Seznamte se s BMW M

Specializací společnosti BMW M v rámci BMW Group je výroba sportovních automobilů. BMW M se ve své činnosti zaměřuje na tři základní oblasti. První je výroba světově proslulých sportovních automobilů, druhou výroba doplňků pro program BMW Individual a třetí oblastí je pořádání řidičského výcviku
Seznamte se s BMW M
Specializací společnosti BMW M v rámci BMW Group je výroba sportovních automobilů. BMW M se ve své činnosti zaměřuje na tři základní oblasti. První je výroba světově proslulých sportovních automobilů, druhou výroba doplňků pro program BMW Individual a třetí oblastí je pořádání řidičského výcviku.

Historie společnosti BMW M sahá až do roku 1972, kdy vnikla společnost BMW Motorsport GmbH. Název nebyl zvolen náhodou, protože v 70. letech slavila automobilka velké úspěchy na závodní dráze.

Popularita závodních vozů byla poprvé využita, když byl veřejnosti představen první „M“ automobil. Byl jím sedan řady 5, jeho motor, podvozek i brzdy a do světa sportovních automobilů vnesl nejistotu.

„M“ segment sám o sobě

V 70. a 80. letech vyrábělo BMW M automobily M1, M535I, M5 nebo M635 Csi, které vždy byly synonymem pro rychlé, bezpečné a velmi elegantní automobily. Každý z těchto modelů byl poháněn šestiválcovým motorem se čtyřmi ventily na válec. Všem se také rychle dostalo výsadního postavení na automobilovém trhu a dnes se jim dostává výsadní postavení i mezi automobilovými sběrateli.

V roce 1986 byl na trh například uveden první čtyřválcový automobil BMW M3. Počítalo se s prodejem cca 5000 automobilů těchto ryze sportovních automobilů. Zájem zákazníků byl však obrovský. To v konečném účtování znamenalo výrobu téměř 18 000 automobilů první generace.

Současná nabídka „M“

V současnosti je horkou novinku v nabídce BMW M třetí generace BMW M3 (seznámit se s ním můžete v článku Bavorský „super“ atlet.). Nebylo by správné však opomíjet také ostatní modely. Již v roce 1997 byl představen M roadster, vůz postavený na základe BMW Z3 využívající šestiválcovou pohonnou jednotku s výkonem 321 koní z druhé generace BMW M3.

Dalším zástupcem je M coupe. Stejně jako M roadster jej pohání pohonná jednotka z minulé generace M3. M coupe tvarově i technicky vychází z M roadsteru. M coupe patří mezi agresivně vyhlížející automobily, které nabízejí dvoučlenné posádce ojedinělý sportovní zážitek, dostatek komfortu a aktivní i pasivní bezpečnosti. Komu nestačí, že se do zavazadlového prostoru bez problémů vejdou dvě sady golfových holí, ten může sáhnou až úplně na špičku. Tou špičkou mám na mysli vlajkovou loď flotily BMW M – BMW M5. BMW M5 pohání osmiválcový motor s výkonem rovných 400 koní.

Pro ty, co si nemohou nebo nechtějí koupit pravý vůz „M“, jsou v nabídce připraveny tvz. M pakety. Jedná se o speciální sady doplňků pro řady 3, 5 a 7.

BMW M v současnosti zaměstnává přibližně 500 zaměstnanců. Rovná polovina se podílí na samotné výrobě automobilů „M“. Druhá polovina má na starosti technický vývoj, testování a řízení společnosti.

Poznámka: Ilustrační fotografie se vztahují k BMW M3

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 17 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků