Škoda 1500 V mohla Československo vynést na vrchol. Skončila v troskách

97 komentářů

Jan Vybral
31. března • 15:00
ŘEDITEL ZEMĚKOULE
3. listopadu • 13:51

Asi nejlepší bylo toto vozidlo po modernizaci s motorem 1.9-D-47KW-124-N.M,což byl předkomůrkový vznětový čtyřválcový motor s ventilovým rozvodem OHC-1896ccm.Škoda že se tam nemontoval novější přímovstřik 1.9-SDI-47KW-125-N.M,mělo by to ještě menší spotřebu,ale možná by tam šel tenhle motor zastavět.

copyy
2. května • 2:15

So Škodou 1203 mám zážitok, keď som mal 15 rokov (v roku 1985) a bol som ako stredoškolák v Trnave. Chcel som sa autostopom dostať do Bratislavy, cestu som poznal, tak som sa odviezol MHD až na koniec Trnavy smerom na Cífer - vlastne pred vrátnicu TAZ-ky.Autostop biedny, premávka malá, keď aj nejaké auto išlo okolo, tak plné. Postával som tam už minimálne hodinu, a zrazu rovno z fabrickej brány vychádzala funglovka červená Š1203, taká tá 5 sedadlová. A zastavila pri mne - starší pán na mieste spolujazdca sa ma pýtal, či sa na Nitru odbočuje doľava alebo doprava.
A ja samozrejme - lebo som tam už dlho stál - tak hneď nápad. Že veď ak ma zoberú, ja im ukážem cestu. Pritom som ani len netušil, ako sa ide na Nitru - poznal som len cestu do Bratislavy, tak som si prisadol do auta, a zavelil odbočiť doprava na Bratislavu. Hovoríl som si - veď keď odídeme od tej fabriky, tak snáď budú pri ceste smerové tabule, a ak by mali niekam odbočiť, tak tam na križovatke vystúpim.
Ako sme sa pohli, tak som po chvíli zistil - za volantom mladý vodič, ktorý len týždeň predtým prišiel z vojenčiny a nastúpil ako zásobovač do akéhosi nitrianskeho podniku. Spolujazdec cca 50-tnik v obleku a kravate, hovoril po česky, a vodiča neustále napomínal - "ako tam radíš tú rýchlosť, jak to jedeš, nebrzdi tak prudko, to není tank ani obrnený transportér, to je nové auto, kdo ťa takto učil jazdiť... " a vodič mu vždy odpovedal "prepáčte, súdruh námestník, snažím sa, musím si zvyknúť.. " pritom ale vodič v tom bol nevinne, išiel úplne normálne, len zrejme bolo niečo s prevodovkou, lebo pri každom preraďovaní rýchlosti v nej škrípali zuby cez seba, a takisto s riadením - pri každom pribrzdení auto silne ťahalo doľava.
Takto sme išli asi štvrť hodinu, kým som si uvedomil, že veď vlastne na Nitru sa ide presne opačným smerom, teda že sa od Nitry vzďalujeme. Námestníkovi to zrejme tiež bolo divné, že míňame stále iba smerové tabule Senec a Bratislava, a ani jedna na Nitru - tak vyhrabal z aktovky automapu, a začal zisťovať, že kam to vlastne ideme. Vedomý si toho, že sa námestník zrejme o chvíľu dovtípi, že ich navigujem úplne zlým smerom, začal som uvažovať nad tým, akú výhovorku vymyslieť, aby som mohol z auta už vystúpiť, a nezlízol od nerváka námestníka nejakú tú facku... no a vtedy, ako dar z neba, pod autom zarachotilo, zvírili sme prach na krajnici, námestník hučal na vodiča "jak to brzdíš vole!!!" - a zostali sme stáť krížom cez cestu. To tej funglovke 1203-ke odpadol kardan, to bola príčina, že nás otočilo :)Tak také to boli šroty!

bzzz
2. května • 9:18

Tohle zadny scenarista nevymysli (mozna tak Tarantino), to je zivot ;-)

hugo
29. dubna • 8:47

Nechápu co pořád kdo má s tím motorem. Š 1203 je dodávkové auto ne závodní. Bylo dělané na přepravu materiálu z místa A na místo B nic jiného.A na to ten motor stačil. To co je dneska kdy se řítí různí rádoby zkušení řidiči různých PPL či DHL ve výkonných IVECách šílenou rychlostí a jsou z toho akorát nehody je zas druhý extrém.

Karell
29. dubna • 8:26

Na dvanáctsetrosku pochopitelně vzpomínají její majitelé nostalgicky. Já taky, protože jsem s ní zažil krásné věci. Ale objektivně to byl hrozný křáp, s normálním nákladem v kopcích schopný zničit vlastní motor (a ohlušit a přiotrávit posádku).

Pedro
29. dubna • 7:23

Ford T stojí za hovno, má 20 koní, kam se hrabe na jedničkovýho Superba 1,9TDi. A výbava a jízdní vlastnosti Fordu proti mýmu autu naprosto tragické, takže amíci jsou trotli...B-]B-]B-]

Kuk Vykuk
29. dubna • 1:51

1203 nejhorší klump ve vesmíru. Jednou mě tom vezli do nemocnice s naraženou ledvinou a jeli jsem v tom 3 pacienti najednou. :-D Hrůza děs.
Ani ke svržení ze sklály se to nehodí, rovnou seřotovat a zapomenout.

Kenny
29. dubna • 0:34

Byly to vraky a západ byl zcela jinde. Protože tu byl po autech takový hlad a taková bída, tak samozřejmě že někdo na to bude s láskou vzpomínat, ale to je tak všechno. Kdo si myslí že ne, tak se podívejte třeba na Mercedes 208. V Maroku nebo Indii dodnes běžně jezdí. Š1203? Nikdo nezná a neštěkne ani pes. Socialistické výrobky byly většinou z nouze cnost, přestože na většinu z nich také rád vzpomínám.

HONZÍK
28. dubna • 23:25

Nevím co tenkrát dělali že vyrobily ŠKODU 1203,nechápu to.To bych snad i já vymyslel lepší stroj.Tak za prvé měl být hned od počátku vznětový motor,kdo neví tak je to naftový.Tolik přešlapů,že se mi nechce ani věřit,že tohle mohl navrhnout střízlivý člověk.Za druhé krátký rozvor náprav,a taky malý rozchod kol,příliš velká světlá výška,a taky odpružení listovými péry,což u nezatíženého vozidla způsobuje odskakování zadní nápravy.Zadní náprava měla být s vlečenými rameny,a odpruženy teleskop.tlumiči,a samozřejmě vinuté pružiny.Převodovka hned od začátku pětikvalt.Mám pocit že 1203 tenkrát zmatlali jako když pejsek a kočička vařily.

petr r. (petrumr)
1. května • 9:47

honzo uklidni se, nemáš v ničem pravdu, ta náprava vzadu má vlečený ramena a jsou tam torzky,které múžeš štelovat podle toho co vozíš. A od počátku pětikvalt?, která auta měla v té době pětikvalt?

hugo
29. dubna • 8:52

pokud vím tak vzadu nebyla listová pera ale zkrutné tyče kvůli snížení výšky nápravy, protože u Š 1202 , 1201 i 1200 bylo příčné listové pero nad nápravou a tím pádem míń místa uvnitř. Vepředu byly vinuté pružiny, tudíž listové pera nikde a samozžejmě teleskopické tlumiče byly jak vepředu tak i vzadu

leo
28. dubna • 20:52

Nevím, jak komu, ale mě přišla Škoda 1203 z pozice řidiče a spolujezdce velmi pohodlná, zejména na horších cestách. Jen se to houpalo.

Karel
29. dubna • 15:18

Pohodlná?!?!!!
to snad ne?? jen se do toho pekla dostat byl artistický prvek s nutným nácvikem, u řidiče ještě trochu místa bylo. Ale spolujezdcovu sedačku natlačil kryt motoru vlastně až do dveří, tak tam člověk seděl trvale deformován podle toho, jak se bouda nahoru zužovala.A opět srovnání s Barkasem - díky dvoutaktu byl dekl na motoru uvnitř auta o hodně užší a díky konstrukci přední nápravy i o hodně nižší než v tom nesmyslu 1203, co nikdy neměl v této podobě vzniknout. Někdo tu velebil výhody koncepce 1203 - motor vpředu a zadní náhon,
Kam jsem se dostal v zimě na sněhu s Barkasem s jeho hnaným předkem, o tom jsem si mohl nechat s dvanácettrojkou jen zdát. A když byl Barkas hodně plnej a po předu se mu nechtělo, ještě vždycky vycouval. Jehou největší slabinou po motoru byly, jak již zmínil kolega, brzdy a nemožnost pomoci jim motorem, Ale 1203 měly taky dlouhá léta jen bubny a poud si vzpomínám, o moc lepší to taky nebylo.

Home
28. dubna • 20:39

Zase to soudruhum nevyslo. Tak treba pristi pokus centralniho rizeni vyjde a konecne porucime vetru desti. Utopie. Ze o tom vubec pisete v pozitivnim slova smyslu. Vsechny tyhle socialisticky pokusy o vyvoj jakehokoli konkurenceschopneho vyrobku by se meli ukazovat a detailne popisovat jako neco, co nikdy nefungovalo a nikdy fungovat nebude. Vsechny dalsi generace by se mely ucit, ze takhle to nikdy fungovat nebude a at to vubec nezkouseji. Dopadne to vzdycky stejne. Vzdycky se to skoro povede. Vzdycky skoro, vzdycky nikdy. Tecka. Navzdy.

xy
28. dubna • 19:32

Já se s tím ksindlem prakticky učil jezdit. Měli jsme pojízdné dílny, vzadu 2 řady šuflíků a 2 nouzové sedačky na levé straně. Byly všechny přetížené, 18-19q jenom s tím. co se vozilo pořád-k tomu 2-4 lidi s taškama a ráno plus nějaký materiál. Převodovka málokdy vydržela přes 50K, motor tak 80-na konci 70, let měl motor filcový obtokový filtr. Největší horor co pamatuji se stal naštěstí jiné partě-ulítnul jim kardan a namotal jak lano ruční brzdy,tak brzdovou trubku. Naštěstí jeli do kopce, takže auto dva drželi a třetí podkládal kola, Od té doby vím, že to mělo ještě v 80, letech jednookruhový brzdy. Takže konstruktéry považuji spíš za vrahy než za tvory hodné obdivu.
.
,

Jan
28. dubna • 17:14

Problém byl v tom že tehdy nebyla aditiva BG. Těmito aditiviy by se vyřešilo přehřívání a nízky výkon nebo emise.

Jirka_26
28. dubna • 17:20

Meleš nesmysly, přehřívání šlo na vrub špatně navrženému chladícímu systému a hlavně nízké rychlosti, s kterou se s tím autem, zvlášť do kopců, jezdilo.

56gfogo
28. dubna • 16:56

vlastnil jsem jezdil jsem a nevím co se na trojce nelíbí v tu dobu jsem stavěl odvedla perfektní služby , při malých dětech naložil i s kočáre a jeli na výlet , při tou de pivko , bedna uprostřed pro silně žíznivé jinak v osmi deseti lidech nás vždy odvezla a dovezla !!! motor mohl být dvoulitr !! chyběl přední náhon , kardan byl v zimě dost problematický ,řešil jsem s pytlem štěrku položený na nápravě , vyjela všude !!

Jirka_26
28. dubna • 17:23

Moje zkušenost je ta, že každé auto vyjede všude a když některé nevyjede, nevyjede tam řada dalších, protože se třeba na sněhu letním gumám nedaří...:-) Přední náhon je u dodávek pitomost už z principu, tady stačilo přidat závěrku diferenciálu a bylo po problému. Jezdil jsem docela dlouho s Moskvičem, který byl také lehký na zadek a nic jsem vzadu nevozil, na rozjezd jsem si pomohl ruční brzdou a pak už nebyl problém.

Martin S
28. dubna • 17:18

Další hotentot, který neumí psát...

JirkaX
28. dubna • 18:35

Koukám, že jsi na to stejně alergický jako já. Ale ve výsledku tě tady většinou zasypou mínusama.

Josef
28. dubna • 16:40

Ono je snažší kritizovat.uvědomte si kolik let je to zpátky 40 50 60 let.nebyli počítače nic vše ručně namalovat vyrobit vyzkoušet.a peníze.vše za své tedy státní.pořád slyším na západě západ a pod.tam to fungovalo jinak.a srovnáváte nesrovnatelné.co je dnes.1203 byla jezdil jsem s ní pár let stačila jako jiným desítky let.teď vše špatně a komunisti za to můžou.jak to bylo neví dnes asi nikdo.tak do toho politiku nepleťte.

pavel.k
28. dubna • 18:21

Mily pane, Nemecko melo po valce zcela zniceny prumysl. Vetsina praceschopnejch remeslniku mrtvejch nebo invalidnich a presto bez pocitacu stvorili VW T1 a zahltili s nima trh. 123 byla tragedie ne auto.

bzzz
28. dubna • 19:21

Navic ten prumysl - resp co zbylo - rozkradli soveti/bolsevici a k cemu jim to bylo ;-)

el-babeta
29. dubna • 14:52

bzzz,
Herbert von Braun
operácia Paperclip
https://www.aktuality.sk/clanok/247336/nacisti-rob... ...

jean
28. dubna • 17:52

Tak jak je možné, že v USA už v 50. rokoch automobilky dávali na trh takmer každý rok nový model? Jednoducho hlboký mier bol tragický systém, kde bol umelo robotník postavený na inžniera (doktora, filozofa....) a tak to aj vyzeralo.

Já první
28. dubna • 19:40

Nový model, který se od předchozího lišil trošku jinými světly. Takový americky zbytečný způsob "modernizace", aby lidi neustále kupovali.

Tommy
30. dubna • 19:12

Jasně a proto Ford v roce 84 vypadal takhle:
https://www.youtube.com/watch...

jean
28. dubna • 20:40

Vidíš a ani to neboli schopní spraviť v socialistickom raji... A keby si sa o usácke káry trocha zaujímal, tak takúto blbosť by si nenapísal. Technický pokrok v 50. rokoch mali veľký, konkurencia ich nútila napredovať. To sme tu nepoznali.

jean
28. dubna • 17:54

chcel som napísať NAD, nie NA

Jirka_26
28. dubna • 17:25

Jistě, stačit musela, když nic jiného nebylo. Také nám musely stačit černobílé televize, když se barevně nevysílalo a později se za barevnou televizi dávalo pět hrubých platů... :-)

Jirka_26
28. dubna • 17:18

Š 1203 byl děs a hrůza a nepomohlo ani zvětšení objemu a přidání dalšího kvaltu. Auto nesmírně hlučné a pomalé, houkající sanitku jsem dokázal v kopci jako kluk předjet na kole. To auto mělo mít motor od začátku minimálně 1800 ccm a vzadu tuhou nápravu a ještě minimálně o 150 mm delší rozvor.
Ohledně toho límce nad předním sklem - někdy v r. 1980 nějaký Zelinka (nebo Zelenka) v Kroměříži, tehdy snad mechanik autoservisu nebo STS, tuto zhovadilost odřezal, zavařil to hezky do kulata, přelakoval a šel s tím do televize, protože se oficiálně naměřila o litr na sto nižší spotřeba, tehdy velké téma. Díky tomu to protlačil jako zlepšovák, dostal za to dost peněz a byl nějaký čas slavný, než po něm začali jít policajti a zavřeli ho, nebo aspoň trestně stíhali (jak to dopadlo nevím, jen říkám, komu za tu "aerodynamickou úpravu" vděčíme - že to nenapadlo nikoho u výrobce je docela zarážející).
Dokud se Š 1203 vyráběla někde ve Vrchlabí, tak to šlo, po převedení výroby do TAZ Trnava to bylo těžké bolení hlavy, novým kusům při předávce třeba upadly dveře a pro 10 aut se jezdilo s pojízdnou dílnou a dalšími auty na odtah, protože třeba cestu z Trnavy do Prahy po dálnici zvládly po ose tak dvě. Pokud se to někomu nezdá, sám jsem byl požádán asi 2x posílit přepravní tým a pro ty plečky jet, takže vím, o čem mluvím. Pak se na dílně v Praze nebo jinde auto tzv. dodělala a doopravila a dalo se s nimi jaksi jezdit. Prostě borovička při výrobě udělá své, co si budeme o Slovácích nalhávat.
Zvětšení objemu se dosáhlo zvýšením zdvihu ze 75 na 88 mm v původním motoru 1221 ccm, co vím, tak zpočátku s tím měli docela problém, něco se jim tam trhalo a i ta přepracovaná převodovka nebyla žádný zázrak. Měl jen asi o 10 k vyšší výkon, než původní motor, takže se jeho maximálka dostala o 10 km/h výše. Spotřeba 11 l při provozní rychlosti 60 km/h. Fakt uchvancacující čísla. To auto nemělo vůbec vzniknout... Jsem nechápal, proč ten motor nezvětšili už tehdy, šlo jen o delší ojnice, jinou kliku a upravené písty. Nemuseli tolik, motor se mohl o 2 milimetry převrtat, stejně museli vyměnit písty atd. To neměli pár korun na nové zápustky pro kování ojnic? A ještě na závěr bych popsal odvoz sanitkou z jednoho cyklistického závodu do nemocnice s nataženým svalem - když mě vyložili u nemocnice, tak jsem si řekl, že to nejhorší už mám určitě za sebou. Vedro a nedýchatelno, kravál od motoru k nevydržení a k tomu ještě neustále drnčení sanitního vybavení. A těch 17 km jeli půl hodiny.

tom
30. dubna • 20:41
Jirka_26
30. dubna • 22:00

Neříkej mi vopilče, troubo... ;-) Byl jsem na Slovensku na vojně, pak jsem tam jezdil pracovně a kolikrát byl problém udatným Jánošíkům vysvětlit, že si s nimi té borovičku neťuknu ne jen proto, že jsem odmalička abstinent, ale i proto, že jsem tam autem a za chvíli odjíždím. A nějaké statistiky ohledně spotřeby chlastu - nikde není napsáno, kdo kolik vypije, Slováci mají početně méně bezdomovců, kteří toho vychlemdrají snad nejvíc, než my. Co si pamatuji, tak Slováci udatně nasávali v pracovní době v zaměstnání.

tom
1. května • 15:28

Cesky vopilce Jirko fakta jsou fakta. To ze jsi byl na Slovensku a neco se ti zdalo je irelevantni.
Ja byl taky v Cesku a mi bylo zinantni porad odmitat pripijet si metanolovou slivovici navic v pracovni dobe.
Ale to taky neni dulezite, poroste statistika o vas rika ze jste opilci z nejvetsich.

tom
30. dubna • 20:38

Von ten cesky metanol udela rozhodne vic jak borovicka :D
Kvalita nesla dolu nemohla to co vyvadali cesi se skazit nedalo.
A o Slovacich a vyrobe si muzeme rict ze vyrabi treba Porsche Cayenne, Cechum dovoli jen lidovy Kodiaqq :D

Jirka_26
30. dubna • 21:55

Slováci nic nevyrábí, oni jen Porsche montují.:-P

kukolar
9. ledna • 12:34

jirka-26 mal si dedovi a otcovi na barikádach v 48 povedať nech tých Slovakov pošlu do p..i
mohli ste si s Ksč budovať socializmus 40 rokov samy a my sme mohli s Demokratickou stranou okolo Vás postaviť plot a možno z toho Maršalovho plánu by sa postavilo na Slovenku 10x viac

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Jirka_26
9. ledna • 21:15

Docela mě mrzí, že jsme to neudělali. Stal by se z vás šestnáctý stát Sovětského svazu a my na vás nemuseli doplácet.

tom
1. května • 15:25

Cesi nic nevyrabi, oni Skodovky jen montuji :-P
Jirko nrznalku na Slovensku jsou stovky dodavateklskych firem, takze ve vsech autech na Slovensku vyrobených jsou slovenske dily, stejne jako v ceskych.....

Martin S
28. dubna • 17:16

Josefe, na začátku věty píšeme VŽDY velké písmeno. Také "nebyly počítače...". To neumíte česky?

Josef
29. dubna • 20:01

Jo psal jiný Josef, ne já. A co se týká té Š 1203 (TAZ1203,...), tak to byl hrozný krám a je zbytečné o tom pochybovat a už vůbec diskutovat. Já jsem se s ní v dětstvé (mládí) občas svezl, ale nikdy ji neřídil. To "povození" mi ale úplně stačilo, aby si myslel to, co si myslí naprostá většina myslících jedinců, kteří mají IQ větší než 90 a kteří měli to štěstí (nebo smůlu) a přišli s tímto škodováckým "skvostem" do kontaktu a museli s ním jezdit. Ještě v 60.letech to auto šlo nějak "omluvit", ale později? A jakmile šla výroba z Vrchlabí do na Slovensko do Trnavy, tak kvalita šla úplně do háje a nezachránily to ani "modernizační" "experimenty" po roce 1989.

tom
30. dubna • 20:36

Ach ty Stare povesti ceske :D
Kvalita v Trnave nemohla jit dolu, niz uz nic nebylo. A modernizace uz z 80. let pomohly odstranit alespon nektere nedostatky.

Jirka_26
30. dubna • 21:56

Byla myšlena kvalita výroby. Auto stálo za prdlajs od začátku.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
tom
1. května • 15:23

Mysleno obecne. Kvalita vyroby v Cesku byla priserna, nemohla byt horsi

pavel.k
28. dubna • 16:21

Moc hezkej clanek. Tak nejak z nej vypliva, jak celej tabor miru a socialismu fungoval. I takova banalita jako je mala dodavka ktera by fungovala, predstavovala pro soudruhy neresitelnej problem. jen ve Francii produkovalo vuz teto kategorie asi ctiri firmy. Ani z daleka neslo o nejakou nedostizitelnou tech iku. Nikdy jsem nepochopil proc se bolsevici upnuli na motor pochazejici z 30 let. litrovej motor byl uplne na hovno. Na jakoukoliv aplikaci byl uplne nedostacujici a vzhledem ke svemu nevkonu pretezovanej. Je pravda ze bez takovehle dodavky se hospodarstvi vybudovat asi neda.

hafan
28. dubna • 18:04

Ja zase nepochopím,že máte v tak krátkém textu tolik hrubek.

pavel.k
28. dubna • 18:12

protoze to tukam na mobilu a je na to h....o videt ty chytroline. tady nejde o pravopis ale o myslenku.

Jirka_26
28. dubna • 16:43

Ten problém se nazývá plná zaměstnanost, kdy prostě všichni lidé museli mít práci, tedy i ti, kteří makat nechtěli a dnes jsou pod mostem. Pak se práce prostě vymýšlela ve stylu jeden kontroloval výrobky, druhý to po něm překontrolovával a třetí kontroloval ty dva, jestli kontrolují správně. Další věcí bylo, že se na popud SSSR po válce přešlo na těžkou strojírenskou výrobu, která zde nikdy nebyla a na výrobu spotřebního zboží se dlabalo. O všem rozhodovali soudruzi nahoře, kteří tomu rozuměli jako koza petrželi. Závěr - na nic nebyly peníze, podniky všechen zisk odváděli a pak jim byl zpětně přidělen pod heslem, "ty jsi vydělal, tak žádné peníze nepotřebuješ" a těm ztrátovým se pomáhalo udržet nad vodou penězi těch vydělávajících (což je opět program nejen KSČM, ale hlavně socanů). Pamatuji si, jak se vyvíjel Favorit, jelikož jsem byl tak nějak trochu u toho a jaký byl problém na všechno sehnat peníze, protože Jakeš je prostě odmítl dát, jelikož byla státní kasa prázdná (ale hlavně, že jsme neměli státní dluh, holý zadek byl důležitější). Původní snaha bylo vyrobit úplně nový motor v té době světových parametrů, proti čemuž si ce ÚV KSČ nic nemělo, akorát to, že na něj nemělo peníze (odhad 3,5 - 5 miliard Kčs na vývoj a přípravu výroby). Tak se poslal ing Netolický z ÚMVM, aby nějak překopal motor Š 130, což se i docela povedlo, kromě těch světových parametrů. A v těch padesátých až sedmdesátých letech to bylo s penězi ještě horší, protože se upředňostňovala stavba fabrik těžké výroby a rozvoj dolů. A kolik šlo peněz na Slovensko nad rámec federace, jen aby se pozvedlo na snesitelnou úroveň, škoda mluvit.

pavel.k
28. dubna • 18:03

mate uplnou pravdu. Ja osobne OBDIVUJI ing.Petra Hrdlicku csc ktery protlacil od myslenky k vyrobe Skodu Favorit. Kdyz se nad tim clovek zamysli, mel by byt prohlaseny za svateho. Vsecky komponenty od motoru pres brzdy po karoserii museli oblafnout vsemocnou stranu, jinak by zadnej Favorit nebyl, leda potreti vyvarena S 100. Ten clovek prokazal mimoradnou odhodlanost a houzrvnatost. Komousi se proste zasekli v 48. Uplet z hovna bic aby praskal. Takhle to bylo se vsim. Cokoliv zmenit, problem. System implodoval sam do sebe. Bolsevik byl, je a bude xindl. Jedina komodita co jim sla jsou zbrane. Ty meli na visi. Jinak ale zmar...... Jediny pozitivum co nam to prineslo je, ze jsme ostrazity k napadum socialistu z EU.

Zelí
2. května • 15:09

Bez toho, že o výrobě favoritu rozhodl UVKSč a neuvolnil na to prachy, tak by soudruh Hrdlička nevyvinul vůbec nic.

tom
30. dubna • 20:33

o jaka fakta se opira tvrzeni ze Hrdlicka osobne protlacil Favorit? bylo to vladni zadani o vyrobe moderniho vozu s prednim pohonem. a Hrdlicka jiste nepracoval sam tak netvoržte kult osobnosti stacil stalin .-))

hugo
29. dubna • 9:02

Zajímavé ale je že za zlých komunistů všechny podniky fungovaly a pokládat se hromadně začaly po roce 89 :-) Co zbylo z ČKD, Tatry, Vítkovic apod ? A to nemluvě o tom že měly kompletní vývoj tady, ne pouze výrobu. A pokud jde o Hrdličku, tak byl to machr o tom žádná ale ukažte mi jediné současné auto s logem škoda které bylo kompletně vyvinuté ve škodovce tak jako za časů Hrdličky ? Tj včetně motoru , převodovky podvozku apod . Já tedy od dob felicie/favoritu žádné takové neznám. V podstatě to jsou pouze globalizační splácaniny nejrůznějšího původu

Tommy
30. dubna • 17:47

No tak když jsme tu ve východním bloku žili zadrátovaní v přídělové ekonomice, ve které jsi na přídělové poukázky (protože nic jiného nesměnitelná koruna/marka/zlotý/forint etc. nebylo) mohl koupit jen přikázaný sortiment zboží... Když jsi chtěl televizi, musela to být Tesla nebo něco ze SSSR (později snad Videoton). Když auto tak škodovka, když chtělo město autobus, Karosa nebo Ikarus. V momentě, kdy subjekty dostaly možnost výběru, nikdo ten šrot nechtěl. A problém byl, že i ty podniky, které díky těmto monopolům či oligopolům teoreticky měly být ve vatě, byly tím systémem tunelovány (odváděly nějakých 80% zisku do státní kasy) a neměly ani vindru na nějaký vývoj či restrukturalizaci. My byli v 89 tam, kde po konci okupace. Ztracených 40 let.

Jirka_26
29. dubna • 10:26

To máš tak - tehdy jsme vyráběli 70% světového sortimentu v docela špatné kvalitě jak technické, tak výrobní. Vyrábělo se málo nebo mnoho, těžko říct, ale jaksi se spousta výrobků na pultech neobjevila, někdy se téměř celá produkce vyvážela do SSSR nebo států RVHP (viz Jawa), které byly hlavními odběrateli plus Indie, Čína, Kuba a další tzv. rozvojové státy, které nám platily banány nebo pomeranči. Na to, že zisk nikam do ciziny neunikal, byla státní kasa neustále prázdná a na jakýkoli rozvoj nebyly peníze, vyráběly se zastaralé výrobky, a to jen proto, že lidi kupovali všechno, protože nic lepšího nebylo. Tatra žila jen díky SSSR a Indii, ČKD jen proto, že se nic nedováželo (nebyly valuty). A také se vyrábělo pro výrobu samotnou, co se neprodalo, tak se vyvezlo na skládku, kde to vězni kladivy rozbíjeli... Všechno bylo na kupní sílu drahé a navíc to kolikrát ani na pultech nebylo. Že se po plyšákovi podniky začaly pokládat není jen vinou jejich úmyslné likvidace nebo rozkrádání bývalými komunisty, ale v mnoha případech zánikem odběratelského trhu RVHP a nemožnosti vyvézt na západ, protože zastaralé výrobky nikdo nechtěl. Viz Tatra, byli tam ve vedení i Američané, kteří podnik ozdravili, ale bohužel Tatry nikdo nechtěl, takže málem zkrachovala i ta. Dnes vyrábí s bídou desetinu původního množství.Žádný rozvinutý stát nevyrábí všechno, vyrábí to, co umí a je pro něj ekonomicky přínosné a ostaní za zisk z této výroby doveze. U nás bylo na kdeco embargo nebo na to nebyly valuty.

Véna
29. dubna • 10:23

Vámi uvedené podniky fungovaly mimo jiné proto, že je netrápila konkurence a prakticky se nemusely starat o odbyt. To je ale na delší povídání.

Michal
28. dubna • 23:06

Zbrane jim sly? Jako trebas nepatentovani navrhu cz75, kterou dnes v ruznych variacich vyrabi po celem svete?

Jirka_26
29. dubna • 10:30

Ano, zbraně jim šly, jinak by neměl nikdo o výrobu CZ 75 zájem, nemyslíš? Že ji nedali nějakou patentovou ochranu je věc druhá, navíc docela drahá. Patentovat musíš ve všech státech, které jsou schopny takovou zbraň ve velkém vyrábět. Každých pět let zaplatit poplatek a po patnácti letech máš stejně utrum. Takže tak asi...

Karel
28. dubna • 16:07

Kdo pamatujete v provozu "slavné" dvanáctsettrosky , případně s tím nesmyslem máte osobní zkušenost jako já, dá se předpokládat, že si vzpomenete na další bolševickou znouzectost Barkas 1000. Protože mám osobní zkušenost s oběma zázraky, troufnu si tvrdit, že druhý jmenovaný razdvatrojku ve všech ohledech předčil, s vyjímkou dvoutaktního modrého dýmu za autem. Ale ani tady ten rozdíl nebyl tak propastný, bo motory ve 1203 byly často v tak žalostném stavu, že čoudily jako dvoutakt. Ale jízdně, prostorově a ve spolehlivosti měl dederon jednoznačně navrh, zejména, když jsme na něj nazuli místo vysoko profilových multikárových kol 6,70 x 13 kola z Volhy 185/15, která autu hodně rozšířila rozchod a stabilozovala ho. Litrový dvoutaktní tříválec byl mnohem točivější, jeho 45 koní si s autem rozumělo mnohem líp, než čtyřtakt ve 1203, pokaždé byl Barkas rychlejší. A protože řadící páka byla vetknutá přímo v převodovce, řazení bylo přesné, byť s dlouhými dráhami, jednotlivé rychlosti se nemusely hladat a čekat, jestli to při rozjezdu pojede, a pokud, tak kam. Jezdil jsem s ním ještě v 90.letech, to už byl jen nostalgik, dodneška mě mrzí, že jsem ho prodal.

Jedna Bedna
28. dubna • 19:17

Pravda, ovšem nedejbože jet s naloženým Barkasem v delším klesání. Brzdy nestály za nic a motorem se brzdit nedalo, zadřel se téměř hned. Naštěstí šlo vyndat svíčky, nalít do válců směs oleje s molykou, pak vlézt pod auto, nasadit na řemenici klikovky velkou ráčnu, urvat to silou, párkrát protočit, pak to šlo nastartovat a po nějakých 100km to zas jelo skoro normálně. Měl jsem Barkase, který se kousnul i několikrát za rok.

jean
28. dubna • 20:44

A prebrúsil si prasátka po zadrení? Lebo ak ne, tak sa to kusalo kvôli tomu, na tých zaleštených plochách nedrží olej.

Spinakr
28. dubna • 15:31

Nejhorší na tom všem je fakt, že ten křáp se v podstatě pořád vyrábí (http://www.1203.cz/s1203_s1203_taz1500.htm... ) a dokonce se najdou i lidi, kteří ten nebezpečnej a nespolehlivej šrot chcou vlastnit a provozovat...

Jirka_26
28. dubna • 17:29

Dovolil bych si oponovat - výroba byla převedena zpět do Čech nějakého soukromníkovi a od roku 2010 kvůli emisím skončila. Firma Ocelot Žacléř vyrábí jen ND, společné s veterány typu Spartak, Felicie atd...

Ehrenfried
28. dubna • 14:35

Nejzábavnější mi přišlo 2-3xtýdně uvolňovat kouslou převodovku,tzn. vlézt do nákl.prostoru,
odšroubovat dekl almary a šroubovákem vyštárnout kvalt, pak rychle vyskočit oběhnout dveře
skočit do kabiny u spolujezdce a nějak zabrzdit,protože ručni brzda nikdy nefungovala.
Jednou jsem to nestihl a odnesl to sloupek u plotu.
Časem jsem to dával pod 7min....Š 1203 hrdý nositel titulu " nejstrašnější auto mého řiďičského života.

Jedna Bedna
28. dubna • 19:13

Tak to jste nejezdil s ARO10. To bylo ještě daleko horší. Každopádně ve spolehlivosti suverénně vítězila právě trojka 1203, Oltcit a Aro10. Myšleno ve spolehlivosti od konce žebříčku. ;-)

Johny HD
28. dubna • 14:25

V r.1996 jsem nafasoval zcela novou TAZ 1500 s 5kvaltem, pravé střední dveře šoupací, verze kombi pro 5 osob, vzadu nákladový prostor za mříží bez okének. Měl jsem ji 4 roky, najezdil cca 60 tis. a v intencích tohoto vozidla si nemohu stěžovat. Jediný vysloveně opruz byla absence centrálu :-) Dynamika na úrovni Škody 105, ale rozjel jsem ji i na 140 a dalo se trvale jet po dálnici 110, optimální cestovní rychlost 80 - 90. Jediné vysloveně závady byla často povolená matka upevnění a ukostření relé zapalování, což vyřešila pérová podložka a promazání mechanismu řazení, zpočátku šlo dost ztuha. V zimě i ve 20st. mrazech jsem jezdil jen v košili, pro zvýšení trakce na kluzkých silnicích vozil vzadu 150 kg malé vyřazené trafo. Letní norma 11,5 a zimní 12,3 na pohodu, měl jsem spotřebu od 7 venku do 10 ve městě. Hlučnost na úrovni osobních Škodovek a na volnoběh nebyl motor ani v kabině vůbec slyšet, takže jen díky otáčkoměru bylo poznat, že motor běží, dokonce díky mé nepozornosti se mi zpočátku stalo, že jsem chtěl nastartovat v domnění, že mi to chcíplo.

Pedro
29. dubna • 7:02

Já jí koupil začátkem 90. let v provedení valník. Odvedla spoustu práce, nebyl problém jí trochu přeložit, odvezla v pohodě bez rizika poškození 2 palety cihel. Jeden z mála problémů bylo prvních pár týdnů zanešené palivové sítko - auto před koupí stálo pár měsíců někde v kopřivách v NDR, takže koroze nádrže...B-]

PepaK
28. dubna • 15:56

Naprostý souhlas. Kamarád jí má, taky rok 96 a na boku šoupačky, pětikvalt a občas v létě s ní jezdíme do kempů a různě po akcích a úplně v pohodě.

J.E.
28. dubna • 14:11

S týmto autom som jazdil asi 2 roky. Často poruchové ale na jazdu v meste celkom dobré. Tým že človek sedel na kolesách sa s tým veľmi dobre parkovací,ak neboli zahrdzavene čapy.

kolkyno
28. dubna • 13:26

Tiez som mal osobnu skusenost s 1203. V casoch ked mna a segru vozil otec do skolky. Mali sme verziu MPV, ak to tak mozem nazvat. To este Toyota nevedela co je Picnic.... Btw predna lavica bola deleba od zadnej stenou a sklom. No a za nami bol priestor kde ste odviezli aj vola :-D nevyhodou bola zima vzadu asi vacsia nez vonku no a pod krytom s diamantovym sitim na tej kozenke hlucny motor ktory spolu so stenou robil z 1203 vladny special :-D vzadu sme sa nedokazali dohovorit s otcom sediacim pred nami. Co povazujem za plus bolo to, ze si nespominam ci sa tato 1203 niekedy pokazila. :-P

jmc
28. dubna • 12:03

Je nepochybné, že Š 1203 byl šílený automobil s mnoha popsanými i nepopsanými nectnostmi, když si vzpomínám na Votičák, chvíli 3, pak 4, zase 3, zase chvíli 4. Řízení se kousalo, když jel člověk chvíli rovně, pak se dalo zatočit jen násilím. Výkon mizerný, hlučná kardanka, rezonující karosérie, mizerná ochrana řidiče a spolujezdce při čelním nárazu, náchylnost na korozi karosérie, na oční vítr, mizerná adheze zadní nápravy u prázdného vozidla, u valníku extrémní. Technika z padesátých let dvacátého století, používaná půlstoletí. O něco lepší byla až verze z TAZ s motorem 1440 a pětikvaltem.

moje jméno
29. dubna • 14:40

Já měl zkušenost s jednou mrchou, kde se trojka musel zařadit naprosto ojedinělým způsobem. Uchopit šaltrpáku zespodu do dlaně mezi prsty a po vyřazení ze dvojky určitým způsobem zakloktat pákou tak, až tam trojka krásně žuchla. Většinou se to napopáté povedlo, ale to už bylo třeba dát zase dvojku :-D:-D:-D Jojo - to byl stroj...;-)

Jedna Bedna
29. dubna • 20:19

jojo, a ještě jste přitom nesměl nechat prsty na přední straně šaltpáky, jinak z toho byl modrák pod nehtem prostředníčku :-D

Jirka_26
28. dubna • 17:31

Neměl jsi olej v převodce řízení, byla tam šneková převodka...

Jedna Bedna
28. dubna • 21:36

asi proto, že díky netěsnostem vytekl..:-D:-D

fogel
28. dubna • 11:48

...ale co všechno se mohlo v době socializmu vyrobit, nebýt hloupé bolševické cenzury a nesmyslného plánování řízeného ,,odborníky" s VUMLem.

JirkaK
28. dubna • 13:29

A co bychom mohli mít dnes, nebýt hloupé EU a nesmyslného plánování řízeného "odborníky" z Bruselu....

Petr
28. dubna • 14:07

Ano. Měli jsme jeden z nejmodernějších cukrovarů v Evropě v Hrochově Týnci. V rámci kvót EU jsme si ho sami museli zbourat...

Jirka_26
28. dubna • 17:38

Pokud vím, tak tehdejší zahraniční majitel ztrátového cukrovaru všechny svoje akvizice u nás, na Slovensku a Maďarsku, zrušil a byl natolik slušný, že je tady nenechal na pospas osudu a rozkradení a tyto cukrovary zboural a zlikvidoval. Cukru je v Evropě tři zadele a ještě k tomu se dováží třinový, když se podívám na cenu v regálech, nevidím důvod k dalšímu pěstování cukrovky. Černé zlato, bílé zlato, zelené zlato - jediné, co dnes jde, tak chmel, o ostatní není zájem a nebyl i za bolševika, cukr jsme za pakatel prodávali Sovetům a dalším zemím RVHP, dokoce jsem chodil si přivydělávat nakládáním metrákových pytlů na vagóny, které šli někam Arabům nebo komu to.

Zelí
2. května • 15:02

Cukrovary v československu věnované v rámci plyšáku zahraničním majitelům byly až do předloňského roku jejich jediné a silně ziskové cukrovary. Jejich provozy ať už ve Francii, germánii, rakousku ... byly trvale ve ztrátě. Jediné cukrovary v zisku byly cukrovary v čr. Evropský chazariát se rozhodl, že rozvrátí zemědělství v evropě mj. i likvidací řepařství a přechodem na řepkovou monokulturu. Proto zrušil více než stoletý cukrový evropský kartel, zavedl tzv. biopaliva a vpustil do evropy levný třtinový cukr. Toto je další ze zločinů eu.

neodborník
28. dubna • 14:22

....a dál, od aut k cukrovaru ? Jeden cukrovar jaro nedělá, svět se nezbořil a cukr ve špajzu přesto mám, teď jsem se byl podívat. . Ti "my", to je kdo všechno, já jsem nic neboural, zas nějací soudruzi a soudružky co jim patří všechno a všechny výhody, nejlíp na celém světě ? Ono nic není tak jednoduše jednoduché a bez kompromisů, vybrat si jenom to co se mi hodí v reálném životě nejde, ale kdyby jo ....

Jedna Bedna
28. dubna • 19:08

Ten cukrovar byl ekonomicky mrtvý. Kdyby byl schopen vyrábět za konkurenceschopnou cenu, nikdo by ho nezavíral ani neboural.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Zelí
2. května • 14:53

Pravděpodobně absolvent sorošova vumlu. Ti se tady množí geometrickou řadou. Tzv. posvěcený idiot.

neodborník
28. dubna • 13:14

Jo, KDYBY, z tohohle snu se většina soudruhů nikdy neprobudí. .......Jenže kdyby bylo kdyby, taky by to potom už nebyl socialismus.

Miroslav Hoření
28. dubna • 11:08

Něco jsem se s 1203trojkou najezdil, jak se slabší tak i silnější verzí. Byl to pracant a dalo se s tím odvézt spousta nákladu. Taky se to dalo lehce opravovat což byla výhoda. Jen mě hněvá,že se někteří pisálkové neustále snaží vše, co bylo vyrobeno za socializmu shazovat a pomlouvat, tak mě připadá že dokud tu oni nebyli, bylo na světě lépe.

Matěj Hýbl
30. dubna • 19:50

V tu dobu měla západní auta krom kvalitnějších a výkonnějších motorů ve výbavě i klimatizaci, posilovač řízení, brzd, el. stahování oken, daleko lepší bezpečnost. U nás byl vrchol luxusu klika na stahování oken zadních dveří.

moje jméno
29. dubna • 14:35

Snadno opravovat ? Třeba na motoru pod tím deklem ? No potěž. Byl to neskutečný krám a kdo ho chválí, tak je naprosto neobjektivní. To že byl spokojen ještě neznamená, že vůz byl dobrý.
Na druhou stranu, na popojíždění s nápravou až za prdelí a krásným pohoupáním to byl super zážitek.

jean
28. dubna • 12:14

Večný argument - dalo sa to ľahko opravovať. Kedy si konečne títo mimoni uvedomia, že normálne auto sa jednoducho nemusí opravovať, len sa mení spotrebný materiál raz za XY tisíc km. A takéto autá boli na západe už v dobách nášho socialistického raja.

Boban
2. května • 18:48

A kam se poděly, že dnes nejsou?

Já první
28. dubna • 19:36

Ne, nebyla. Ale neznalí rádi vidí západ jako tvůrce naprosto bezúdržbových a dokonalých strojů.

jean
28. dubna • 20:42

No jasne soudruhu. Ja som nikde nepísal bezúdržbové, ale to chce čítať s pochopením.

Michal
28. dubna • 22:52

Nebo, v tvem pripade, mezi radky...

Jedna Bedna
28. dubna • 10:59

S dvanáctsettroskou jsem něco najezdil, jak s původní verzi s "aerodynamickým" límcem nad čelním sklem a kulatými světly, tak modernizovanou s hranatými světlomety a bez límce. Když pominu zoufale slabý motor a šílenou zadní nápravu, ochotnou driftovat i s čtyřicetikoňovým dýchavičným motorem, to auto bylo pro cestující vpředu docela houpavě pohodlné, ale neskutečně hlučné.
Každopádně nejhorší na tom klumpru bylo to, že před sebou měli řidič i spolujezdec pouze chladič a trošku tenkého, často už nahnilého plechu. Žádné výztuhy, žádný motor, takže i malý náraz tehdy končil pro posádku na předních sedadlech špatně.

Joe Doe
29. dubna • 12:27

Otec na tom obcas jazdil pre nahradne diely do velkoskladu a cez prazdniny ma braval so sebou. Nuz... co cesta, to zazitok :) Ale nepokazila sa nikdy.Nicmenej, otazka motora sa dala riesit vymenou - za motor zo zigulika. Kedysi davno mi tato vysvetloval, ako sa to cele dalo urobit, bol tam nejaky trik, detaily si nepamatam, ale slo to.

petr r. (petrumr)
28. dubna • 9:07

Něco jsem se stím najezdil a s5kvaltem jsem jezdil i do nsr, spotřeba na dálky 8,5, ve městě i tech 14L. Ale to bylo v dobách, kdy třeba jsem jel i na dálková světla v dnešním provozu nemyslitelné.

bzzz
28. dubna • 8:25

Takze nikoli drogy a pomateni smyslu nybrz absence osobni zkusenosti, tak urcite...

Doporučujeme

Články odjinud