Nová Škoda Enyaq Coupé iV se poprvé ukazuje. Už jsme ji řídili! Může překvapit?

První pohled na maskovaný prototyp i první kilometry za volantem. Odhalení stylovějšího Enyaqu iV už není daleko.

Teď už zbývá jen zahodit maskování. Chystanou „kupé“ variantu Enyaqu iV nám již Škoda představuje s hlavními informacemi, prozatím však ve formě zamaskovaného prototypu. Odnést si už můžeme i první jízdní dojmy. Čekání na produkční verzi konceptu Vision iV z roku 2019 je tedy skoro u konce.

Se splývající zádí si Enyaq Coupé iV dopomohl k ještě lepší hodnotě součinitele odporu vzduchu cx 0,247, zatímco samozřejmě trochu ukrojil z praktičnosti standardního modelu – objem kufru čítá 570 litrů (oproti 585 litrům). Celkovými rozměry se SUV-kupé od prostornější verze moc neliší, na délku má 4653 mm (+4 mm) a na výšku 1617 mm (+1 mm). Šířka 1879 mm a rozvor 2765 mm se nemění.

Škoda Octavia 1U se začala vyrábět před 25 lety. Revoluci mapují dobové záběry

Škoda Octavia 1U se začala vyrábět před 25 lety. Revoluci mapují dobové záběry

Novinka může jezdit až na 21palcových kolech a panoramatickou prosklenou střechu dostává standardně. Volitelně nemusí stejně jako u standardního Enyaqu iV chybět Matrix-LED světlomety, zadní LED světla s krystalickými prvky a rovněž osvětlená maska Crystal Face.

Úrovně výbavy interiéru se pro „kupé“ taky nezmění. Základem bude specifikace Loft a standardně najdete v seznamu třízónovou automatickou klimatizaci, bezklíčový přístup, ambientní osvětlení, 5,3palcový digitální přístrojový štít nebo 13palcový infotainment, kdežto za head-up displej s rozšířenou realitou si připlatíte.

Za volantem Škody Enyaq iV 80x: Poprvé 4x4. A nejvýkonnější ekoškoda v historii!

Za volantem Škody Enyaq iV 80x: Poprvé 4x4. A nejvýkonnější ekoškoda v historii!

Enyaq Coupé iV přijede s nabídkou specifikací elektrického ústrojí, které již uvedl standardní Enyaq iV. Základní verze iV 60 s jedním elektromotorem zajistí výkon 132 kW (180 koní), a to ve spojení s baterií o kapacitě 62 kWh. Silnější jednomotorová verze iV 80 má výkon 150 kW (204 koní) a baterii o kapacitě 82 kWh – u této verze zmiňuje Škoda pro SUV-kupé maximální dojezd přes 535 km.

Nejsilnější variantou bude iV 80x se dvěma elektromotory pro pohon všech kol a systémový výkon 195 kW (265 koní) ve spojení s 82kWh baterií. Dynamiku či dojezd této verze zatím Škoda neupřesňuje, určitě se ale nebude výrazně lišit od standardního Enyaqu iV, který v této specifikaci akceleruje z nuly na 100 km/h za 7 sekund a maximálně ujede asi 460 km.

TEST Škoda Octavia 2.0 TSI (180 kW): Grand tourer v domácích barvách

TEST Škoda Octavia 2.0 TSI (180 kW): Grand tourer v domácích barvách

Datum oficiálního odhalení Enyaqu Coupé iV zatím Škoda neprozrazuje, rovněž si pro sebe nechává informace o příchodu verze RS iV, která by stylověji zaměřenému elektromobilu určitě také slušela.

Jak Škoda Enyaq iV Coupé jezdí?

První novináři se s maskovanou Škodou Enyaq iV Coupé projeli už včera v rámci exkluzivní prezentace v Německu. Za naše vydavatelství na akci vyrazil kolega Standa Kolman z Auto.cz, který se podělil o první jízdní dojmy a natočil i krátké video, které si můžete pustit pod tímto textem.

Škoda Enyaq 80 iV vs. Volkswagen ID.4 Max: Svérázní na pohled, stejní za jízdy

Škoda Enyaq 80 iV vs. Volkswagen ID.4 Max: Svérázní na pohled, stejní za jízdy

Standa vyzkoušel verzi iV 80, tedy jednomotorovou zadokolku s výkonem 150 kW a točivým momentem 310 N.m. Test probíhal v běžném provozu a na hladkých silnicích, a přestože Škodovka uvádí, že by kupé mělo být díky aerodynamičtější karoserii při jízdě tišší než běžná verze, Standovi přišly obě karosářské verze v podstatě stejné. Enyaq iV Coupé je příjemný a pohodlný elektromobil se skvělým rejdem, interiér je do puntíku shodný s běžnou verzí a veškeré změny se odehrávají až za sloupkem B karoserie, což zase není tak velké překvapení.

Toto nebyl běžný silniční test, proto musíme i spotřebu energie brát trochu s rezervou. Standa vyjížděl s baterií nabitou na 81 procent a dojezdem 412 km, vracel se s 67 procenty a dojezdem 337 km. Spotřeba činila 15,7 kWh, a kdo z vás už měl možnost se s Enyaqem iV projet, ten ví, že muselo jít o velice klidné tempo. Z vlastní zkušenosti víme, že se standardním Enyaqem iV 80 není problém jezdit za méně než 20 kWh/100 km, jen zkrátka nesmíte nikam spěchat. Nebudete-li se omezovat, dostanete se někam mezi 21 až 24 kWh/100 km.

Škoda Enyaq 4x4 nedosáhne výkonu 195 kW jen tak. Přečtěte si nutné podmínky

Škoda Enyaq 4x4 nedosáhne výkonu 195 kW jen tak. Přečtěte si nutné podmínky

Jak můžete vidět v přiloženém videu, osoby s výškou do 180 centimetrů nebudou mít na zadních sedadlech problém před koleny ani nad hlavou, svažující se linie střechy a standardně dodávaná „panorama“ ale zřejmě nějaké centimetry nad hlavou ukrojí. Z dostupných technických údajů je zřejmé, že se Škoda snažila vyhnout kompromisům a „kupátku“ nadělila jen o 15 litrů menší kufr v porovnání s běžným enyaqem, dle našeho názoru na tom ale bude kupé stran využitelnosti objemu hůře než výchozí verze s „krabicovitým“ zadkem.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

DS 4 je synonymem pařížského luxusu. Už jsme se svezli a máme dobré zprávy

DS 4 PureTech a E-Tense

Tři roky po ukončení výroby se vrací DS 4 ve druhé generaci. Jak jezdí, jsme vyzkoušeli v zemi, kde je tenhle kompaktní model s nádechem luxusu doma: ve Francii.

včera | David Šprincl | 12 příspěvků
TEST Volkswagen Arteon R 2.0 TSI SB: Chladnokrevně efektivní bijec v kvádru

Vokswagen Arteon R Shooting Brake

Velké benzinové kombi s pořádnou porcí výkonu a bez elektromotorů? Do budoucna půjde o stále vzácnější zboží. V téhle formě je snadné odpustit mu i drobné nedokonalosti.

14.  9.  2021 | Richard Herbich | 35 příspěvků
Poprvé za volantem nové Dacie Duster: Opět se vyplatilo poslouchat zákazníky

Dacia Duster TCe 130 EDC

Nové funkce, automatická převodovka, lepší interiér. Facelift dokazuje, že skvělá Dacia Duster může být ještě lepší.

12.  9.  2021 | Vladimír Kadera | 37 příspěvků