Seat Ibiza prolomil hranici 2,5 mil vyrobených vozů

Již 2,5 milionu prodaných vozů překročil v těchto dnech model Ibiza španělské automobilky Seat. Z 2,5 milionu dosud prodaných Ibiz jich asi 800 000 našlo své majitele přímo ve Španělsku, další putovaly do desítek zemí celého světa včetně České republiky.
Seat Ibiza prolomil hranici 2,5 mil vyrobených vozů
Již 2,5 milionu prodaných vozů překročil v těchto dnech model Ibiza španělské automobilky Seat. Z 2,5 milionu dosud prodaných Ibiz jich asi 800 000 našlo své majitele přímo ve Španělsku, další putovaly do desítek zemí celého světa včetně České republiky.

Úplně první Seat Ibiza sjel z výrobní linky barcelonského závodu Zona Franca 27. dubna 1984. Dnes se tento bestseller řady automobilových trhů vyrábí v moderním závodě v Martorellu u Barcelony, který je největším automobilovým závodem Španělska a druhým největším v Evropě.

Od roku 1984 se Ibiza zákazníkům představila už ve čtyřech generačních podobách, vždy se však profilovala jako vysoce funkční a praktický vůz s výrazně sportovním nádechem. Každá nová generace přinášela svým majitelům stále nové, vyšší hodnoty. Druhá generační verze, která vyjela v roce 1991, si kromě bohatších výbav přivezla například zajímavý motor 1.7 systém Porsche o výkonu 105 k.

Třetí generace rozběhla v roce 1993 výrobní linky nového závodu v Martorellu. Tento model byl kompletně vyvinutý španělskou automobilkou Seat v jejím technickém a vývojovém centru po začlenění značky Seat do struktury koncernu Volkswagen. Ibiza třetí generace úspěšně vstoupila i do světového soutěžního šampionátu, ve kterém třikrát po sobě - v letech 1996, 1997 a 1998 zvítězila ve své "dvoulitrové" kategorii. Automobilka využila popularity soutěžních vozů Ibiza Kit Car a svým nadšeným zákazníkům připravila dynamický model Ibiza Cupra. Kromě toho se pod kapotami vozů Seat Ibiza začaly objevovat první přeplňované vznětové motory TDi, nejprve verze o výkonu 90 k a později i 110 k.

Ibiza čtvrté generace se objevila v květnu roku 1999 a jako první automobil této třídy nabídla protiprokluzový systém TCS a elektronický stabilizační systém ESP.

Ibiza je pro španělský automobilový průmysl synonymem úspěchu a rychlého růstu - v rodném Španělsku se Seat Ibiza stal v letech 1987, 1989 a 1996 až 1999 nejprodávanějším vozem svého segmentu a také prodejní výsledky prvních měsíců roku 2000 ukazují, že Ibiza posiluje svoji pozici lídra domácího automobilového trhu.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků