Škoda chystá malý elektromobil, naznačil šéf značky. Upřesnil i příchod nové Fabie

Thomas Schäfer se opět rozpovídal nejen o chystaných modelech české značky.

Stále ještě nový šéf Škody Auto Thomas Schäfer, který do funkce po Bernhardu Maierovi nastoupil letos v srpnu, se v nejnovějším rozhovoru pro Českou televizi zmínil o následujících krocích české automobilky, a to především na vlně nutné elektromobility. Ostatně nejen Škoda se musí podřídit nařízením Evropské unie.

Komfort i bezpečí: Škoda má patent na podsvícené zámky bezpečnostních pásů

Komfort i bezpečí: Škoda má patent na podsvícené zámky bezpečnostních pásů

„S novou zelenou dohodou a regulacemi není žádná alternativa, musíme se silně orientovat na elektromobily,“ uvedl Schäfer. „Budeme se rozhodovat o celém portfoliu, musíme zvážit, jaké modely budeme potřebovat. Na tom teď budeme muset pracovat,“ dodal.

V tomto ohledu přitom uvedl, že o nástupci elektrického Citigoe iV se přece jen u Škody přemýšlí. „Určitě budeme malý elektrický vůz potřebovat a bojujeme za něj,“ řekl pro ČT Schäfer. Lze počítat s tím, že novinka by technicky vycházela z dalšího elektromobilu rodiny ID. u Volkswagenu, který malý a ještě dostupnější model na baterky chystá také. Cenovka by přitom u takového modelu byla naprosto rozhodující.

Vzácný pick-up Škoda 1202 je na prodej. Nádherný kus má na tachometru 143 km!

Vzácný pick-up Škoda 1202 je na prodej. Nádherný kus má na tachometru 143 km!

Dále šéf Škody upřesnil, že nové generace Fabie se dočkáme „v prvních měsících příštího roku“. U populárního modelu se nicméně s elektrifikací, alespoň prozatím, nepočítá. Podle Schäfera by to negativně ovlivnilo cenu Fabie, která se musí udržet na dostupné hladině. Zato u větších modelů vidí budoucnost v plug-in hybridních ústrojích, o která je údajně v nové Octavii a modernizovaném Superbu obrovská poptávka.

Na vlně elektromobility se poté v druhé polovině roku 2021 dočkáme chystaného Enyaqu iV v karosářské variantě SUV-kupé se splývající zádí – tedy ve stylu původního konceptu Vision iV. Výroba standardní varianty Enyaqu iV nyní běží ve zkušebním režimu, zatímco se dozvídáme i cenovky nejlevnější verze nebo rozdíly mezi jednotlivými styly interiérů.

Nová Škoda Fabia s hybridem zatím nepočítá. Přišla by totiž o velkou výhodu

Nová Škoda Fabia s hybridem zatím nepočítá. Přišla by totiž o velkou výhodu

Schäfer se nakonec vyjádřil i ke stále probíranému téma stavby nového závodu či možného přesunu výroby některých modelů Škody do zahraničí. „V těchto nejistých časech neuvažujeme nad stavbou nového závodu,“ uvedl. Právě pro Superb a VW Passat nadcházející generace měla vzniknout ve východní Evropě nebo Turecku nová továrna. Automobilka však bude místo toho hledat kapacity v již existujících závodech koncernu.

To samozřejmě stále nevylučuje možný přesun výrobu Superbu z Kvasin mimo Česko, tedy plán, který se dlouhodobě nelibí tamním odborářům. „Přesun výroby se může dotknout každého modelu,“ dodal Schäfer s tím, že i nyní při celosvětovém poklesu prodejů automobilů bojuje automobilka s kapacitou svých českých závodů. Své pevné místo tak v tuto chvíli nemá v Kvasinách ani SUV Kodiaq.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

Za volantem Škody Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): To nejlepší z Mladé Boleslavi?

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

S novou Škodou Octavia Scout jsme poprvé jezdili už v pondělí, o dojmy se však můžeme podělit až teď. Jak jezdí s nejsilnějším a v současnosti jediným dostupným motorem v Česku?

dnes | Jan Mička | 64 příspěvků
TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

29.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 61 příspěvků
TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

26.  11.  2020 | Jan Mička | 81 příspěvků