Šimonovský chce více peněz na stavbu dálnic

Ministr dopravy Milan Šimonovský požádá vládu o navýšení rozpočtu na stavby dálnic a údržbu komunikací. Rozhodl se k tomu na základě přetrvávajících problémů na některých stávajících komunikacích v České republice. Ředitelství silnic a dálnic podle ministra Milana Šimonovského pracuje už několik let s nedostatečným objemem prostředků na plánované stavby a základní údržby. Přitom je tento úřad pod stálým tlakem veřejnosti, která nekompromisně požaduje nápravu a řešení problémů na českých silnicích.

Na jednání vlády (13. 7. 2005) proto ministr Šimonovský seznámil kabinet se stavem opatření, která se na dálnici D1 již realizují. Zároveň inicioval diskusi o větší spolupráci zainteresovaných resortů – především jde o posílení dozoru policistů na dopravních tepnách a objem finančních prostředků plynoucích do Státního fondu dopravní infrastruktury. Ministr Šimonovský požádal vládu o uvolnění mimořádné částky 11,5 mld. Kč z příjmů z privatizace, a to na podstatné urychlení rozvoje dálničního systému. Přesunem prostředků se uspíší především dostavba dálnic D3, D8, D11. Nezbytné je posílit finanční prostředky na opravy a modernizaci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem.

Ministerstvo dopravy uvedlo na nejfrekventovanější dálnici D1 do praxe již řadu opatření, která zlepšují bezpečnost a plynulost provozu. Mezi Prahou a Brnem jsou povoleny vždy jen tři uzavírky. Tam, kde je to možné, jsou zachovány čtyři jízdní pruhy. Jedním z kritérií pro přidělení stavební zakázky je také co nejkratší doba výstavby či opravy. Na 40 procentech dálnice D1 již platí zákaz jízdy kamionů v levém pruhu.

Novinkou, kterou ministerstvo dopravy připravuje, je záměr vybudovat celkem 18 nových průjezdů přes střední dělicí pás. V případě uzavírek a především dopravních nehod a následných kolon se doprava flexibilně převede do jednoho protisměrného pruhu.

Česká republika patří k zemím s největším počtem stavěných dálničních úseků v regionu střední a východní Evropy. V současné době je u nás rozestavěno 160 km dálnic. Např. úsek dálnice D11 je nejrychleji stavěným projektem v Evropě. „I přesto je ovšem třeba si uvědomit, že současný stav dálnic neodpovídá potřebám, které tato země má. Na dálnicích vzrůstá intenzita kamionové dopravy i dopravy osobní,“ uvedl ministr Šimonovský.

Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 26 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky