Škoda Auto omezuje do konce roku výrobu. Nejsou čipy, problémy mají i dodavatelé

Omezení výroby bude platné od 18. října. Premiér Andrej Babiš svolá tripartitu.

Nedostatek čipů ochromuje výrobu na celém světě a řada automobilek značně omezuje produkci. Se stanoviskem nyní přichází i mladoboleslavská Škoda. Domácí automobilka od pondělí 18. října výhledově do konce tohoto roku omezí či úplně zastaví výrobu ve všech třech českých závodech. 

Podle Škody může za nedostatek polovodičů snížení produkce výrobců v Asii, a to kvůli pandemii koronaviru. Zaměstnanci automobilky nyní zůstávají doma za 85 procent průměrné mzdy, podle odborů ale hrozí snížení na 80. „Předpokládáme, že výroba polovodičů se v druhé polovině roku 2022 opět začne postupně rozbíhat. Celá situace spojená se zásobováním by se měla následně zklidnit,“ řekl vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera pro ČTK.

Škoda vzpomíná na začátky novodobého Superbu. Nechybí dobové záběry výroby

Škoda vzpomíná na začátky novodobého Superbu. Nechybí dobové záběry výroby

Problémy tak mají i někteří dodavatelé Škody. Třeba společnost Kasko ze Slavkova, která se zabývá výrobou plastových dílů pro automobilový průmysl, odstaví výrobu na dva týdny. A Sněžka Náchod, která Škodě dodává potahy sedadel a hlavových opěrek či části palubních desek, musí kvůli odstávkám nechávat doma zhruba 50 pracovníků.

Premiér Andrej Babiš svolá tripartitu. Ke stejnému kroku vyzvala i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová: „Automobilový průmysl je motorem naší ekonomiky. Zaměstnává velké množství lidí a je na něm závislá spousta firem. Proto budu na začátek příštího týdne požadovat svolání tripartity“. Ministerstvo práce je při jednání tripartity připraveno podpořit pracovní místa podobně jako za epidemie.

Nový sedan Škoda se oficiálně jmenuje Slavia. Pro nás není, ale jezdí i v Česku

Nový sedan Škoda se oficiálně jmenuje Slavia. Pro nás není, ale jezdí i v Česku

Problémy se ale netýkají jen Škody. Kolínská Toyota aktuálně také vyrábí s omezením. Oproti tomu Hyundai v Nošovicích i nadále běžně vyrábí. Celkově se ale očekává, že výroba tuzemských automobilek bude o pětinu nižší v porovnání s rokem 2019.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

TEST VW Caddy Maxi California 2.0 TDI: Boží chatka na kolech za super peníze

VW Caddy Maxi California 2.0 TDI DSG

Základními lidskými potřebami je mít kde se vyspat, zůstat v teple a najíst se. S Californií to jde snadno a každý den jinde.

24.  10.  2021 | Richard Herbich | 16 příspěvků
Za volantem Chevrolet Corvette C1: Je to kousavá mrcha, nebo pohodlné GT?

Chevrolet Corvette C1

Chevrolet Corvette 1. generace je skutečná kráska. Po nastartování ale vymění něžnost za získání respektu širokého okolí. Je třeba se této nespoutané elegance bát?

23.  10.  2021 | Vladimír Kadera
TEST Mercedes-Benz EQA 250: Zlatíčko do zásuvky jen pro holky? Tak to pozor!

Mercedes-Benz EQA 250

Nejlevnější model rodiny EQ automobilky Mercedes-Benz působí spíše jako auto pro holky. Byla by ale škoda ho takhle povrchně škatulkovat. Obzvláště, když jeho vlastnosti ocení i chlapáci.

22.  10.  2021 | Jan Mička | 6 příspěvků