Saab BioPower Hybrid: alkohol, rychlost a image jdou dohromady

No švédském autosalonu představila domácí automobilka svůj koncept ekologického a přitom výkonného vozu. I když se to nemusí na první pohled zdát, přináší do světa motorismu řadu novinek. Co byste řekli na kombinaci ekologického provozu, stovky za 6,9 s a slunce nad hlavou?
Saab BioPower Hybrid: alkohol, rychlost a image jdou dohromady

Saab se při představení svého kabrioletu BioPower 9-3 mohl radovat. Tímto krokem se na světě objevil první hybridní kabriolet a Saab tak světu ukázal, že technologie, které jsou příznivé k životnímu prostřední, neznají hranic.

Protože se jedná hlavně o ekologický vůz, naše pohledy musí směrovat především pod kapotu. Tam si našel místo známý čtyřválec, který je přeplňován turbodmychadlem o objemu 2 litry. Tento motor Saab běžně používá u svých modelů a je upraven tak, že je schopen spalovat směs benzínu a lihu až do poměru 85:15 (palivo E85). V konceptu BioPower však prošel výraznou inovací. Hliníkový čtyřválec s variabilním časováním ventilů totiž v tomto konceptu umožňuje spalovat i čistý líh. Motor pak dosahuje výkonu 191 kW (260 k) a točivého momentu 375 Nm. Výkon benzínového motoru je přenášen na přední kola prostřednícím automatické pětistupňové převodovky.

To ale není vše. Protože se jedná o hybridní vůz, je BioPower vybaven i elektromotorem. V konceptu je umístěn elektromotor o výkonu 38 kW, který pohání zadní kola a který se využívá při jízdách po městě, při malé rychlosti a také při prudké akceleraci. O další pomoc při rozjezdech se stará integrovaný startér s generátorem, který je přímo spojen se setrvačníkem vozu a díky výkonu 15 kW může pomoci vozidlu při akceleraci dalším výkonem. Elektromotoru je dodávána energie z akumulátorů, které jsou pak průběžně dobíjeny při brzdění a také při jízdě na benzínový/lihový motor.

Saab BioPower zvládne díky všem motorům zrychlení na stovku za 6,9 s. Pružné zrychlení z 80 na 120 km/h na čtvrtý rychlostní stupeň má hodnotu pouze 5,5 s.

Nový koncept je ukázkou, že lze spojit do vozu všechny dnešní ekologické technologie, které se běžně používají. Po jejich spojení vzniká vysoce ekologický vůz s minimem škodlivých emisí a minimálním požadavkem na fosilní paliva. Saab tak ukázal, kudy by se mohl ubírat další vývoj vozů.

"Hybridní cesta" tak zřejmě nebude slepou uličkou nebo si myslíte opak?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Saab BioPower Hybrid Concept

Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD

Trvalo více než pět let, než Kia přetavila fantastický koncept GT v produkční auto. Najala na to ty správné lidi a výsledkem je gran turismo, který nemá v historii značky obdoby.

11.  1.  2018 | Jan Mička | 114 příspěvků