Saab plánuje zmenšit objem motorů

Také švédská automobilka Saab se vydá cestou tzv. „dowsizingu”, tedy cestou snížení objemu motorů. Do budoucna počítá s tím, že značná část současných dvou a více litrových agregátů, které jsou často přeplňovány turbodmychadlem, bude nahrazena menšími přeplňovanými agregáty.

Např. současný motor 2,0 a 2,0t by měl být nahrazen jedním o objemu 1,4 litru s turbodmychadlem. Hlavní důvod pro tento krok je potřeba plošného snížení emisí. To se bez použití menších motorů a nasazení alternativních pohonů nedá dosáhnout.

Saab se navíc chce zaměřit na rozšíření nabídky motorů, které budou schopny spalovat paliva E85, tedy směs lihu a benzínu. Tyto motory pak dosáhnou také výrazně nižších emisí. Po roce 2010 navíc Saab plánuje příchod hybridního pohonu ve spojení benzín-elektro.

Saab se tak zařadí mezí automobilky jako Volkswagen a Fiat, které se cestou downsizingu vydaly. Nutno říci, že jde o cestu minimálně pochybnou, která přináší především papírové snížení spotřeby a emisí. V normovaném režimu si méně objemný přeplňovaný motor povede vždy lépe, při reálném použití tomu ale bude spíše naopak a malý přepňovaný motor závislý na turbodmychadlu není při hmotnosti dnešních vozů ani pro jízdu žádná výhra.

Ať už tomu v reálu bude jakkoli, představit si takový Saab 9-3 nebo dokonce 9-5 s motorem 1,4 bude pro mnohé zákazníky poněkud odpudivou představou...

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků