Saab plánuje zmenšit objem motorů

Také švédská automobilka Saab se vydá cestou tzv. „dowsizingu”, tedy cestou snížení objemu motorů. Do budoucna počítá s tím, že značná část současných dvou a více litrových agregátů, které jsou často přeplňovány turbodmychadlem, bude nahrazena menšími přeplňovanými agregáty.

Např. současný motor 2,0 a 2,0t by měl být nahrazen jedním o objemu 1,4 litru s turbodmychadlem. Hlavní důvod pro tento krok je potřeba plošného snížení emisí. To se bez použití menších motorů a nasazení alternativních pohonů nedá dosáhnout.

Saab se navíc chce zaměřit na rozšíření nabídky motorů, které budou schopny spalovat paliva E85, tedy směs lihu a benzínu. Tyto motory pak dosáhnou také výrazně nižších emisí. Po roce 2010 navíc Saab plánuje příchod hybridního pohonu ve spojení benzín-elektro.

Saab se tak zařadí mezí automobilky jako Volkswagen a Fiat, které se cestou downsizingu vydaly. Nutno říci, že jde o cestu minimálně pochybnou, která přináší především papírové snížení spotřeby a emisí. V normovaném režimu si méně objemný přeplňovaný motor povede vždy lépe, při reálném použití tomu ale bude spíše naopak a malý přepňovaný motor závislý na turbodmychadlu není při hmotnosti dnešních vozů ani pro jízdu žádná výhra.

Ať už tomu v reálu bude jakkoli, představit si takový Saab 9-3 nebo dokonce 9-5 s motorem 1,4 bude pro mnohé zákazníky poněkud odpudivou představou...

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků