„Sekvence“ pro Focus

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak získat konkurenční výhodu nad okolostojícími vozy při „startech“ na křižovatce po rozsvícení zeleného signálu?
„Sekvence“ pro Focus
Pokud předpokládáte, že se hodlám dále rozepisovat o tom, jak získat nějakého koně pod kapotu navíc, alespoň pro tentokrát se mýlíte. Řeč bude o produktu anglické firmy Quaife, jejíž specializací jsou převodovky.

Je naprosto jisté, že pokud během řazení nemusíte využívat spojkový pedál, získáte cenný čas. Ten ostatní ztrácí v okamžiku, kdy dochází rozepnutím spojky k přerušení hnacího momentu. Uděláte-li pak součet podle celkového počtu převodových stupňů, je výhoda zcela nesporná. Technologie sekvenčního řazení je používaná již dlouhou dobu v závodních vozech a některých silničních supersportech, avšak pomalu ale jistě dostává i do běžných (pokud se to tak dá říct) vozidel. Stalo se tak i v případě vozu Ford Focus, do kterého firma Quife instalovala šestistupňovou sekvenční převodovku Quife 34G, vycházející pochopitelně z verze pro motoristický sport. Protože přenos výkonu upraveného motoru na vozovku je potřeba udržet pod kontrolou, byl použit současně i diferenciál s omezenou svorností ATF od stejné firmy.

Jízda s takto upraveným vozem je lahůdkou, kterou ocení nejen fanda motoristického sportu. Po sešlápnutí spojky, zařazení prvního rychlostního stupně a následném rozjezdu používáte již jen krátkou řadící pákou. Změna „kvaltu“ je pak záležitostí pouze symbolického ubrání plynu a bleskového pohybu páky. Protože chybí klasické H-schéma řazení, které v tomto případě probíhá jen v rovině vpřed a vzad, je na přístrojové desce display zobrazující právě zařazenou rychlost. Je pochopitelné, že tato lahůdka se dá instalovat do všech neupravených sériových vozů, což ovšem v celkovém kontextu pochopitelně nepřinese žádaný efekt. Je tedy daleko rozumnější svěřit vůz i dalším odborníkům, kteří přidají výkon a vyladí podvozek.

A co z toho? Rozhodně nezískáte vůz totožný se speciálem Colina McRae, v každém případě však při řazení (a to především) zažijete pocity totožné s těmi, které vychutnává skotský idol během rychlostní zkoušky. A aby jste se nejprve řádně rozmysleli, než pošlete do Anglie objednávku, ještě drobná zmínka o ceně. Ta , počítajíc celý komplet včetně samosvorného diferenciálu se pohybuje kolem 400 000, -Kč. Takže nejprve kontrola zůstatku na účtu a pak…

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 13 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků