Fabia s výkonem 500 koní měla jediný úkol. Firmu z Tábora proslavila i ve světě

Z hatchbacku mladoboleslavské škodovky toho ale ve výsledku mnoho nezůstalo.

Před nějakými 14 lety byla tato červená střela hlavní zprávou všech motoristických webů. Aby taky ne, když u táborské firmy Brisk vzniklo na základě tehdejší Škody Fabia opravdové monstrum. I přes slušnou techniku s odkazem na Světový šampionát v rallye ale projekt RS 01 WRC zůstal pouze propagačním nástrojem a pojízdnou laboratoří českého výrobce zapalovacích svíček a elektroniky.

Nádherná Škoda 440 Karosa měla být jen experiment. Navzdory osudu žije dodnes

Nádherná Škoda 440 Karosa měla být jen experiment. Navzdory osudu žije dodnes

A publicity se Brisk v roce 2007 a následujících letech dočkal opravdu slušné. Z fotek netahal za oči ani tak červený lak speciálu, ale hlavně jeho široká a nízká karoserie z kompozitních materiálů. Do designu původního hatchbacku se řízlo zásadně a vzniklo nízké dvoudveřové kupé se splývající zádí. Z Fabie tak Brisk RS 01 WRC využil jen několik základních dílů.   

Ostatně konstrukce vozu spoléhala na příhradový ocelový trubkový rám. Fabii speciál nakonec jen připomínal a interiér byl správně vykuchaným závoďákem dle regulí FIA s karbonovou palubní deskou a středovým tunelem, skořepinovými sedačkami, ochranným rámem i bezpečnostní palivovou nádrží. Absence znaků Škody pak potvrzuje, že RS 01 WRC bylo kompletně v režii Brisku.

Tatra 613 vznikla i jako kabriolet. Krásný raritní speciál má automat a pořád žije

Tatra 613 vznikla i jako kabriolet. Krásný raritní speciál má automat a pořád žije

Na délku měřil speciál 4002 mm, široký byl 1890 mm, vysoký 1270 mm a jeho rozvor čítal 2500 mm. Za 18palcovými koly byste našli nezávislé zavěšení s trojúhelníkovými rameny, tlumiče Proflex a čtyřpístkové brzdy od Porsche s kotouči o průměru 330 mm vpředu, 320 mm vzadu.  

I přes použití zkratky WRC v názvu Brisk neodpovídal tehdejším regulím světového šampionátu. Opravdové speciály WRC (s restriktory na 300 koní/221 kW) výkonem razantně převýšil, nehledě na další povinnosti možné závodní homologace. Vpředu se nacházel silně vyladěný, přeplňovaný čtyřválec o objemu dvou litrů, který dosahoval výkonu 500 koní (368 kW) a točivého momentu 600 N.m.

Erko s technikou Formule 2: Takto Škoda drtila konkurenci v Británii!

Erko s technikou Formule 2: Takto Škoda drtila konkurenci v Británii!

Není překvapením, že i pod kapotou stavěl Brisk na technice koncernu VW. Zatímco turbodmychadlo schopné plnícího tlaku až 2,5 MPa si nechala firma vyrobit na zakázku, motor dále používal klikový hřídel z Octavie TDI a hlavu válců z Audi S3. Součástí bylo sekvenční dvojité vstřikování paliva a samozřejmě závodní svíčky Brisk Racing. Šestistupňovou sekvenční převodovku, pohon všech kol a trojici samosvorných diferenciálů byste pak odhadli správně.  

S pohotovostní hmotností jen 1000 kg zvládlo kupé akceleraci z nuly na 100 km/h za 2,7 sekundy, což je i na dnešní supersportovní třídu úžasné číslo. Maximální rychlost se pohybovala okolo 200 km/h. Bohužel, své schopnosti v akci převedl speciál jen částečně. Tedy alespoň ve srovnání s původními plány společnosti.

Dobové fotky Tatry 603 jsou nádherné. Krásná atmosféra ale patřila jen někomu

Dobové fotky Tatry 603 jsou nádherné. Krásná atmosféra ale patřila jen někomu

Testovat a dělat reklamu se mělo na rychlostních zkouškách u nás i za hranicemi, mnoho akci ale zhatila nevyladěná technika vozu. Předváděcí jízdu na Rallye Pelhřimov tak vůz sice zvládl, pozdějšího Pražského rallysprintu se už však neúčastnil. Stejně tak padla řada akcí v zahraničí. Za volant se měla v závodech do vrchu posadit i legenda českého rallye sportu Václav Pech, bohužel ani k tomu nedošlo.

Nelze ale popřít, že ve své době přinesl projekt RS 01 WRC společnosti velký zájem veřejnosti, a to nejen v Česku. Hlavní konstruktér vozu Ing. Jaroslav Macek uvedl v rozhovoru pro eWRC.cz v roce 2010, že investice do stavby speciálu se Brisku po stránce reklamy opravdu vydařily. V současnosti by mělo auto nadále patřit táborské firmě a sloužit jako show car na místních akcích.

Škoda Fabia

Škoda Fabia je českým zástupcem v konkurencí nabitém segmentu B. Jako poslední vůz své třídy nabízí i karoserii kombi a mimo soukromých zákazníků je oblíbená také jako referentský vůz ve firmách na leasing. Čtvrtá generace modelu měla světovou premiéru 4. května 2021 prostřednictvím unikátní virtuální prezentace.

První jízdy s prototypy 4. generace • Ceny a výbava • Nejlevnější verze • Minitest Škoda Fabia III Combi 1.0 TSI • Historie Škody Fabia 

TEST Volkswagen Golf GTD 2.0 TDI (147 kW) DSG: Palba z černé pistole

Volkswagen Golf GTD

Po testech Volkswagenů Golf GTE a GTI tady máme tu zřejmě nejméně sportovní variantu GTD. Ačkoliv to není sporťák, svůj smysl v nabídce rozhodně má.

14.  5.  2021 | Richard Herbich | 10 příspěvků
Řídili jsme nové Porsche Taycan Cross Turismo: Letí na silnici, dovádí v terénu!

Porsche Taycan Cross Turismo

Dostali jsme příležitost vyzkoušet nový přírůstek do elektrické rodiny Porsche Taycan. Je praktičtější a neztratí se ani mimo zpevněné cesty.

12.  5.  2021 | Stanislav Kolman | 5 příspěvků
TEST Subaru Forester 2.0ie-S ES Sport: Pozor, vezu rybičky!

Subaru Forester ES Sport

Subaru Forester se nyní prodává i ve verzi Sport. Nečekejte ale žádné turbohrátky, tohle je hraní si s barvičkami.

9.  5.  2021 | Vladimír Kadera | 2 příspěvky