Siemens vyvíjí zcela nový brzdový systém

Společnost Siemens VDO před nedávnem představila svůj nový systém brzd. Ten vychází částečně z nynějšího systému kotouče a brzdových destiček. Brzdový kotouč je zachován, ale místo hydrauliky, která danou destičku přimáčkně ke kotouči je použit klín, který se za destičku zasune a tím se spustí brzdění. Výhodou tohoto systému má být jednoduchost, rychlost a malá energetická náročnost na aktivaci brzd. Další výhodou je, že se využije energie rotujícího kotouče k tomu, aby zmíněný klín rychleji zapadnul. Nový systém dokáže působit, dle Siemense, o 70 milisekund rychleji, než klasické spojení kotouče a destiček a auto pak dokáže zastavit na kratší vzdálenosti. Při rychlosti 96 km/h se má zkrátit brzdná dráha až o 1,4 metru.

Každé kolo má svou vlastní řídící jednotku, dva elektromotory a senzory a svůj vlastní klín. Senzory snímají rotaci kotouče 100 x za sekundu a v případě, že je brzdový pedál zaktivován dojde k zasunutí klímu. Siemens hodlá vybavit první vozidla těmito brzdami již v tomto roce, ovšem pouze pro představení a předvedení. Zda se tyto brzdy objeví v budoucnu i v běžných automobilech, je předčasné odhadovat.

Klepněte pro větší obrázek
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

dnes | Radek Pecák | 10 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků