Škoda Favorit mohla být krásná. Pak na ni ale dolehly socialistické kompromisy

Třicáté výročí 17. listopadu 1989 si lze připomenout různě. Třeba i svým způsobem revolučním automobilem, který se stal symbolem tehdejší doby a zároveň pojítkem mezi starým AZNP a Škodou pod křídly VW.

Přestože spoustu z nich stihla sežrat koroze nebo vysoké pece, Favorit patří už několik dekád ke zcela běžnému koloritu našich silnic. I dnes, více než třicet let od světové premiéry, jich jezdí pořád dost na to, aby nám tato poslední česká, respektive československá škodovka připadala vzácná asi jako mouchy na vesnici.

Škoda Š 738: Favorit Coupé, který vznikl v jediném exempláři

Škoda Š 738: Favorit Coupé, který vznikl v jediném exempláři

Stejně jako jiné staré mladoboleslavské modely, má i Škoda Favorit své nadšené příznivce a zapřisáhlé odpůrce. Ve srovnání se stovkou nebo stodvacítkou však byla v mnoha směrech jiná.

Samozřejmě měla odlišnou koncepci, která ji konečně dovolovala vymanit se z konstrukčních omezení předchůdců, a tudíž mohla vzniknout i v dalších praktičtějších karosářských variantách. Byl to skutečně první moderní vůz od roku 1964, kdy byla představena Škoda 1000 MB. A kromě dalších rozdílů nelze přehlédnout ani fakt, že Favorit dostal karoserii navrženu v italském studiu Bertone.

17. listopad 1989 ONLINE: Oslavy 30. výročí sametové revoluce

17. listopad 1989 ONLINE: Oslavy 30. výročí sametové revoluce

Pokud patříte k polistopadovým generacím, nemáte historii Favoritu v malíku, ale chápete někdejší polaritu na východ a západ, patrně se ptáte, jak bylo něco takového možné. Jak mohla automobilka ze socialistického bloku oslovit na počátku osmdesátých let, tedy v období pokračující tvrdé normalizace, někoho za železnou oponou a dohodnout se s ním na spolupráci.

Důvodů je samozřejmě spousta, tím hlavním ale bylo, že se Italům povedlo po druhé světové válce dostat do role jakéhosi evropského automobilového inseminátora, a to překvapivě i na východ od berlínské zdi.

Britové srovnali v roce 1990 Favorit, Samaru a Yugo Florida. Tipnete si vítěze?

Britové srovnali v roce 1990 Favorit, Samaru a Yugo Florida. Tipnete si vítěze?

Stáli nejen za zrodem španělské značky Seat, ale díky silné pozici komunistické strany na Apeninském poloostrovu a odtud možnému prodeji licence na Fiat 124 se jim povedlo naklonit si na svou stranu i někdejší Sovětský svaz. K zakládání dalších automobilek v Polsku či Jugoslávii byl pak už jen krůček.

Zkrátka Italové byli v tomto směru tak trochu oportunisté a na rozdíl od západního Německa měli dveře do východní Evropy otevřené. Což v kombinaci s jejich citem pro umění či design vytvářelo efektivní podhoubí dovolující jim působit na obou stranách politické dělící linie.

Škoda 760 mohla všechno změnit. Moderní vůz však odstřelili Němci

Škoda 760 mohla všechno změnit. Moderní vůz však odstřelili Němci

V Československu jsme měli s prací italských karosářů také své zkušenosti. V roce 1967 navázala úspěšnou spolupráci se studiem Vignale kopřivnická Tatra a prakticky ve stejné době vypadaly velmi nadějně i námluvy AZNP s Giorgettem Giugiarem, který pro tento státní podnik nakreslil skvěle vypadající Škodu 720 a později i poněkud méně elegantní Škodu 760.

Jak asi víte, výlučně naší vinou z uvedené kooperace nakonec sešlo. Mělo ale své konsekvence. Když v listopadu 1982 vyšlo známé usnesení předsednictva vlády č. 228, v němž se pravilo, že z rozhodnutí Ústředního výboru KSČ potřebuje socialistické Československo nový pokrokový automobil, doslovně se v něm mluvilo o karoserii v italském stylu.

Podívejte se, o jakých autech jsme před 30 lety mohli jen snít

Podívejte se, o jakých autech jsme před 30 lety mohli jen snít

K prosazení tohoto úkolu byl z pražského Ústavu pro výzkum motorových vozidel naverbován vynikající konstruktér Petr Hrdlička, který v březnu 1983 vyrazil na ženevský autosalon. Společně s Andrejem Barčákem z podniku zahraničního obchodu Motokov zamířili nejdříve na stánek starého známého, nicméně Giugiaro o spolupráci příliš nestál. Oba pány slušně vypoklonkoval. Čekal japonskou návštěvu a mezi řádky naznačil, že nechce, aby u něj viděla zástupce Škody. Později své rozhodnutí zřejmě litoval, protože stál o další schůzku, která skutečně proběhla. Bylo ale zřejmé, že jeho Italdesign další zakázku nezíská.

Škoda Favorit 115 S (1989): základ, který se do výroby nedostal

Škoda Favorit 115 S (1989): základ, který se do výroby nedostal

Od Giugiara vedla cesta našich zástupců k Pininfarinovi. Byl zdvořilý ale AZNP pomoci nemohl. Ne že by nechtěl, ale byl vázán smlouvami. V Evropě mohl navrhovat pouze auta italských značek a Peugeoty. Následně se Hrdlička s Barčákem zastavili u francouzské karosárny Chausson, která pracovala pro Renault, Matru nebo Simcu. A protože jednání bylo tentokrát úspěšnější, požádali o kontakt a rozpočet.

Nakonec vyrazili k expozici Bertoneho a první kontakt navázali s ředitelem karosárny, kterým byl tehdy Filiberto Giannini. Chtěli po něm hodně. Během osmi měsíců měl být hotový definitivní design, za další půlrok výrobní výkresy karoserie, o následujících šest měsíců prototypy, pak testování a 30. června 1985 měl být projekt nového automobilu zdárně u konce.

Sametová revoluce 1989 přehledně: události a osobnosti - Reflex.cz

Sametová revoluce 1989 přehledně: události a osobnosti - Reflex.cz

Za jiných okolností by to byl důvod na výsměch. Vývoj zbrusu nového modelu trvá pět až šest let a na počátku osmdesátých let tomu nebylo jinak. Československá mini-delegace však přišla v ideálním okamžiku. Bertone pár let předtím prohrál s Giugiarem výběrové řízení na design Fiatu Uno a chtěl dokázat, že umí udělat lepší auto. A proto si plácli.

Test Škoda Favorit 135 LS: poslední mohykán

Test Škoda Favorit 135 LS: poslední mohykán

Bertone zakrátko připravil cenovou nabídku, která byla lepší než od Chaussona. Za 28 milionů korun se zavázal navrhnout hatchback, kupé i sedan, vyrobit vzor interiéru a devatenáct karoserií. Kontrakt byl připraven v červnu 1983, a když Nuccio Bertone dorazil do Mladé Boleslavi, aby ho podepsal, měl už v aktovce první skici. Co následovalo, najdete ve fotogalerii…

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

29.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 61 příspěvků
TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

26.  11.  2020 | Jan Mička | 81 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků