Škoda Fabia: Dvouletá bilance

Nejprodávanější automobil v Čechách je Škoda Fabia. Jaké byly minulé dva roky pro nástupkyni slavné a oblíbené Felicie?
Škoda Fabia: Dvouletá bilance
Fabia byla poprvé představena na mezinárodní automobilové výstavě ve Frankfurtu v září 1999 a novinářská prezentace se konala v listopadu téhož roku v portugalském Algarve a na začátku prosince 1999 byl model uveden na trh v České republice a v dalších zemích.

Sběratel ocenění

Hned po svém představení se novinka české automobilky postavená na bázi nové koncernové platformy těšila velkému zájmu laické i odborné veřejnosti. Již v listopadu 1999 přišlo pro Fabii první ocenění - od německého magazínu Bild am Sonntag získala prestižní cenu „Zlatý volant“, krátce nato pak v celoevropské anketě „Auto roku 2000“ získala v silné konkurenci celkově čtvrté místo. Škoda Fabia se stala Autem roku 2000 v Litvě, Chorvatsku, na Slovensku a v Polsku. Stala se též Autem roku 2000 ve Velké Británii (vítěz ankety časopisu What Car? a ankety časopisu Auto Express) a Autem roku 2001 v Dánsku.

K prestižním evropským cenám patří i celkové třetí místo v soutěži Auto 1 v roce 2000, kterou pořádá skupina časopisů Auto Europe; Fabia se přitom stala vítězem národních anket Auto 1 v České republice (časopis Auto TIP) a Rakousku (časopis Auto BILD). Německý odborný časopis „Autoflotte“ zase ocenil Škodu Fabia titulem „Nejhospodárnější vůz“ a regionální noviny Brandeburska, Meklenburska, Saska, Saska-Anhaltska a Durynska oceněním „Naše auto roku 2000“.

Proč je oblíbená

Novináři i zákazníci oceňují na Fabii mimo jiné využití nejmodernějších technologií, dílenské zpracování a především jízdní vlastnosti. Na podzim roku 2000 byla Škoda Fabia, spolu s dalšími konkurenty na trhu, podrobena nezávislému crash testu sdružení EuroNCAP. Celkovým bodovým hodnocením a ziskem čtyř hvězdiček z testu vzešla jako jeden z nejbezpečnějších vozů své třídy vůbec.

Přichází kombi a sedan

Zhruba po roce byla v září 2000 na Autosalonu v Paříži představena prodloužená verze Fabie, model Fabia Combi, který byl poprvé uveden na trh v listopadu téhož roku. K jeho hlavním přednostem patří, kromě vlastností převzatých od „krátké“ Fabie, především velice elegantní a přitom praktická a prostorná karoserie. Fabia Combi bývá označovaná jako jeden z nejhezčích kombíků na trhu. V zemi svého původu, v České republice, navíc získala Fabia Combi titul „Auto roku 2001 v České republice“.

Nejmladší karosářskou variantou modelové řady Fabia je verze Fabia Sedan. Vůz byl představen na mezinárodním ženevském Autosalonu v únoru 2001, o dva měsíce později se s ním seznámila odborná novinářská veřejnost na mezinárodní prezentaci v Aténách. Fabia Sedan byla uvedena na trh v České republice v květnu téhož roku. Tento model byl odpovědí firmy Škoda Auto na časté požadavky zákazníků na vůz s karoserií typu Sedan.

Kolik jezdí Fabií

O úspěchu modelů řady Fabia hovoří především zájem zákazníků. K dnešnímu dni se pro vůz Škoda Fabia již rozhodlo více jak 400 000 zákazníků.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků