Šéf Microsoftu investuje do bioethanolu

33 komentářů

Petr
19. prosince • 9:44

Cenově vychází bioetanol téměř jako současné ceny benzínu. Ve Švédsku se E85 (85% etanol, 15% Natural 95) prodává v přepočtu za cca 24,- kč litr (cena je díky daňovým úlevám). Auto jezdící na E85 má ale o 1/3 vyšší spotřebu, takže jsme cenově někde na úrovni 30,- kč za benzín. Ten mix se dělá z toho důvodu, že čistý etanol má v zimě problémy se startováním. Naopak výhodou je, že motor s E85 může mít až o 20% větší výkon ! Příkladem je Saab 9-5 2.0 BioPower, který jezdí na benzín i E85. Při jízdě s N95 má motor výkon 150k a při jízdě na E85 má výkon 180k, větší je i točák o 20%. Důvod je ten, že etanol má vyšší oktanové číslo (100-105).

YLeon
19. prosince • 8:46

Etanol se da vyrabet z ledazceho a ledasjak. Cena nemusi byt vysoka - viz http://www.biotech-pro.com/cz.php
Myslim, ze elektromobily zatim nejsou cesta - to by musel mit kazdy doma maly Temelin, zkuste si spocitat energetickou narocnost a kapacistu baterii pri dnesnich vykonech motoru...

Adam Amper
19. prosince • 11:37

Pokud pomineme, ze ethanol ma negativni nebo zanedbatelny vynos na energii vlozenou pak problem je, ze na ethanol potrebujes zemedelskou pudu. Zemedelske prebytky na jidlo jsou jen diky tunam hnojiv z fosilu ktere se na to pole sypou. Problemy agroprumyslu s monmokulturami ktere v podstate znicili pudu vsude na svete nechme stranou. Nitraty na hnojiva se daji delat sice i z uhli, ale to je mnohem drazsi a rozhodne se nedaji tak rychle vyrobit v potrebne objemu jako z ubyvajiciho plynu. Takze pri navratu k puvodnimu zemedelstvi bez chem. srajd vynosy spadnou nakonec o 80%! S rostouci cenou a vycerpanim fosilu je lepsi mit pudu na jidlo a ne na popojizdeni v zapachaci! Lze samozrejme jit cestou brazilcu a vykacet zbytek lesa kvuli ethanolu, ale to neni moc prozirave reseni..

Ohledne EV (elektromobilu) nemas pravdu. Za prve na co je treba 100kW vykon v soucasnych autech? To je plytvani, vozit si zadek v 1,5tune srotu. Obyc elektromobil s 25kW motorem zere cca 13kWh na 100km a diky linearnimu zrychleni to na krizovatce natre vetsine aut. Moderni elektromobil nebo hybrid ma 150-200mpg tedy majli na gallon cca 1.5l na 100km pri vaze 600kg diky hlinkove kostre a carbonkompozitovych panelu kvuliva bezpecnosti. Jinak EV se nabijeji pres noc kdyz je proudu habakuk cili ten narust nove el. spotreby je jen asi 20%.

Dale kdo rika, ze individualni doprava jak ji vidime dnes je nutna v tomhle opuletnim objemu at jiz formou zapachac, EV, ethanol nebo cokoliv jineho? Je celkem pravdepodobne, ze v nejlblizsich letech bude omezena rychlost kvuli setreni paliva ve mestech na 45km/h a na dalnicich na 100km/h nez se zavedou drastictejsi metody jako jezdeni jen v kazdy druhy den apod.

LeonardoCupranek
17. prosince • 12:00

Toto odvetvi je perspektivni ze zcela umelych duvodu (dotace, ulevy).
Nedavna univerzitni studie preci prokazala, ze na vyrobu ethanolu se spotrebuje vice energie, nez kolik se ji z nej nasledne ziska. A to slo o Brazilii, kde slunce dodava daleko vice energie.
Pokud se "spravne" nastavi dotace a danove ulevy, muze byt perspektivni a "rentabilni" ledacos - treba i vyroba kolejnic z platiny.
 

Adam Amper
17. prosince • 16:57

No Leonardo to je po dlouhe dobe co s tebou muzu souhlasit.
Tady jsi pouzil logiku. Nyni si zkus take logicky spocitat co se stane kdyz pulka levne ropy co se v podstate tezi sama z hlediska narocnosti na energii vydanou je nyni fuc proletela kominem/vyfukem. Zbyva jen nekvalitni mensi loziska roztrousena po vsech certech tj. je treba vice vrtu a lidi a potrubi.. Nekonvecni ropa tar sands oil shale vulgo bitumen neni ropa ale sutr ktery se musi vytezit a pak zahrat parou vyrobenou plynem ktery take dochazi nebo jaderkou. Shell rika ze z nekonvecni ropy za 20let nevytezi v optimisticke variante vic nez 4-6 milionu barelu denne, dnesni spotreba je 85, pro soucasny rust potrebujem v te dobe 120 a jestli jsme v pulce nyni tak propad z dnesnich 85 bude min. na 70-80 v roce 2020.. Nebo spis mnohem vic napr. Norum a Anglanum co od zacatku tezili v Severnim mori nejlepsi technologii pada tezba o 10% rocne!

Do 20 let tady z vas vetsina uz autem davno jezdit nebude, pac bud na to nebude mit penize pri 30% nezamestnanosti nebo pridelovy kuponky od vlady vystaci tak na vyjizdku jednou za pul roku kolem bloku. A to bude konec zapachacu v kolonach po Praze! Ze nebude cim zivit tech 7mld lidi protoze hnojivo se dela ze zemniho plynu je zas na jinej pribeh.. Hezkeho jeziska vam preje geologie a fyzika ktera se uz na mentalni chovani lidi nemuze divat..

LeonardoCupranek
17. prosince • 17:29

Naprosto nechapu, co se mi tu snazis rict.
Relativni vzacnost dnesni ropy, vyssi naklady na jeji tezbu, to vse je jiz obsazeno v jeji aktualni cene. A presto je (kdyz pominu nesmyslne dotace) levnejsi, nez nafta z repky. Resp. v te dnesni cene je dokonce zohlednena i cena budouci, protoze kazdy vlastnik nejakeho zdroje planuje i do budoucna a nebude dnes prodavat za dolar neco, o cem predpoklada, ze za rok bude schopen prodat za 3 dolary.
Az ropy bude jeste mene a bude se jeste obtizneji tezit, vyplati se vice hledat alternativy. A to bez jakychkoli dotaci ci danovych manipulaci.
Bez penez a s 30ti procentni nezamestnanosti se doopravdy budeme muset naucit zit, pokud budeme i nadale tolerovat statni socialismus, ktery nas privede na buben, ktery pusobi silene neefektivity a plytvani.
A kdyz uz zminujes tu fyziku, tak bych ti rad pripomenul zakon o zachovani hmoty a energie.
Podobnych katastrofickych vizi jiz zde byla cela rada, ale lidstvo vyzbrojene vedou a svobodnym trhem si zatim vzdy poradilo. Moznych budoucich zdroju energie je cela rada. Takze pokud sami sebe nebudeme paralyzovat impotentnim socialismem, nemel bych obavy. Bohuzel socialismus je zatim na postupu.

Adam Amper
17. prosince • 18:22

Dej teda do placu nejake ty alternativy ktere mohou do 20let a dal realne nahradit vypadek z klesajici tezby? Najdi si treba tzv. Hirshovu zpravu pro americkou vladu (DOE) ktera jasne rika, ze nic takoveho vcetne kombinaci vsech alternativncih zdroju, plus jadra, ethanolu etc. co vypadek nahradi neexistuje.. Dale minimalni priprava na tento pokles minimalne 15-20 let predem pro predejiti totalniho chaosu. Cekani na tzv. signal ceny na trhu ktery tu zminujes je katastrofa jak jsme se uz tolikrat presvedcili v minulosti. Preji dal pekne sneni..

