Škoda Favorit Prima dala akčním verzím nový rozměr. Našli jsme raritu pro Západ

Pamatujete si ještě na akční škodovky s nápisem Prima? Tahle auta kdysi zářila ze všech plakátů, inzerátů i billboardů. S počtem 10.469 vyprodukovaných kusů zaznamenala obrovský úspěch – i přes jepičí život nesl každý 100. vyrobený favorit či forman právě toto označení.

Jakmile se před třiceti lety lety mladoboleslavská automobilka obrátila na české designéry ze Strakonic s úkolem oživit stárnoucí řadu automobilů, následně se doslova roztrhl pytel s akčními modely. Třetí v pořadí, navazující na Favority Komfort a Sport line, se jako první zhlédl v exotické fialové barvě laku. Tolik odvahy u nás nikdy předtím nikdo neměl, kontroverzní lak působil v autosalonech na lidi jako magnet.

Není divu, že se úspěch dostavil, a tak se k fialovému laku poté Škoda ještě několikrát vrátila, už ale vždy jen v metalickém provedení. V případě modelu Prima dostal na míru ušitý lak atraktivní dívčí jméno Erica, s čímž korespondovaly dveřní výplně originálního názvu Faust a potahy sedadel Finley-Faust. Není pak divu, že honosně označený model měl silné ambice prorazit i na Západ. I když výbavou za tehdejšími tamními konkurenty silně zaostával.

Elektronika jen napůl

Právě automobil na fotografiích měl tu čest, že celý svůj dosavadní život prožil spokojeně v Německu. Od první registrace v roce 1992 si jeho služeb spokojeně užíval původně šedesátiletý majitel křestním jménem Walter, který se dnes už nevšední specifikace favoritu po mnoha spokojených letech zbavil až letošního 22. dubna.

Německá verze Favorit Prima byla proti stejnojmenné české variantě o něco bohatší – například poskytovala standardně otáčkoměr místo analogových hodin v přístrojovém štítu. A k tomu se dočkala třeba špičkového autorádia Blaupunkt Trier – podle dobových trendů samozřejmě s číselným kódováním, pěti paměťmi na ukládání rozhlasových stanic a funkcí autoreverse pro kazetový magnetofon.

V našem případě jde o vzácnou verzi Ecotronic s elektronicky řízeným dvoukomorovým karburátorem Pierburg, označenou 135 Le. U našich západních sousedů totiž musel v té době favorit stejně jako ostatní nabízená auta na trhu povinně disponovat katalyzátorem, aby plnil tehdejší přísnou emisní normu Euro 1. A právě tohle spojení tehdejší mechanické karburátory nedovolovaly.

Jenže každá výhoda může mít i stinnou stránku, což v tomto případě znamenalo snížení maximálního výkonu ze standardních mechanických 43 na elektronických 40 kilowattů. Přesto už tenkrát šlo o labutí píseň karburátoru v českých vozech, neboť s rozsáhlou modernizací favoritu dorazilo pod kapotu už za pár měsíců elektronické vstřikování paliva. Tehdy ještě jednobodové Bosch Monomotronic, od léta 1996 ve feliciích konečně vystřídané moderním, vícebodovým.

Z Německa si vůz do severočeského Mostu letos přivezl sběratel Petr Hladký, který hýčkaný favorit pořídil za rovných 1300 eur. Unikátně zachovalý, s veškerou prodejní i servisní dokumentací, a nadto s nízkým dosavadním nájezdem – za 29 let škodovka zdolala necelých 61.000 kilometrů. Další jasný důkaz o tom, že klasická česká auta je dnes lepší vyhledávat v zahraničí. Tuzemští inzerenti totiž mívají často dost nesmyslné představy o ceně a tím vážné fandy domácích modelů zdatně odrazují. Zdaleka ne každý totiž akceptuje v případě favoritu vydávat stotisícové sumy.

Stvořen pro levný provoz

Favorit Prima se veřejnosti poprvé představil 23. září 1992 v Praze a krátce poté zamířil do prodejen. Tehdy šlo o třetí akční model Škody, spolu s ním se v předpremiéře odhalilo také luxusně pojaté olivově zelené kombi Forman Excellent, vycházející z vrcholného stupně 135 LS. Základem levnějších modelů Prima se naopak stala levná specifikace 135 L s holými okenními rámy dveří.

A je to znát, vždyť s výjimkou několika ozdob a nepřehlédnutelného laku se favorit navenek nemůže chlubit žádným noblesním prvkem. Postrádá tak nejen populární mlhovky, ale i dnes už dávno běžná tónovaná okenní skla. O dnes už téměř povinné klimatizaci ani nemluvě, samozřejmostí ještě dlouho poté nebyla ani u prémiových německých limuzín. Mimochodem felicia se jí jako první škodovka v příplatkové výbavě dočkala v roce 1995.

Tři roky předtím však nikdo u malého auta podobné věci neřešil. Mnohem důležitější bylo, že ekonomicky orientovaný Favorit Prima v tuzemském provedení s mechanickým karburátorem dokázal jezdit na cenově dostupný benzin oktanového čísla 91. A ten tenkrát ještě býval běžně dostupný po celé federativní republice. A na tuto jeho přednost upozorňovala i reklamní kampaň: „Jmenuje se Prima a jezdí super – na speciál!“

Bylo tomu tak vůbec poprvé, co Škodovka u výjimečného akčního modelu nevsadila na vrcholnou výbavu, ale spokojila se s pouhým základem. A zákazníci také, což dalo šanci na důstojný život třeba i pozdějšímu typu Green line. Ten o rok později pro změnu v přírodně zeleném laku propagoval zmíněné jednobodové vstřikovací zařízení, které už se od 1. 10. 1993 stalo i pro domácí zákazníky jedinou dostupnou volbou. Také tato třítisícová série Green line už dnes patří ke sběratelským vzácnostem. Vždyť kdy jste takové auto potkali naposledy?

Škoda Favorit Prima: Nadstandardní výbava

 • Exkluzivní fialový lak Erica
 • Ozdobné nápisy Prima na zadních blatnících
 • Interiérové čalounění Faust
 • Velkoplošné kryty kol
 • Pryžové vkládané koberce
 • Dělená zadní sedadla
 • Základní ceny v roce 1992:
  - Favorit Prima 135: 146.700 Kčs
  - Forman Prima 135: 177.250 Kčs

Článek vyšel v Auto Tipu Klassik 09/2021. Časopis si můžete koupit na ikiosek.cz.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

Diskuze (3) Další článek: Lexus překvapuje: Ukázal akční čtyřkolku s vodíkovým spalovacím motorem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,