Škoda Felicia slaví 25 let. Milionářka z České republiky se uměla krásně odvázat

Letošní říjen je připomínkou 25. výročí od spuštění výroby novodobé Škody Felicia. Není tajemstvím, že v historii české značky byla „felda“ velice důležitým modelem, který si oblíbil obrovský počet lidí.

Stará dobrá „felina“ slaví čtvrt století. Čas prostě letí a jedno z nejvýznamnějších aut české automobilky po začlenění do koncernu Volkswagen v roce 1991 sjelo poprvé z výrobní linky před 25 lety. Přesněji tomu bylo 17. října 1994 v 10:20 hodin, kdy z továrny v Mladé Boleslavi vyjela první sériová Škoda Felicia.

Novodobá Felicia ve formě hatchbacku, kombi, pick-upu či dodávky samozřejmě jménem odkazovala na starý kabriolet Felicia z 60. let. Recyklace starých jmen pro modely zcela jiného zaměření tedy nebyla ničím novým ani tehdy v 90. letech. Samotný výraz je nicméně odvozen od latinského výrazu pro pocit štěstí „felicitas“.

Nová Škoda Octavia na prvních skicách! Naplno se představí už příští měsíc

Nová Škoda Octavia na prvních skicách! Naplno se představí už příští měsíc

Felicii popisovala Škoda jako komplexní evoluci předchozího Favoritu. Na nový model se použilo celkem 1187 nových dílů a před spuštěním sériové produkce vzniklo ještě pět desítek prototypů, které mělo na svědomí oddělení v závodě ve Vrchlabí. Oficiální premiéra pro veřejnost proběhla nedlouho po spuštění sériové produkce 26. října 1994. Trojici nových hatchbacků v barvě české trikolóry tehdy pokřtil pražský primátor na Karlově mostě vodou z Vltavy.

S karoserií hatchbacku byla Felicia o 40 mm delší a 15 mm širší než předchozí Favorit, kdežto objem prostoru pro zavazadla se zvětšil o 21 litrů. Kabina působila vzdušněji a zvýšila se i celková úroveň odhlučnění a odpružení vozu díky pevnému skeletu samonosné karoserie, nové nápravnici a změněné geometrii přední nápravy a přidanému stabilizátoru zadní nápravy.

Jak vznikají modely automobilů Škoda? Česká firma ukázala zákulisí ruční výroby

Jak vznikají modely automobilů Škoda? Česká firma ukázala zákulisí ruční výroby

Nezapomenutelná je i základní motorizace Felicie, kterou dosud mnozí považují za neprůstřelnou. Atmosférický čtyřválec o objemu 1289 cm³ byl dostupný ve variantách o výkonu 40 kW (54 koní) či 50 kW (68 koní). Více síly pak v roce 1995 zajistila i nabídka čtyřválce 1.6 MPI o výkonu 55 kW (75 koní), přičemž naftovou motorizací byl čtyřválec 1.9 D o výkonu 47 kW (64 koní).

Později velmi oblíbený kombík se objevil na trhu v červnu 1995 a od srpna téhož roku vznikala v závodě Kvasiny také provedení pick-up a dodávka Vanplus. Zábavnou kapitolou byla produkce čtyř tisícovek kusů Felicie Fun, která jakožto volnočasový pick-up zaujala nejen žlutým odstínem karoserie, ale i variabilním uspořádáním interiéru.

První Škoda Fabia byla příšerně drahá. Dnes má 20 let a zvolna se stává klasikou

První Škoda Fabia byla příšerně drahá. Dnes má 20 let a zvolna se stává klasikou

Ve Felicii se pro škodovku poprvé objevila i řada moderních prvků výbavy jako například systém ABS, čtyři airbagy, klimatizace, posilovač řízení, výškově nastavitelná a vyhřívaná přední sedadla, čalounění kvalitní kůží nebo palubní počítač. Takzvaně v „plné palbě“ ke stoletému výročí založení firmy přijela i dnes známá edice Laurin & Klement.

Ani motorsport nebyl Felicii cizí a ve specifikaci Kit Car bojovala v rallyovém mistrovství světa během období 1995 – 1997. Již během první sezony pak dojela na třetí místo ve své třídě a roku 1996 byl Švéd Stiq Blomqvist v anglické RAC Rally třetí v absolutní klasifikaci. S Kit Carem doslova lítal i známý český pilot Emil Triner. Jeho přílet na pódium novozélandské rallye v roce 1996 patří mezi legendární momenty (video níže).

Po takřka čtyřech letech produkce se nakonec Felicia dočkala v únoru 1998 velké modernizace, která byla hlavně navenek patrná sjednocením designového jazyka s novějšími modely Škody. Tvar předních světlometů i masky chladiče tak již kopíroval větší Octavii.

K završení života Škody Felicia došlo v červnu 2001, kdy už po boku nejnovější Fabie, představené v roce 1999, sjel z linky poslední kus. Celkově Škoda vyrobila 1.401.489 exemplářů Felicie. Na přesné rozpočítání jednotlivých variant se můžete kouknout níže v tabulce.

Výroba modelové řady Škoda Felicia
Verze Období Počet vyrobených ks
Felicia 1994 – 2001 915.843
Felicia Combi 1995 – 2001 351.905
Pick-up 1995 – 2001 124.565
Felicia Fun/Vanplus 1996 – 2000 9176
Celkem   1.401.489
Škoda Felicia kdysi prošla i testem Top Gearu. Už tehdy byl Clarkson mistrem slova

Škoda Felicia kdysi prošla i testem Top Gearu. Už tehdy byl Clarkson mistrem slova

Škoda Felicia dostávala v britských médiích celkem dost prostoru. Dokonce vyhrála prestižní anketu.

4.  6.  2020 | Vladimír Kadera | 2 příspěvky
Minitest Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG: Kluk z plakátu

Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG

Nebude trvat dlouho a nabídka pohonných jednotek Volkswagen T-Cross projde drobnou úpravou. Benzinová patnáctistovka však zůstane, proto není od věci si říci, co od ní vlastně můžete očekávat.

3.  6.  2020 | Jan Mička | 15 příspěvků
Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

31.  5.  2020 | Petr Schnagl | 114 příspěvků