koffr
17. prosince • 20:30

elektromobily uz pred 100 lety litaly rychlostma pres 100km/h, takze mektat neco o neexistenci nahradnich neefektivnich zdroju a ohanet se zpravou vypracovanou americkou armadou pro obsazovani ropnych nalezist je ...... (dopln si sam, kdyz si tak strasne chytry)

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
koffr
17. prosince • 20:33

nehlede na to, ze elektromobil ma diky mekke charakteristice motoru a rekuperaci nepomerne lepsi predpoklady pro umisteni ve vozidle navic elektriku sezenes i v tej nejvetsi dire na zemi

Adam Amper
17. prosince • 21:12

Places na spatnem hrobe. Tady na poradne diskutujeme o vyhodach elektromobilu jiz peknou dobu.. Ovsem 250milionu aut v USA a podobne cislo v Evrope nelze vymenit za 10 ani 20let elektromobilem. Mozna kdyby se zacalo v 70letech nebo drive..
Nehlede na to, ze cca 50-60% jezdeni je statisticky nevazane na produktivitu
cili se da zcela jednoduse byrokraticky eliminovat. To je levnejsi reseni pro prvni leta nez technologicky predelavat autodopravu a usetrit fosila pro prumysl a zemedelstvi..

Jinak elektrina je nosic energie NIKOLIV ENERGIE samotna!
Mezi geology, naftari, fyziky je konsensus ze bod zlomu vycerpani cca poloviny vytezitelne konvecni ropy je nekde mezi 2005-2016 vcetne vlad Francie, Svedska a dalsich. Par pravdepodobne podplacenych silencu (IEA) hovori o 2025, ale ty uz nebere nikdo vazne. Napriklad po tom co v 90letech na jejich radu cely svet nainvestoval miliardy do plynu (elektrarny a vytapeni) ktery uz na nekterych kontinentech vrcholu dosahl.

Od tohoto bodu bude PRIMARNI zdroj nasi civilizace ubyvat 3-10% rocne podle toho komu verite vice.. Jednotliva naleziste zatim opadaji spis blize te horni hranici takze si to breberte sami jestli je to mozne zvladnout hahradit nasazenim alternativ nebo ne. Kazda z alternativ je VYRAZNE drazsi a trva desitky let vybudovat infrastrukturu do objemu ktery je treba. A pokud ano tak jedine v podminkach "valecne" ekonomiky tj. konec demokracie a flakani, ale i tak je to curani proti vetru ktere se neda vyhrat..

koffr
17. prosince • 21:34

automobilky jsou schopny uvest elektromobily vychazejici ze stavajicich automobilu do jednoho roku, po zvyseni poptavky by rapidne klesla cena baterii rychlodobijecich akumulatoru. neni zadny problem. lide si musi uvedomit, ze uz je rok 2005, 40 let se lita na mesic a lidstvo stale pouziva zasadne spatny motor s vratnym pohybem s minimalni zmenou od doby vzniku. dokud vsak ropa bude, neni duvod stejne to nikoho nezajima, absolutni vetsine uzivatelu to je jedno, v pripade zdrazovani phm to vyresi ruka trhu

Adam Amper
17. prosince • 21:47

Diky za dalsi dukaz, ze lide jdou s nadsenim se zavrenyma ocima ke srazu do propasti..
Na ropu se totiz nejen jezdi v zapachaci ale i vsechno co jis, v cem bydlis, co vyrabis v praci nebo do ceho se oblekas je v podstate ropa nebo zemni plyn..

koffr
17. prosince • 22:18

kvalitni ropy k vyrobe leku bude dostatek, a ten zbytek co jis, v cem bydlis, co vyrabis v praci nebo do ceho se oblekas jde vyrobit i bez ni. to jako nekdo objevil ropu a zniceho nic vynalezl jidlo, barak, praci a hadry? tak se proste zase zacne kofola davat do skla, okna delat ze dreva a slecny nebudou nosit silonky, ale budou chodit pekne zhola. idealni

zrejme ti ta prace v rafinerce leze na mozek

LeonardoCupranek
17. prosince • 22:48

A hlavne jde o naproste nepochopeni trhu. Ty reci, ze 60% ropy se pali jen tak pro legraci a ze by nejakej byrokrat mel lidem naridit, kdy a kam jezdit smej a kdy a kam nesmej. To je fakt zradlo.
To, kolik ropy se pouzije na co (jizda jen tak pro srandu, rozvoz rohliku, vyroba leku, vyroba plastovych lahvi, ...) urcuje trh a k tomu mu slouzi instrument zvany cena. Az bude ropy mene, nektere jeji aplikace automaticky odpadnou. Vse bude zalezet na tom, za co jsou lidi ochotni utracet a za co ne. Az bude litr ropy za 500Kc, tak se z ni stale asi bude vyplacet delat leky ci jine HiTech produkty. Ale asi uz se jen malokomu vyplati ji jen tak spalit. Az totiz bude stat litr 500Kc (k cemuz samozrejme diky klesajici nabidce/zasobam dojde - jen nevime kdy, ale je to v podstate jedno), tak se samozrejme vyplati prijit na trh s alternativou a to vcetne vybudovani infrastruktury. Tezko lze cekat, ze vlastnici firmy Shell svuj byznys za 20 let zabali a akcie pouzijou na podpal v kamnech. Ne, oni jiz s predstihem budou (ve vlastnim zajmu) hledat svoji budouci obzivu, tedy alternativni zdroje energie.
Cena proste urcuje, na co se ty ktere vzacne zdroje pouziji. Nejlepsi koleje pro vlaky by taky byly z titanu. Ale jelikoz je tita drahy (protoze ma efektivnejsi vyuziti), pouziva se alternativa.
Hledat krecovite alternativy dnes, navic neefektivne pod taktovkou nablblych zkorumpovanych byrokratu, je proste neefektivni. Za 20 let budeme mit technologie, o kterych se nam dnes ani nezda. A s nimi bude daleko jednodussi a levnejsi alternativy objevit a zavest. A kdyby bylo malo casu, uz 60 let umime delat benzin i z nekvalitniho hnedeho uhli, ktereho mame haldy.
A jake ty alternativy budou? To naprosto nikdo nemuze tusit. V prvni rade to mozna bude jadro, protoze tu technologii mame zvladnutou. Navic staci rozebrat pulku zasob jadernych hlavic a je o zdroje postarano. A potom? Kdo vi. Studena fuze? Mozna. Geneticky modifikovana rychle rostouci biomasa? Uz se s tim delaji pokusy. Navic to krasne bere z atmosfery zpet ten uhlik, kterej jsme tam palenim ropy poslali. Ale co bude za 20 let nemuze tusit nikdo a kdo tvdri, ze vi, tak je proste kasparek.
 

koffr
17. prosince • 22:57

presne tak, az na drobnou chybku: nebude to 500kc za litr, ale 500eur za litr

LeonardoCupranek
17. prosince • 23:13

A taky to samozrejme zalezi na statem generovane inflaci   Pokud ECB bude tisknout eura jak na bezicim pasu (snizi urokove miry na 0.5%, aby tzv. "podporila rust" - prima eufemismus pro podvod, kradez a padelani), tak muze klidne litr nafty stat 500eur a bochnik chleba 50 eur. Pametnici v nemecku by jiste mohli vypravet.... 

Adam Amper
18. prosince • 0:01

Hosi, zavidim vam vas bezbrehy optimismus..
Tak jeste jednou vy nechapete zasadni problem a ten je ze fosil (ropa a zemni plyn) ma takove mmozstvi energie na jednotku a byl tak levny a lehce extrahovatelny, ze se na teto premise postavila cela soucasna civilizace za poslednich 100let vcetne jidla, aut, technologie. Postupny vypadek takto levne a kondenzovane energie nelze nahradit zadnou znamou alternativou. Dale tento problem nebudeme resit nekdy nekdo v techno b.u.d.o.u.c.n.u ale my a to velice brzo za par let.

Ohledne detailu uhli-tekuta paliva ano to se rozjizdi v Cine kde licencujou tu technologii z JAR. Nemci maji novou generaci tohodle procesu atd. Ale to by se tyhle fabriky museli stavet jiz nyni po celem svete a v hojnem poctu a to se nedeje..
Na konkretni cisla viz. treba Hirschova zprava nebo jakakoliv jina seriozni energeticka studie. Jinak DOE je ministerstvo energetiky a ne obrany kdyby neco

Ohledne uranu ja jsem pro jadro, ale uran zdrazil asi o xxx % jestli jste to nahodou nepostrehli. A to diky tomu ze rusove jiz zmutovali vsechen uran co zbyl z jejich podilu na snizeni zbrani a co dostali od amiku. Plus Cinani oznamili 40 novych jaderek behem pristich 15let takze uran je horky zbozi. Jinak po Evrope ma jadro az na vyjimky zatim utlum a to se nam velice vymsti..

LeonardoCupranek
18. prosince • 0:40

Lidska civilizace uz byla zalozena na ledascem. Na sberu lesnich plodu, na trojpolnim hospodarstvi, na otrokarstvi, na parnim stroji, atd...
Co se jaderneho paliva tyce, tak nyni se to "vyhorele" zcela bezucelne uskladnuje, misto aby se dale pouzilo (coz rozhodne jde).
Nicmene ja ti tve obavy vymlouvat nechci. Kazdy se neceho obava. Ty nedostatku ropy, muj syn certa, atd... Ja ti to proste neberu. Jedine, co ti hodlam ale brat je to, abys ty kvyli svym obavam nejak zasahoval do meho zivota. Jestli si chces udelat zasoby ropy, tak si je udelej. Za svoje. Jestli chces jezdit na elektriku, jezdi. To je v poradku. Ale uz by nebylo v poradku kvuli necim nocnim muram omezovat svobodu nekoho jineho. Co si ja za sve penize koupim od nejakeho sejka, je jen moje vec.

koffr
18. prosince • 10:21

klid, energie je preci nas vsech, budeme se o ni delit rovnym dilem

Adam Amper
18. prosince • 10:59

Ja bych si take pral co nejvetsi podil volnehoho trhu, konkurence a individualni inovace na reseni tohoto problemu. Jenomze realita je trochu jina vazeni, vladu na celem svete tvori v podstate jen Paroubci(Topolanci), Putinove a spol a ti se nebudou ptat nejakeho Leonarda nebo Adama Ampera co si o tom mysli.

Kdyz nastane energeticky pruser tak vladni priorita bude zajisteni potreb armady, strategickeho prumyslu, zakladniho zdravotnictvi atd. Co se do toho nevejde proste jednoduse odstrihnou.. Takze nejdrive se sahne na to co je nejvetsi plytvani tj. zapachaci stojici v kolonach po Praze, dale zastaveni mene duleziteho prumyslu protoze je lepsi mit 30% nezamestnanost a lidi na davkach nez zmrzle a nenajezene rabujici davy v ulicich atd. Napr. v Anglii uz svaz prumyslu planuje ktere fabriky zavrit nejdriv pokud prijde krutejsi zima, jejich propad dodavek plynu a ropy je totiz dost prekvapil, ale o tom se u nas v Blesku nedoctete..

Takhle to v historii chodilo vzdy a nevim proc bychom dnes meli byt nejaka extra vyjimka. Spis ten pad z komplexnejsi urovne civilizace na zem bude bolet o to vic...

LeonardoCupranek
18. prosince • 11:51

No to mas pravdu. Staty/politici/byrokrati nam pusobi mnohe problemy a jeste pusobit budou. Otazka ale je, jestli pri "schopnostech" politiku nedojde drive (nez k ropne krizi) k nejakemu jinemu prusvihu. EU zdarne speje do stadia Argentiny, atd...

koffr
18. prosince • 11:13

jenze ten energeticky pruser neprijde ze dne na den, pokud o tom bude lidstvo vedet minimalne rok dopredu (jako ze urcite bude), tak no problemo

Adam Amper
18. prosince • 15:22

Pane Koffr v jake jste to cirkvi? Nectouci Utopisticka?
Jak vam tady uz ponekolikate melduju je treba se pripravit minimalne 20let predem jinak => recese, stagflace, deprese, hlad, valky, chudoba.. Vetsina manageru ma horizont 1/4 roku maximalne 1rok na vanocni premie, politici s volbama nemlich to same. Na zaklade teto kratkodobe psychologie bohuzel delaji i rozhodnuti pro delsi horizont vice let..

LeonardoCupranek
18. prosince • 16:10

1) S tim ctvrtletnim vyhledem to muze platit tak maximalne u nizsiho ci stredniho managementu u mensich a strednich firem. Pochybuji, ze topmanagement ci spravni rada chemickych, farmaceutikych, rafinerskych, tezarskych, ... megakoncernu planuje jen na ctvrt roku. To je nesmysl - kazda firma, ktera ma nejaky vyvoj (ktery casto trva i desetileti) musi planovat i na dlouha obdobi. Jak jinak by vedeli, co maji vyvijet, kdyby nemeli nejaky odhad a plan na delsi obdobi? Ostatne staci si precist nejakou ucebnici strategie treba pro MBA.
2) Ale i kdyby to nahodou byla pravda (jako ze tedy nahodou neni), tak co jako s tim? U tech politiku to je jasne, jejich existence je neprirozena (jejich "klienti" jim neplati dobrovolne) a paraziticka, cili jediny spravny recept je je zrusit. Ale dal? Misto ruseni politiku a byrokratu naopak vytvorime dalsi byrokraticky urad, ktery bude nutit managery soukromych firem planovat na 10 a vice let, jejich plany kontrolovat, atd...? To asi ne, ze... Neni jine sance, nez vsemu nechat volny prubeh, protoze cokoli jineho mrzaci (cenove) signaly trhu (o relativni vzacnosti zdroju) a tak znemoznuje prijimat efektivni rozhodnuti, mrzaci trzni koordinaci a vede k chaosu.

koffr
18. prosince • 16:06

to, ze vetsina politiku a manageru tvori naprosto neschopnou samozvanou "elitu" jeste neznamena, ze v pripadne krize budou mit hlavni slovo . s tim, ze je potreba se pripravit minimalne 20 let dopredu zasadne nesouhlasim, jakmile to bude potreba, zacnou se vyplacet takove systemy, ze jeste budeme litovat, ze sme kdy nejakou ropu vubec objevili

jinak nejsem v zacne cirkvi, protoze verici jsou nezodpovedne socky, ktere se pri spachani jakekoliv spatnosti dou radsi pomodlit, misto aby sve ciny priznali a nesli za ne odpovednost

koffr se pise s malym k

LeonardoCupranek
18. prosince • 16:15

  Také jsem už absolvoval přednášku o rozdílech mezi věřícími a vědoucími
Ale k té "samozvanosti" managerů. Buď jde o samozvanost z vůle politiků (ve statních či jinak státem ovlivňovaných firmách) a pak je opět vina na politicích a politickém systému.
Ale mluvit o samozvanosti v čistě soukromých firmách je asi nesmysl. Je věcí majitele (majitelů), koho dosadí na managerská místa. A oni také nesou riziko, pokud si vybrali špatně (pokles zisku, ceny akcií, podílu na trhu). A ostatním (vně firmy) do toho nic není.
Samozřejmě problémem je roztříštěná vlastnická struktura a nabobtnalost některých firem. Nicméně i zde nese zásadní vinu stát, ale to je na jinou a delší diskusi.

LeonardoCupranek
18. prosince • 11:48

No predpokladam, ze tezarske firmy, rafinerie, ale i firmy vyuzivajici ropu (chemicky prumysl, atd...) uvazuje s jeste vyraznejsi perspektivou, nez s jednim rokem

LeonardoCupranek
18. prosince • 10:45

No jasne   Energie je nas vsech, puda v Nosovicich je nas vsech, obsah tvoji penezenky je nas vsech, ... 

LeonardoCupranek
17. prosince • 23:09

To zalezi na case o kterem se bavime. Treba za 5 let bude stat 50Kc litr, za 20 let 500Kc litr a za 50 let 500 euro litr. To ale opravdu zavisi na tolika faktorech, ze se to neda odhadnout.
Ciste teoreticky se muze stat, ze az tak vysoko ta cena nepujde. Treba uz pri cene 100Kc/litr se vyplati prijit s nahradou a vybudovat i infrastrukturu (dobijeci stanice, cerpaci stanice na vodik, atd...). A az se ta infrastruktura vybuduje a lidi zacnou jezdit na alternativu, poptavka po rope se snizi, takze jeji cena dal neporoste, casem treba dokonce i klesne. Zni to divne, ale vylouit se fakt neda vubec nic

LeonardoCupranek
17. prosince • 19:12

Tvoje nadrazenost a reci o sneni me docela vadej.
Dej mi priklad te katastrovy, kdy jsme marne cekali na signal ceny na trhu! Ja ti rikam, ze ten signal tu je s velkym predstihem uz dnes, protoze uz dnes cena ropy zdaleka neodrazi jen naklady na jeji tezbu, ale i kalkulace ruznych subjektu s jejim predpokladanym rustem.
Nicmene pravdou je, ze ten signal je limitovany tim, ze ropne zasoby jsou v rukou statu a ne soukromych subjektu. V pripade statu bohuzel funguje princip "obecni pastviny", docasni spravci statu (politici) se nechovaji jako vlastnici prirodniho zdroje, protoze jejich mandat je omezeny, takze jim jde jen  o okamzity efekt a budoucnost je az tak nezajima. Resenim je privatizace vseho, vcetne treba ropnych nalezist.
Jinak ja cetl zpravy, ze ropy je dost na 50 let, i kdyz ji tezit bude tezsi.
Na kolik gigawatt energie asi mame uranu?
Je nekdo schopen predpovedet, jake technologie budeme mit za 10 let? Malokdo. A za 20 ci padesat let? Absolutne nikdo! Vyvoj se zrychluje, roste exponencialne.
Kazdopadne at je to jak chce, resenim nejsou dalsi statni intervence, ktere jen dale rozrusi cenove signaly (jiz dnes statem narusene).

Vladik
17. prosince • 12:11

Souhlasím vždyť i základní fyzikální definice poukazuje na to že nelze získat více nenergie než se vloží. A s těma úlevama to maj v cizině dobrý ale u nás stojí všechno stejně tak je jedno co budem spalovat. Příkladem je výroba bionafty, byla o dost levnější a pak se na ní uvalila spotřební daň takže se stala dražší než normálni nafta, proč bych ji používal když normální nmafta stojí míň a tak je to se vším podobný. Jinak dokud bionafta stála míň používal sem ji a žádnej problém sem s ní neměl, nevím kde se berou ty fámy že to žere palivovej systém, ničí motor apodobně. Než to zdražili najel sem s tím 80000 a nic.

dodo
17. prosince • 17:04

no, ono s tou zakladnou fyzikalnou definiciou mas trocha pomylene. Pri ziskavano bioethanolu a bionafty hlavny podiel vloženej energie je slnecna energia, ktora stoji aj za ropou, tak aj za fosilnymi palivami. Je len zalezitostou jej koncentracie a efektivnosti vyuzitia. Jedna z mala foriem energie, ktora nieje zavisla od slnka je zatracovana atomova energia, este prilivova ktora je koli pritazlivosti mesiaca.
A vyroba bionafty je podstatne drachsia ako klasickej a do modernych PD a CR dieselovych motorov je nepouzitelna.

LeonardoCupranek
17. prosince • 12:29

Nicmene i ta bionafta se vyplatila jen proto, ze byla oproti mineralni nafte znevyhodnena. Stat mi proste tou nizsi dani rikal, ze mam radeji podporovat mafianskou Setuzu, nez rodinu Saudu. Co je mu do toho, koho podporuji, ci produkty kupuji?
A co se tyce vlivu MERO na motor: chce to mit motor, ktery ma v technicaku toto palivo od vyrobce schvaleno. Nektere motory (resp. tesneni) MERO opravdu rozezira.

Doporučujeme

Články odjinud