Seat Altea XL 1,6: do třetice všeho dobrého

(velký test) Po Altee a Toledu přichází Seat s dalším autem téhož designu. Jaký má tento model v nabídce automobilky smysl?
Seznam kapitol
  1. Úvod, Sága rodu, Exteriér
  2. Interiér a výhled z vozu, Prostor pro drobnosti a zavazadla
  3. Přehled motorizací, Testovaný agregát, Jízda, Dynamika
  4. Spotřeba, Závěr, Plusy a minusy, Technické a cenové parametry
  5. Kompletní fotogalerie (vč. nepublikovaných snímků)

Při pohledu do nabídek automobilek je patrný trend zvětšování standardních karosářských verzí vozů. Je to vývoj logický, zákazníci žádají prostornější „rodinná“ auta a jejich poptávku je třeba uspokojit. A tak se stává, že běžné verze vozů nižší střední třídy se nafukují a mění se v malé velkoprostorové vozy, do nichž se vejde více lidí i zavazadel.

Jasnými příklady jsou Citroën C4 (dříve Xsara) Picasso, Golf Plus nebo Corolla Verso. Vozy, které se svým sourozencem sdílejí jen několik hlavních rysů určujících jejich tvář a především název, často velmi známý a dobře prodávaný. S vyslovením původního jména pak dochází k jistému zmatení, jelikož jeho nová variace vypadá téměř jako nový, zcela jiný model.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Druhá možnost, ke jménu vozu jaksi upřímnější a dozajista levnější, je přijít se změnou méně patrnou a týkající se jenom jedné, konkrétně tedy zadní části automobilu. V tomto smyslu jde tedy v podstatě o klasickou kombi verzi. Seat zvolil tuto cestu a v nižší střední třídě o 18,7 centimetru prodloužil svůj model Altea.

MPV, MSV nebo hatchback?

Krátkou Alteu i Toledo jsme už na AutoRevue testovali, v některých pasážích se tedy pokusím být stručnější a naopak se zaměřím na oblasti, které byly v předchozích článcích zmíněny jen okrajově. Také se může stát, že se na předešlé testy budu odkazovat.

TIP: K testu jsme pro vás natočili krátké, dvouapůminutové video.
Stáhnout si jej můžete zde (formát divx, 35 MB) nebo zde (formát divx, 50 MB).

Altea XL je variací klasické Altey s větším zavazadlovým prostorem. Prakticky se mění jen o 187 milimetrů délka (4467 mm oproti původním 4280 mm) a výška (1568 mm oproti 1561 mm). Pohotovostní hmotnost se snižuje z 1405 na 1359 kilogramů a to nejdůležitější - objem kufru - se ze 409 litrů zvětšuje na základní velikost 532 litrů, přičemž tato hodnota se dá sklopením zadních sedadel zvýšit až na hodnotu 1604 litrů. Navzdory nižší hmotnosti a lepší aerodynamice karoserie se podle hodnot udávaných výrobcem nepatrně snižuje dynamika a zvyšuje spotřeba. Jinak vše zůstává při starém, rozvor nebo rozchod kol se nemění.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Seat Altea XL. Nový model, nebo jen Altea kombi?

Kam Alteu XL zařadit? Zůstaneme-li u slov „vysoký hatchback“, kterými kdysi Petr Broža počastoval kratší Alteu, dává nám prodloužená XL další podnět k přemýšlení. Ta totiž oproti původní krátké verzi některé důležité vlastnosti MPV nabyla. Větší zavazadlový prostor coby hlavní důvod jejího vzniku je neoddiskutovatelný, variabilita vnitřního prostoru se také částečně (byť za příplatek) zlepšila. Další vlastnosti blízké velkoprostorovým vozům, jako vysokou stavbu karoserie či vysoký posez cestujících, už měla předtím.

Zde bych se už tedy přes jistou opatrnost odvážil označení MPV používat. Nebo spíše mini-MPV, abychom byli k velikostně plnohodnotným MPV spravedliví (chceme-li, můžeme také použít seatovské MSV, tedy Multi Sport Vehicle).

Třetí varianta téhož

Po prohlédnutí modelové nabídky Seatu si leckdo může klepat na čelo. Nejkratší karosářská verze Altea je rozšířena rádoby-sedan verzí Toledo, aby se karoserie pod názvem Altea XL opět jen mírně proměnila a zarovnala a dala vzniknout nečemu mezi kombi a MPV. Vznikají tak dvě velmi podobné varianty s dosti podobnou cílovou skupinou – a logicky se nabízí otázka proč.

Nicméně když už má zákazník možnost volby mezi dvěma kombi variantami, nechť vybírá. Stejnou přední část hodnotím velmi kladně, z pohledu zezadu v mých očích vítězí Altea XL. Její méně členitá a zarovnaná záď na mě působí jednotněji než poněkud odvážné řešení zádě Toleda. Předek Altey je povedený nejen podle názoru mého a mých kolegů, ale zřejmě i podle samotného Seatu, jelikož je používán už u třetího modelu beze změny.

Poznámka: Na platformě Seatu Altea vznikl i hatchback Leon, který se ale od zbývající trojice odlišuje více, a tak jej mezi zbylé kompaktní sourozence ze Španěl přímo nepočítáme. Pokud vás přesto zajímá více informací o Leonu, přečtěte si naše testy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Třojčátka: Altea, Toledo, Altea XL

Středem přední masky je, pro nové Seaty charakteristická, malá mřížka chladiče. Ta se krčí mezi protáhlými světlomety. V kontrastu s nimi je potom pod tabulkou registrační značky rozměrný nárazník s mohutnými nasávacími otvory. Při pohledu ze strany zaujme linka, směřující od předního blatníku až k zadnímu a svým sešikmením dodává i profilu dynamický ráz.

Design Altey XL se od krátké verze ničím neliší, jedinou výjimku tvoří právě zadní část. Ta vyvolává rozporuplné reakce: jedni tvrdí, že s tím „batohem“ to Altee nesluší, druzí mají pocit, že tvar zádě se zbytkem vozu ladí a z celkové koncepce nijak nevybočuje. Mě osobně nijak prodloužená záď nepohoršuje a troufnu si tvrdit, že kdybych byl neznalý původního modelu a nevšimnout si jasného přídomku „XL“, nenapadlo by mě, že se jedná o prodlouženou verzi. A to je vlastnost u kombíku vhodná ocenění – u klasických koncernových kombi o takovém pocitu nemůže být ani řeč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Design je stále stejný. Proč ho také měnit?

Popisovat detailněji tvář Altey XL by bylo nošením dříví do lesa, koneckonců její starší sourozenci už na našich silnicích nějaký ten rok jezdí a já vás navíc mohu odkázat na dva předchozí články, v nichž jsou popsáni: na testy Altey a Toleda. Nejlepší představu si ale stejně můžete udělat podle fotografií nebo přiloženého videa.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Záď je jediným rozdílem mezi Alteou, Toledem a Alteou XL

Seat

Seat byl založen v roce 1950 poté, co se španělská vláda a banky dohodly na spolupráci s Fiatem. První vůz Seat vznikl v roce 1953.

Spolupráce s Fiatem skončila v roce 1982, za čtyři roky do automobilky vlastnicky vstoupil Volkswagen.

Seat Ibiza • Seat Leon •​ Seat Alhambra •​ Seat Ateca •​ Seat Tarraco •​ Seat Arona

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Sága rodu, Exteriér
  2. Interiér a výhled z vozu, Prostor pro drobnosti a zavazadla
  3. Přehled motorizací, Testovaný agregát, Jízda, Dynamika
  4. Spotřeba, Závěr, Plusy a minusy, Technické a cenové parametry
  5. Kompletní fotogalerie (vč. nepublikovaných snímků)
Za volantem Škody Octavia RS Combi 2.0 TSI: Kabel nechte Bruselu, berte tuhle!

Škoda Octavia RS Combi 2.0 TSI

Vyzkoušeli jsme Škodu Octavia RS. Tu správnou Škodu Octavia RS. A tady je pár důvodů, proč byste se měli zajímat právě o verzi, o které si dnes budeme povídat.

včera | Jan Mička | 63 příspěvků
Za volantem Škody Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): To nejlepší z Mladé Boleslavi?

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

S novou Škodou Octavia Scout jsme poprvé jezdili už v pondělí, o dojmy se však můžeme podělit až teď. Jak jezdí s nejsilnějším a v současnosti jediným dostupným motorem v Česku?

3.  12.  2020 | Jan Mička | 105 příspěvků
TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

29.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 61 příspěvků