Seat Ibiza prolomil hranici 2,5 mil vyrobených vozů

Již 2,5 milionu prodaných vozů překročil v těchto dnech model Ibiza španělské automobilky Seat. Z 2,5 milionu dosud prodaných Ibiz jich asi 800 000 našlo své majitele přímo ve Španělsku, další putovaly do desítek zemí celého světa včetně České republiky.
Seat Ibiza prolomil hranici 2,5 mil vyrobených vozů
Již 2,5 milionu prodaných vozů překročil v těchto dnech model Ibiza španělské automobilky Seat. Z 2,5 milionu dosud prodaných Ibiz jich asi 800 000 našlo své majitele přímo ve Španělsku, další putovaly do desítek zemí celého světa včetně České republiky.

Úplně první Seat Ibiza sjel z výrobní linky barcelonského závodu Zona Franca 27. dubna 1984. Dnes se tento bestseller řady automobilových trhů vyrábí v moderním závodě v Martorellu u Barcelony, který je největším automobilovým závodem Španělska a druhým největším v Evropě.

Od roku 1984 se Ibiza zákazníkům představila už ve čtyřech generačních podobách, vždy se však profilovala jako vysoce funkční a praktický vůz s výrazně sportovním nádechem. Každá nová generace přinášela svým majitelům stále nové, vyšší hodnoty. Druhá generační verze, která vyjela v roce 1991, si kromě bohatších výbav přivezla například zajímavý motor 1.7 systém Porsche o výkonu 105 k.

Třetí generace rozběhla v roce 1993 výrobní linky nového závodu v Martorellu. Tento model byl kompletně vyvinutý španělskou automobilkou Seat v jejím technickém a vývojovém centru po začlenění značky Seat do struktury koncernu Volkswagen. Ibiza třetí generace úspěšně vstoupila i do světového soutěžního šampionátu, ve kterém třikrát po sobě - v letech 1996, 1997 a 1998 zvítězila ve své "dvoulitrové" kategorii. Automobilka využila popularity soutěžních vozů Ibiza Kit Car a svým nadšeným zákazníkům připravila dynamický model Ibiza Cupra. Kromě toho se pod kapotami vozů Seat Ibiza začaly objevovat první přeplňované vznětové motory TDi, nejprve verze o výkonu 90 k a později i 110 k.

Ibiza čtvrté generace se objevila v květnu roku 1999 a jako první automobil této třídy nabídla protiprokluzový systém TCS a elektronický stabilizační systém ESP.

Ibiza je pro španělský automobilový průmysl synonymem úspěchu a rychlého růstu - v rodném Španělsku se Seat Ibiza stal v letech 1987, 1989 a 1996 až 1999 nejprodávanějším vozem svého segmentu a také prodejní výsledky prvních měsíců roku 2000 ukazují, že Ibiza posiluje svoji pozici lídra domácího automobilového trhu.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 14 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 20 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků