Škoda 742 Oficiál: Pokus o luxusní stodvacítku pro papaláše. Nevyšel...

Měla to být náhrada užrané Volhy 24, ve skutečnosti však byla Škoda Oficiál spíše zoufalá snaha továrny BAZ vyrábět v podmínkách reálného socialismu alespoň nějaký vlastní osobní automobil.

Pamětníkům asi není nutné nějak zvlášť zdůrazňovat, že pod zkratkou BAZ se ukrývají někdejší Bratislavské Automobilové Závody. Tato automobilka oficiálně vznikla 1. července 1971 na základě rozhodnutí ministerstva hutnictví, strojírenství a elektrotechniky č. 19/1971, přičemž její prostory v Děvínské Nové Vsi stojící na okraji Bratislavy jsou dnes součástí tamní pobočky koncernu Volkswagen.

Škoda Š 738: Favorit Coupé, který vznikl v jediném exempláři

Škoda Š 738: Favorit Coupé, který vznikl v jediném exempláři

První dekáda státního podniku připomínala bezcílné bloudění, a i kvůli sérii nekoncepčních rozhodnutí tehdejší vlády postupně padaly všechny naděje a šance na výrobu. Snad jediné, co v BAZ opravdu fungovalo a snažilo se bojovat s větrnými mlýny, bylo vývojové oddělení, které na počátku osmdesátých let dostalo na základě požadavku nadřízeného ministerstva zajímavý úkol.

Cílem bylo zpracovat návrh a postavit funkční vzorek automobilu, který by mohl postupně nahradit služební vůz vhodný k přepravě nižších státních funkcionářů. Ti se do té doby vozili převážně ve Volhách 24, případě ještě starších Tatrách 603, jenže obě auta měla poměrně daleko k tomu, co bychom mohli nazvat hospodárným provozem.

Škoda dělala SUV už v 60. letech. Zostudily i GAZ, Češi však měli smůlu

Škoda dělala SUV už v 60. letech. Zostudily i GAZ, Češi však měli smůlu

Ruská Volha se svým čtyřválcem o objemu necelých 2,5 litru brala podle způsobu jízdy od deset do čtrnáct litrů a Tatra na tom nebyla o nic lépe, a to bylo zkrátka příliš. Jenže co dělat, když nemáte k dispozici prostředky na vývoj zcela nového vozu a musíte si poradit pouze s tím, co je v regálech mladoboleslavské centrály? Řešení bylo docela zajímavé.

Bratislavští konstruktéři vzali karoserii automobilu Š 742, přesněji Škody 120, rozřízli ji v podélném směru a rozšířili o 120 mm. Některé zdroje odvolávající se na fotografie a měření tvrdí, že to bylo dokonce o 200 mm.

Škoda 110 Super Sport: Domácí UFO skončilo jako Ferat Vampire

Škoda 110 Super Sport: Domácí UFO skončilo jako Ferat Vampire

K výrobě oken použili vždy dva kusy předního a zadního okna, zatímco u zbytku auta, tedy na podlaze, střeše i obou kapotách jednoduše použili pruh plechu o příslušné šířce. Na voze, který dostal jméno Oficiál, se objevila kompletně novou mohutnou přední mřížku vyrobenou z černého plastu se čtyřmi kruhovými světlomety a hranaté nárazníky ze stejného materiálu.

Co se výrazně změnilo, byla koncepce. Místo techniky vše vzadu měl Oficiál pohonnou jednotku vpředu a poháněná kola zadní nápravy. Právě přední náprava se kvůli uvedené změně posunula celá dopředu o deset centimetrů, čímž došlo k prodloužení rozvoru na rovných 2500 milimetrů.

Škoda Š 720: Šestiválec měl konkurovat BMW, skončilo to fiaskem

Škoda Š 720: Šestiválec měl konkurovat BMW, skončilo to fiaskem

Místo původní dvanáctistovky se pod přední kapotou objevil čtyřválec Š 776.14 z dodávky TAZ 1500, tedy jen lehce přepracovaná patnáctistovka z letité dodávky Škoda 1203, vyráběné v Trnavě. Kapalinou chlazený zážehový agregát měl dvouventilové rozvody OHV, zdvihový objem 1433 cm3 a při kompresním poměru 8,7:1 produkoval skromný maximální výkon 42 kW, tedy 57 koní při 4500 otáčkách za minutu.

Nejvyšší točivý moment vrcholil hodnotou 105 newtonmetrů při 3000 otáčkách za minutu a přenos síly na zadní kola zajištovala čtyřstupňová manuální převodovka. Také spojka, spojovací hřídel a diferenciál pocházely ze Škody 1203.

Emisní skandál není nová věc. Škodovky si uřízly ostudu už v 80. letech

Emisní skandál není nová věc. Škodovky si uřízly ostudu už v 80. letech

Moc rádi bychom vám poskytli alespoň částečné údaje o dynamických parametrech auta, potíž je ale v tom, že ty se nedochovaly, přesněji řečeno, netušíme, jestli byla Škoda Oficiál podrobena nějakému přesnějšímu měření. Některé prameny uvádějí výslednou hmotnost 950 kg a maximální rychlost 140 kilometrů v hodině, ty jsou ale bez záruky.

Co naopak víme spolehlivě, je to, že se Škoda 742 Oficiál nikdy nedostala ani do malosériové výroby. Dobové informace chválí její prostorný interiér, a dokonce i velký zavazadlový prostor přístupný široký ale velmi krátkým víkem. Tím však pokus o návrh a případnou produkci luxusní bratislavské škodovky končí.

 

Minitest Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4: Jediné svého druhu?

Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4 (minitest)

Na kombinaci litrového tříválce a pohonu všech kol jenom tak nenarazíte. Suzuki Vitara se takto nabízí výhradně ve výbavě Premium za 490.900 Kč a jde o vůz, který byste rozhodně neměli přehlížet.

19.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 45 příspěvků
TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

17.  2.  2019 | Miro Mihálik | 23 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 94 příspěvků