Saab plánuje zmenšit objem motorů

Také švédská automobilka Saab se vydá cestou tzv. „dowsizingu”, tedy cestou snížení objemu motorů. Do budoucna počítá s tím, že značná část současných dvou a více litrových agregátů, které jsou často přeplňovány turbodmychadlem, bude nahrazena menšími přeplňovanými agregáty.

Např. současný motor 2,0 a 2,0t by měl být nahrazen jedním o objemu 1,4 litru s turbodmychadlem. Hlavní důvod pro tento krok je potřeba plošného snížení emisí. To se bez použití menších motorů a nasazení alternativních pohonů nedá dosáhnout.

Saab se navíc chce zaměřit na rozšíření nabídky motorů, které budou schopny spalovat paliva E85, tedy směs lihu a benzínu. Tyto motory pak dosáhnou také výrazně nižších emisí. Po roce 2010 navíc Saab plánuje příchod hybridního pohonu ve spojení benzín-elektro.

Saab se tak zařadí mezí automobilky jako Volkswagen a Fiat, které se cestou downsizingu vydaly. Nutno říci, že jde o cestu minimálně pochybnou, která přináší především papírové snížení spotřeby a emisí. V normovaném režimu si méně objemný přeplňovaný motor povede vždy lépe, při reálném použití tomu ale bude spíše naopak a malý přepňovaný motor závislý na turbodmychadlu není při hmotnosti dnešních vozů ani pro jízdu žádná výhra.

Ať už tomu v reálu bude jakkoli, představit si takový Saab 9-3 nebo dokonce 9-5 s motorem 1,4 bude pro mnohé zákazníky poněkud odpudivou představou...

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

včera | Radek Pecák | 19 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků