat.eu, kde si pak může majitel vozu prohlédnout knihu jízd a případně sledovat, kde se vůz nachází.

EKJ pak umožňuje zjistit trasu pohybu vozidla, místa a čas začátku a konce jízd, údaje o rychlosti vozidel a další. Systém navíc při poklesu napětí, případně při odpojení akumulátoru zašle na předem nadefinované telefonní čísla varovné SMS.

Zajímavou funkcí je pak např. informace o nehodě. Pokud systém zjistí, že zpomalení bylo větší, než 2,5g, zašle na nadefinovaný email zprávu o poloze vozidla, které s největší pravděpodobností havarovalo.

Z doplňkových funkcí, které lze dodatečně aktivovat, je zajímavé zjišťování online polohy vozu, blokování startování vozidla, do vozu lze nainstalovat tlačítko, kterým se přepne záznam z firemních jízd na soukromé, lze napojit systém na pult centrální ochrany apod.

Samotný hardware pak přijde na 13 707 Kč bez DPH a montáže pro koncového zákazníka (cena pro dealera Škody je 10 966 Kč). V této ceně je pak zahrnut HW, SIM karta pro přenos dat v roamingu, základní funkce EKJ na 1 rok a mapové podklady pro lokalizaci jízd.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Test Dacia Duster II dCi 110 4x4: Pouze pro silnici je jí škoda

Dacia Duster II 1.5 dCi 4x4

Příroda vytvořila v polovině ledna opravdu vhodné podmínky pro testování nové generace oblíbeného SUV Dacia Duster. Jezdili jsme s ním v hlubokém bahně i na zasněžených silnicích.

včera | Radek Pecák | 16 příspěvků
Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 31 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků