Škody 763 se bála i Veřejná bezpečnost. Mohla patřit k nejrychlejším autům u nás

Jasně, může se jednat báchorku vzdálenou realitě, ale jak se říká: „Na každém šprochu pravdy trochu.“

Pozadí vzniku ne vcelku pohledného, ale zato schopného kupéčka je doslova plné nezdaru. Již od roku 1967 se československá vláda snažila úspěšně propojit poznatky domácí mladoboleslavské automobilky s východoněmeckým závodem VEB Automobilwerke, který v Eisenachu a Cvikově vyráběl Wartburgy a Trabanty.

Cílem mělo být zprvu navržení nové řady dostupných modelů. Hlavním klíčem pak bylo samozřejmě sdílení techniky výše zmíněných značek. Několikaletá snaha o kooperaci obou stran vyústila v řadu nezdařilých projektů, mezi které se v 70. letech zařadila i Škoda 760, sedan s motorem vpředu a pohonem předních kol. O osudu této zamýšlené řady jsme už ostatně podrobněji psali.

Vzácné AML Lanta s technikou Tatry 700 stále existuje. Na silnici ale pořád nesmí

Vzácné AML Lanta s technikou Tatry 700 stále existuje. Na silnici ale pořád nesmí

A právě ze série nezrealizované Škody 760 po roce 1974 vzniklo několik dalších prototypů včetně kupé 763, které rozšiřovalo řadu prototypů hatchbacku 761, sedanu 762, kombi 764 a kombi s prodlouženým rozvorem 765. Každý z těchto modelů ale využíval novou koncepci motoru vepředu a pohonu zadních kol. Pro rychlé kupé tedy ideální stav.

Na třídveřové, z větší části laminátové karoserii pracovalo od roku 1976 vývojové oddělení kvasinského závodu AZNP, kde se nejprve navrhl model upravovaný v aerodynamickém tunelu. Už další rok ale vyjel na silnice funkční prototyp kupé 763, který měřil na délku 3957 mm, na šířku 1673 mm, na výšku 1266 mm a jeho rozvor náprav činil 2500 mm.

Škoda 760 mohla všechno změnit. Moderní vůz však odstřelili Němci

Škoda 760 mohla všechno změnit. Moderní vůz však odstřelili Němci

Jak bylo výše zmíněno, modely řady 760 vycházely z dřívějšího prototypu sedanu, takže částečně používaly i jeho podvozkovou techniku. I kupé mělo tedy podvozek s lichoběžníkovou nápravou vpředu, vzadu pracovala vlečená ramena a vinuté pružiny byly vpředu i vzadu. Pod koly o rozměrech 13 palců se schovávaly vpředu kotoučové a vzadu bubnové brzdy.

Motorem pod kapotou byl nový 1,5litrový kapalinou chlazený čtyřválec o výkonu 72 koní (53 kW) a točivém momentu 123 N.m. Po experimentech s třístupňovou automatickou převodovkou bylo kupé vybaveno raději manuální pětistupňovou skříní partnera z NDR. Kupé mělo slušnou pohotovostní hmotnost 920 kg, přičemž blízko k ideální hodnotě bylo i samotné rozložení hmotnosti s 53 % vpředu a 47 % vzadu.

Škoda 130 RS typ 739 vypadala šeredně. Přineslo jí to však zajímavé výhody

Škoda 130 RS typ 739 vypadala šeredně. Přineslo jí to však zajímavé výhody

Během vývoje najezdil prototyp kupé 763 na desetitisíce testovacích kilometrů, a přestože o vzhledu mohl kdekdo pochybovat, jízdně měla novinka fungovat opravdu nadějně. Mračna se však konkrétně nad projektem kupé zprvu nezatáhla kvůli neshodám ve vývoji, nedostatku financí či technickým problémům.

Pro Škodu 763 byla nevýhodou paradoxně slušná maximální rychlost a celková dynamika. Hlavně Ministerstvo vnitra ČSSR mělo vůz kritizovat kvůli jeho maximální rychlosti 160 km/h. Problémem údajně bylo, že novinka svou rychlostí převyšovala vozy Veřejné bezpečnosti.

Škoda Rapid Convertible byla nejdražší lidové auto v ČSSR. Stála více než dům!

Škoda Rapid Convertible byla nejdražší lidové auto v ČSSR. Stála více než dům!

Vozový park VB čítající z větší části Žigulíky VAZ 2101 a později Škody 105/120 tak neměl proti kupé šanci. Zavalité služební Volhy GAZ 24 pak sice disponovaly vyšší maximální rychlostí, ale hbitostí proti Škodě 763 očividně ztrácely. Ministerstvo však nemuselo proti výrobě vozu nijak razantně zakročit, spolupráce s východním Německem totiž směřovala k nezdaru.

Ambiciózní plány rozvoje československého automobilového průmyslu pomalu a jistě ztrácely na realizaci, i když samotné spuštění výroby produkčních modelů řady 760 od hatchbacku 761, kupé 763 po kombi 764 mělo proběhnout až v roce 1982. Nedostatkem času k zahájení výroby pak bylo toto datum přesunuto až na rok 1984.

Tatra 8x8 s českou houfnicí DITA je nová zbraň ničivé síly. Má dostřel až 39 km

Tatra 8x8 s českou houfnicí DITA je nová zbraň ničivé síly. Má dostřel až 39 km

V plánu spolupráce ČSSR a NDR se totiž objevilo několik závažných problémů od nepromyšlené logistiky bez řádně sjednocené produkce mezi několika místy u nás a v NDR až po nedostatečné a pomalé financování. Hlavně německá strana už byla natolik finančně vyčerpaná, že se v září 1979 oba státy dohodly na ukončení celého projektu.

Pohřbeno tak nebylo jen kupé 763, ale s ním pochopitelně i kompletní řada modelů 760. Jediný funkční prototyp vnitrem obávaného vozu je dodnes uložen v depozitáři Škody v Mladé Boleslavi.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

TEST Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost Hybrid: Obr se bez zásuvky neobejde

Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost

Je vám Ford Galaxy malý? Chcete plnotučné SUV s výkonem Mustangu? Milujete ticho? Pokud jste odpověděli třikrát ano, vlajková loď americké značky na českém trhu může být to pravé.

včera | Richard Herbich
TEST SsangYong Korando 1.5 T-GDI 4x4: Vše, co potřebujete. Za míň, než čekáte

SsangYong Korando 1.5 TGDI

SsangYong Korando se hlásí v redakční garáží počtvrté. Tentokrát v plné náloži jako borec se čtyřkolkou a automatem.

16.  4.  2021 | Vladimír Kadera | 1 příspěvek
TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant: Nejlepší jízda na trhu?

VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant

Volkswagen Golf Variant prodělal mezigeneračně více změn, než se může na první pohled zdát. Vyzkoušeli jsme sportovněji střiženou verzi R-Line se 150koňovým turbobenzinem a popravdě toho není moc ke kritizování.

14.  4.  2021 | Jan Mička