Šimonovský: Češi platí příliš nízké pokuty

Ministr dopravy Šimonovský chce příští týden předstoupit před sněmovnu s upraveným zákonem, který by zavedl bodový systém. Chce argumentovat tím, že Češi platí jedny z nejnižších pokut v Evropě. Např. za překročení rychlosti je to průměrně jen okolo 390 Kč, zatímco např. ve Finsku se platí cca 14 500 korun. Návrh byl oproti původnímu znění (starší článek) podstatně zmírněn, resp. byly zmírněny bodové represe za jednotlivé přestupky.

Kromě toho nový zákon počítá s tím, že pokud policii neoznámíte, kdo řídil vůz v době spáchání přestupku, budete muset pokutu zaplatit sami. V řadě zemí EU to tak funguje (Irsko, Itálie, Francie...); v Německu sice řidiče identifikovat nemusíte, nicméně pokud to odmítnete několikrát po sobě, může policie nařídit používání knihy jízd. Novelu zákona už sněmovna několikrát zamítla, tak uvidíme, jak to dopadne nyní.

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 34 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků