Škoda Kamiq s dvoulitrem a čtyřkolkou je konečně realitou. Může klidně na Dakar, umí si i vyrobit vodu

Další žákovský projekt Škody je na světě. Letos je to tedy velká paráda!

Škoda oficiálně odhaluje v pořadí již osmý žákovský projekt unikátního vozu, kterým je pro tentokrát rallye speciál Afriq. Název vozu není jen tak nahozený během svačiny, má svůj význam. Žáci s ním odkazují na odpovědnost společnosti Škoda Auto za aktivity koncernu Volkswagen v severní Africe. Na stavbě vozu se podílela také divize Škoda Motorsport.

Jak je z fotografií patrné, základem pro Škodu Afriq se stalo nejmenší SUV značky Kamiq. Myšlenkou bylo postavit vůz, který by mohl přímo na Rallye Dakar. Zajímavostí pak je, že Afriq má oproti Kamiqu pouze dvoje dveře. Zadní dveře jsou totiž přivařené k ochranné kleci. Po vzoru vozu Fabia Rally2 Evo je pak ve střeše ventilační klapka. Ze stejného vozu je pak i zadní křídlo. Kapota má rychlouzávěry a přídavné světlomety a celá karoserie je zahalená do polepů závodního týmu značky.

Vedle stavby karoserie je Afriq nejzajímavější svým pohonem. Pro pohon totiž slouží motor, pohon všech kol a automatická sedmistupňová převodovka DSG z benzínové Octavie. Konkrétně jde o motor 2.0 TSI o výkonu 140 kW (190 koní). K zástavbě tohoto ústrojí bylo nutné upravit uchycení přední nápravy a uložení motoru a převodovky. Kvůli namontování kloubového hřídele museli žáci použít půlenou nádrž z Octavie. Vzadu je pak víceprvková náprava.

Další zajímavostí je generátor pitné vody od společnosti Watergen, který je uložený v zadní části vozu. Jeho prací je vyrábět pitnou vodu z vlhkosti okolního vzduchu. Tím pádem může vyrábět vodu i na poušti. Žákovské vozy vznikají na Středním odborném učilišti Škoda Auto již od školního roku 2013/14. Letošní vůz mělo na starosti 25 žáků, z toho 3 dívky.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

Váš názor Další článek: Nové BMW M4 CSL má českou cenu. K dostání bude jen pár kusů za více než 4,5 milionu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , Škoda Octavia na Heureka.cz