Seat Ibiza prolomil hranici 2,5 mil vyrobených vozů

Již 2,5 milionu prodaných vozů překročil v těchto dnech model Ibiza španělské automobilky Seat. Z 2,5 milionu dosud prodaných Ibiz jich asi 800 000 našlo své majitele přímo ve Španělsku, další putovaly do desítek zemí celého světa včetně České republiky.
Seat Ibiza prolomil hranici 2,5 mil vyrobených vozů
Již 2,5 milionu prodaných vozů překročil v těchto dnech model Ibiza španělské automobilky Seat. Z 2,5 milionu dosud prodaných Ibiz jich asi 800 000 našlo své majitele přímo ve Španělsku, další putovaly do desítek zemí celého světa včetně České republiky.

Úplně první Seat Ibiza sjel z výrobní linky barcelonského závodu Zona Franca 27. dubna 1984. Dnes se tento bestseller řady automobilových trhů vyrábí v moderním závodě v Martorellu u Barcelony, který je největším automobilovým závodem Španělska a druhým největším v Evropě.

Od roku 1984 se Ibiza zákazníkům představila už ve čtyřech generačních podobách, vždy se však profilovala jako vysoce funkční a praktický vůz s výrazně sportovním nádechem. Každá nová generace přinášela svým majitelům stále nové, vyšší hodnoty. Druhá generační verze, která vyjela v roce 1991, si kromě bohatších výbav přivezla například zajímavý motor 1.7 systém Porsche o výkonu 105 k.

Třetí generace rozběhla v roce 1993 výrobní linky nového závodu v Martorellu. Tento model byl kompletně vyvinutý španělskou automobilkou Seat v jejím technickém a vývojovém centru po začlenění značky Seat do struktury koncernu Volkswagen. Ibiza třetí generace úspěšně vstoupila i do světového soutěžního šampionátu, ve kterém třikrát po sobě - v letech 1996, 1997 a 1998 zvítězila ve své "dvoulitrové" kategorii. Automobilka využila popularity soutěžních vozů Ibiza Kit Car a svým nadšeným zákazníkům připravila dynamický model Ibiza Cupra. Kromě toho se pod kapotami vozů Seat Ibiza začaly objevovat první přeplňované vznětové motory TDi, nejprve verze o výkonu 90 k a později i 110 k.

Ibiza čtvrté generace se objevila v květnu roku 1999 a jako první automobil této třídy nabídla protiprokluzový systém TCS a elektronický stabilizační systém ESP.

Ibiza je pro španělský automobilový průmysl synonymem úspěchu a rychlého růstu - v rodném Španělsku se Seat Ibiza stal v letech 1987, 1989 a 1996 až 1999 nejprodávanějším vozem svého segmentu a také prodejní výsledky prvních měsíců roku 2000 ukazují, že Ibiza posiluje svoji pozici lídra domácího automobilového trhu.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků