Seat Ibiza 1,2: omlazená divoška (test)

Velmi sledována třída malých vozů přinesla na jaře facelift pro jednoho z typických představitelů. Jaká je Ibiza po jarním omlazení?
Seat Ibiza 1,2: omlazená divoška (test)
Seznam kapitol
  1. Slovo na úvod, Exteriér, Interiér, Zavazadelník
  2. Motor, Pružnost, Spotřeba, Jízda s Ibizou
  3. Zhodnocení, Plusy a mínusy, Technické parametry
  4. Kompletní fotogalerie (vč. nepublikovaných snímků)

Letošní rok přinesl stálici mezi modely Seatu facelift, který mírně oživil vzhled exteriéru a interiéru. Přinesl také nové motory, které prošly drobnými inovacemi. Staronová Ibiza si tak vysloužila pozornost a také řádné otestování jejího omlazeného charakteru.

K testu jsme získali Ibizu se základním tříválcovým benzínovým motorem 1,2, který většina motoristů zná pod přezdívkou "HTP", Seat ale toto označení nepoužívá. Spojení sportovně střižené Ibizy a etalonu mezi malými benzinovými motory připravil velmi zajímavý test, který odhalil mnoho nového.

Tip: Megatest Ibizy s motorem 1,4 16V o výkonu 55 kW si můžete přečíst zde

Exteriér

Vozy automobilky Seat skoro vždy patřily k těm, které rozdávají radost z jízdy už na pohled. Sportovní střih modelu Ibiza toto tvrzení jen podtrhuje. Drobný facelift, který přišel na jaře letošního roku oživil v decentních mantinelech vzhled malého hatchbacku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sportovní nádech vozu zůstal po faceliftu zachován.

Ibiza se řadí mezi kompakty, které svou délkou nedosahují čtyř metrů. Většina nových generací konkurenčních vozů již tuto hodnotu překonáválíží. Ibiza měří na délku 3 953 mm, na šířku 1 698 mm a na výšku 1 441 mm. Rozvor má hodnotu 2 460 mm.

Hlavní zbraní Ibizy pro demonstraci svého sportovního střihu je přední část vozu. Originálně řešená přední maska s poměrně malými světlomety, které jsou protaženy ke středu mřížky chladiče černým žebrováním navozuje pocit zamračeného pohledu - "Drsňák Ibiza".

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ibiza a její zamračený pohled.

Úzké světlomety provází Seat celou minulou generaci modelů a Ibiza na tom není jinak. Čirá optika s jasně zřetelným rozmístěním jednotlivých světlometů působí svým barevným zpracováním s modrou barvou velmi dobře. Záď vozu je pak opticky rozšířená v oblastí blatníků díky tvarování zadních dveří a děleným světlometům.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Úzké zadní světlomety jsou typickým prvkem Seatu Ibizy.

Sportovnímu charakteru a dojmu z vozu napomáhá i nízká příď vozu a také střecha, která se zhruba od B sloupku svažuje směrem k zádi a plynule přechází v zadní dveře. Testovaný vůz navíc dostal pěti paprskové 16" kola z lehké slitiny, ze kterými se bohužel schovává malý přední kotouč a zadní bubnová brzda.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek
Velká kola za sebou ukrývají malé brzdy.

Interiér

Skutečný věk Ibizy je nejvíce patrný v Interiéru. Přestože Seat nikdy nepatřil k automobilkám, které by vymýšlely složité kreace, interiér Ibizy je na dnešní dobu přeci jen už příliš konzervativní a svým způsobem i zastaralý.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Interiér Ibizy nepatří v dnešní době k nejmodernějším.

Jednoduchý středový panel na sobě ukrývá základní ovládání vozu. Pod dvojicí kruhových výdechů ventilace je umístěn vysunovací držák na nápoje. Klasické autorádio má pod sebou malý odkládací prostor. Poté již následuje ovládání ventilace a topení. Zbylé ovládače lze najít na madlech dveří a také vlevo od volantu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduché prvky ovládání jsou na svých tradičních místech.


Velmi jednoduché svým designem jsou i ukazatelé na přístrojové desce. Žádné dekorace a pouze šedý hladký plast. K dobru Ibizy je třeba dodat, že tento vzhled se poměrně výrazně mění s vyššími výbavami a lepší motorizací. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přístrojový panel v šedém plastu nepůsobí zrovna nejlépe.

Sportovnímu nádechu vozu pomáhají i velmi dobrá řadička a také na pohled dobře tvarované sedačky. Jejích boční vedení je opravdu velmi dobré, ale celkové tvarování sedadel již tolik ne. Delší jízdy byly v Ibize poměrně náročné hlavně na bederní část zad a také na krční páteř. Podpora zad je poměrně malá a také sedák by mohl být o něco delší. Na zadních sedadlech je situace obdobná. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sportovně tvarované sedačky nejsou vhodné na dlouhé cestování.

Ibiza je připravena i pro milovníky odkládacích prostorů. Mimo ty na palubní desce a ve dveřích jsou k dispozici i uzavíratelná schránka před spolujezdcem a malé šuplíky pod předními sedačkami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Praktické šuplíky pod sedačkami pojmou i velké autoatlasy.

Seat nepatří ani u svých nových modelů k těm, kteří by si nějak extrémně vyhráli s tvarováním interiéru. Vše je až příliš konzervativní na to, že se tato automobilka prezentuje jako sportovní značka, která má ve svém mottu "auto emoción". Dle mého názoru velké plochy tvrdých a hladkých plastů moc emocí vzbudit nemůže. Není to problémem pouze Ibizy, ale také nových generací Toleda nebo Leonu. Zde by mohl Seat trochu více experimentovat a pokud nechce odejít od konzervativních tvarů, pak by bylo na místě začít používat jiné, nápaditější materiály.

Zavazadlový prostor

Ibiza nabízí základní objem zavazadlového prostoru 267 litrů. Ten lze zvětšit po sklopení sedadel až na slušných 900 l. V tomto parametru patří Ibiza k průměru daného segmentu. Také variabilita ničím nezaostává a nabízí klasické sklopení opěradel zadních sedaček v poměru 3:2.

Co se týká přístupu do zavazadelníku, tak mírnou nevýhodou je vyšší nakládací hrana. Ložná plocha navíc není v rovině a tak může znesnadnit převoz větších předmětů. Výhodou je pak opravdu široký a vysoký otvor pro nakládku a také fakt, že podběhy kol zasahují do kufru jen decentně. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Seat

Seat byl založen v roce 1950 poté, co se španělská vláda a banky dohodly na spolupráci s Fiatem. První vůz Seat vznikl v roce 1953.

Spolupráce s Fiatem skončila v roce 1982, za čtyři roky do automobilky vlastnicky vstoupil Volkswagen.

Seat Ibiza • Seat Leon •​ Seat Alhambra •​ Seat Ateca •​ Seat Tarraco •​ Seat Arona

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Slovo na úvod, Exteriér, Interiér, Zavazadelník
  2. Motor, Pružnost, Spotřeba, Jízda s Ibizou
  3. Zhodnocení, Plusy a mínusy, Technické parametry
  4. Kompletní fotogalerie (vč. nepublikovaných snímků)
TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

dnes | Jan Mička | 28 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků
TEST Lexus LC 500 Convertible: Úžasný grand tourer a můj jeden velký problém

Lexus LC 500 Convertible

LC 500 Convertible je první kabriolet Lexus s plátěnou střechou. Vychází z osmiválcového kupé, které je samo o sobě zárukou hlubokého jízdního zážitku. Může být kabriolet ještě lepší?

20.  11.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků