Šestiválec, manuál, dokonalé tvary: Restomod Smit Oletha bude k mání s dalším slavným motorem BMW

Pocta vzácnému BMW Z8 se představí v nové verzi. Složí poklonu legendárním atmosférickým jednotkám.

Společnost Smit Vehicle Engineering založili před třemi lety bratři Willem a Kaess Smitovi, kteří do ní vnesli své předchozí zkušenosti s prací pro General Electric, Tesla Motors, Singer Vehicle Design a firem, zabývajících se výrobou kompozitních materiálů. Společně stvořili vozidlo s názvem Oletha, jehož technický základ v podobě BMW Z4 je oděn do karbonové kapotáže ve stylu slavné Z8 a doplněn poctivými atmosférickými motory bavorské značky.

V loňském roce představili na přehlídce Monterey Car Week verzi poháněnou vidlicovým osmiválcem S65 s objemem 4,4 litru a výkonem přes 335 kW (456 k), nyní své kupé osadili šestiválcem. Jde o třílitr S54, doplněný karbonovým sacím potrubím, šesti samostatnými škrticími klapkami a pevným ventilovým rozvodem s vahadly, který točí 8000 otáček za minutu. Výkon činí 298 kW (406 k) a jde na zadní kola přes šestistupňovou manuální převodovku a mechanický samosvor.

Suchá hmotnost šestiválcového Smitu Oletha je 1340 kilogramů, vůz má nerezový výfuk, odpružení KW stavitelné ve dvou směrech, brzdový systém AP Racing s plovoucími kotouči a například i kompozitové sedačky. Zákazník samozřejmě může volit různé komponenty, barvy a další prvky vozu dle svých přání – o klienty zřejmě bratři Smitové nouzi mít nebudou.

Už osmiválcový model si vysloužil chválu od motoristických novinářů například z britského Autocaru, Top Gearu nebo amerického webu Motor1. Ceny nejsou známé, ale jak už to u špičkových restomodů bývá, lidové určitě nebudou.

BMW

BMW (zkratka z Bayerische Motoren Werke AG) je německá automobilka, které vznikla v roce 1916. Sídlí v Mnichově. BMW vlastní také značku Mini a patří pod ní i Rolls-Royce Motor Cars.

BMW Řada 1 • BMW Řada 2 • BMW Řada 3 • BMW Řada 4 • BMW Řada 5 • BMW Řada 6/6 GTBMW Řada 7BMW X1 • BMW X2BMW X3BMW X4BMW X5BMW X6BMW X7BMW Z4

Diskuze (1) Další článek: BMW XM má českou cenu! Mnichovský mastodont je dražší než Audi RS Q8, ale do cenovek exotů se necpe

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,