Saleen S5S Raptor concept: etanolová střela

Na probíhajícím autosalonu v New Yorku představil Saleen koncept nového supersportu. Jeho výkony jsou famózní.

Americká automobilka Saleen je výrobou supersportů již velmi dobře známá, a to hlavně modelem S7. New York se stal místem, kde se představil koncept nového vozu se jménem S5S Raptor. O sériové výrobě ovšem ještě není rozhodnuto – automobilka čeká na ohlasy motoristické veřejnosti a podle nich padne finální verdikt.

Před zadní nápravou Raptoru se ukrývá kompresorem přeplňovaný osmiválec o objemu 5,0 litru a výkonu 650 koní, točivý moment vrcholí na hodnotě 855 Nm. Agregát je schopný spalovat jak klasický benzín, tak bioetanol v podobě paliva E85. Díky skvělému výkonu a nízké hmotnosti atakuje vůz stovku již za 3,3 sekundy a dosáhne maximální rychlost 320 km/h.

Šasi vozu je vyrobeno z hliníku, karoserie pak nese mnoho lehkých a pevných prvků zhotovených z uhlíkových vláken. Puristé jistě ocení, že Saleen zvolil šestistupňovou manuální převodovku. O výborné výkony při zpomalování se starají obrovité brzdy, vpředu s kotouči o průměru 15“, vzadu jsou pak menší 13“. Dvacetipalcová kola jsou obuta do pneumatik o rozměru 275/35 vpředu a 315/35 vzadu.

Pokud se Raptor do sériové výroby nakonec dostane, máme se skutečně na co těšit. Jednak proto, že půjde o velmi dynamický supersportovní vůz, ale také proto, že Saleen slibuje cenu na úrovni 185 tisíc dolarů (cca 3 mil. Kč), což je zhruba třetinová suma oproti modelu S7. A to je nabídka skutečně zajímavá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Saleen S5S Raptor concept

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků