Saab 9-X BioHybrid: předzvěst nejmenšího

Saab představil v Ženevě koncept 9-X BioHybrid, který je předzvěstí nejmenšího modelu portfolia automobilky.

Model bude totiž později uveden na trh s označením 9-1. Saab zároveň předvedl, že to se zelenými vozy myslí vážně. Pod kapotou konceptu se ukrývá malý čtyrválec o objemu 1,4 litru, který je dopován turbodmychadlem. K jeho činnosti mu pomáhá elektromotor, a tak v součtu se jejich výkon pohybuje na hodnotě 147 kW/200 k.

Emise motoru se pohybují na výborné úrovni jen 105 g/km jízdy, průměrná spotřeba pak dosahuje hodnoty 4,9 litru na 100 km. Přidejte k tomu fakt, že kromě klasického benzínu můžete tankovat také etanol E85, a to v jakémkoli poměru až do 15:85.

Solidní výkon slibuje i dobrou dynamiku. Stovku zvládne 9-X již za 7,9 sekundy a vše je na přední kola přenášeno skrz šestistupňovou sekvenční převodovku. Vůz je schopen v případě potřeby rekuperace, a tak přebytečnou kinetickou energii ukládá do Li-Ion akumulátorů. K šetření paliva přispívá i funkce Start/Stop.

Design vozu byl od samého počátku vývoje podřízen variabilitě vnitřního prostoru, o čemž napovídají kromě jiného také minimální převisy karoserie. Vůz je určen pro čtveřici cestujících a je vybaven multifunkčními displeji. O zábavu na palubě se stará multimediální systém spojený se satelitní navigací a nechybějí ani rozhraní Bluetooth pro přepojení s jiným zařízením.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Saab 9-X BioHybrid concept

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 34 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků