Seaty se prosazují i v rallyecrosu

Španělské automobily Seat si zakládají na svém image dravých, sportovně laděných automobilů. Proto také Seat nasazuje už druhým rokem výkonnou Cordobu WRC do nejprestižnější kategorie MS automobilových soutěží.
Seaty se prosazují i v rallyecrosu
Španělské automobily Seat si zakládají na svém image dravých, sportovně laděných automobilů. Proto také Seat nasazuje už druhým rokem výkonnou Cordobu WRC do nejprestižnější kategorie MS automobilových soutěží. Kromě toho se však výkonné Seaty objevují na i na autokrosových a rallyecrosových tratích.

Se Seatem Ibizou se v nejužší špičce evropského šampionátu prosazuje ve své divizi 1, tedy mezi tzv. "plechovými auty", Němec Helmut Wild, který v loňském roce získal titul vicemistra Evropy. Jeho Ibiza má přeplňovaný dvoulitrový motor a je opatřená pohonem všech kol!

V domácím i evropském rallyecrosovém šampionátu startuje s Ibizou Roman Častoral. Ve svých čtyřiadvaceti letech je jeden z nejmladších jezdců této divácky velmi atraktivní motoristické disciplíny, který však bez zbytečného respektu atakuje i nejzkušenější konkurenty. I přes své mládí dokázal Roman Častoral už vyhrát např. se závodní Felicií Škoda Mobil Cup, s Fordem Escortem vyhrál zónové mistrovství střední Evropy i otevřené mistrovství Rakouska.

„Přestože s Ibizou letos teprve začínáme, mohu už ted' říci, že jde o velmi dobrý vůz, zejména co se týká podvozkové části. Na některých tratích je lepší, než vyzrálé konkurenční Peugeoty nebo Citroeny, které v současné době hrají v naší první divizi prim“, hodnotí první týdny s novým Seatem Ibiza Roman Častoral. Další šance ke zrychlení vidí dravý jezdec ve vyladění motoru - na technických tratích, jako například při MR v Římově dokázal Roman Častoral svým druhým místem správnost nastoupené cesty. Nejhůře třetí místo v domácím šampionátu a osmé v Evropě - to je náročný cíl, který si pro letošní sezónu Roman Častoral stanovil. "Mezitím bychom chtěli vůz vypilovat tak, abych se v příštím roce mohl propracovat mezi absolutní evropskou elitu," odkrývá své ambiciózní plány.

Rallyecrosový Seat Ibiza Romana Častorala je vybavený samosvorným diferenciálem, speciální převodovkou a má upravený podvozek. Dvoulitrový motor je vyladěný na výkon zhruba 147 kW/200 k. Maximální rychlost činí "jen" 160 km/h, je to však dané odstupňováním převodovky - v rallyecrosu je mnohem důležitější než nejvyšší rychlost, schopnost vozu bleskově zrychlovat. (pr)

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků