Škoda Karoq bude nejspíš vznikat v Turecku. VW tam postaví nový závod

Nový výrobní závod koncernu VW by měl podle nejnovějších informací opravdu vzniknout v Turecku. Na místě přitom budou vznikat i Škodovky.

O místě nového koncernového závodu VW nebylo dosud přesně rozhodnuto a dříve se mluvilo o Bulharsku nebo Turecku. Dle německého časopisu Automobilwoche už má být ovšem dozorčí rada VW rozhodnuta, že nová továrna vznikne právě v Turecku, poblíž města Izmir. Na oficiální potvrzení těchto zpráv si ale budeme muset ještě počkat.

VW má plán, jak masově rozšířit elektroauta. Nabíječky budou snad na každém rohu

VW má plán, jak masově rozšířit elektroauta. Nabíječky budou snad na každém rohu

Tento krok se přitom týká rovněž české Škodovky. Nový závod VW bude totiž místem produkce i dalších modelů koncernových značek. Německá publikace uvádí, že do Turecka by se přesunula výroba Škody Karoq a Seatu Ateca, zatímco do roku 2023 bude do českého závodu v Kvasinách přesunuta výroba Volkswagenu Passatu po boku Superbu.

Poslední zmíněný přesun by tedy mohl vyvrátit obavy továrny v Kvasinách, že výroba nově chystané generace Passatu, a hlavně jeho českého dvojčete Škody Superb, bude rovněž přestěhována do Turecka. Podniková rada v Kvasinách se obávala o ztrátu Superbu, který je zde vyráběn od jeho moderního počátku.

Škoda Superb v ohrožení. Přesun do Turecka znamená výrobu u jiné značky

Škoda Superb v ohrožení. Přesun do Turecka znamená výrobu u jiné značky

Celé stěhování produkce některých modelů je koneckonců vyvoláno nutností udělat místo k výrobě nových elektromobilů koncernu VW. Klíčové modely pro elektromobiltu chce společnost produkovat v domácích závodech v Emdemu, Hannoveru a Cvikově.

Projektu nové továrny v Turecku se měl ujmout sám šéf koncernu Herbert Diess, přičemž na výběr tohoto místa měl tlačit i Katar, který vlastní 17% podíl VW. Mluvčí dozorčí rady koncernu nakonec uvedl agentuře Reuters, že plány na novou továrnu se vyjasnily, ale že ještě nebyly dokončeny. Informaci přinesla ČTK.

S Fordem Ranger Raptor na střelnici: Střele neujede, všemu ostatnímu už ano!

S Fordem Ranger Raptor na střelnici

Pick-upy si lidé kupují hlavně jako pracovní stroje. Z dřívějška víme, že už mohou sloužit také jako stylový doplněk, Ford Ranger Raptor ale patří do úplně jiné škatulky.

dnes | Jan Mička | 6 příspěvků
TEST DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155: Odvážní Francouzi jsou zpátky!

DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155

Luxusní divize automobilky Citroën se stala samostatnou značkou v roce 2014. Jako první to s modelem DS 7 zkusila s karoserií SUV a nyní nastal čas jít dál. Asi vás nepřekvapí, že jde taktéž o SUV. Proč ne, když je lidé chtějí?

16.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 27 příspěvků
Vodíkovým Hyundaiem Nexo z Bruselu do Prahy: Není brzo, to Česko je pozadu

Hyundai Nexo na vodík (první svezení)

Hyundai jako jedna z mála automobilek vodíkový pohon nejen testuje, ale nabízí i ve svém sériovém modelu Nexo. Ten se na vybraných trzích už prodává. Měli jsme exkluzivní možnost vyzkoušet si vůz v reálném provozu při cestě napříč Evropou.

12.  9.  2019 | Svět motorů | 38 příspěvků