Saab 9-5 BioPower se objeví na trhu každým dnem

Švédska automobilka Saab před nedávnem přišla na trh s faceliftovanou verzí svého modelu 9-5, ale tím pro ni vývoj tohoto modelu neskončil. Nyní přichází s jeho upravenou verzí, která je schopna spalovat nejen klasický benzín, ale také směs benzínu s biolihem (bioethanol) a to až do poměru 85:15 (lih:benzin). Saab 9-5 BioPower je osazen přeplňovaným motorem o objemu 2 litry. Výkon závisi na použité směsi paliva. Při jízdě pouze na Natural 95 dává motor výkon 110 kW (150 k) a v případě použití směsi o maximálně povoleném poměru se výkon zvedne až na 132 kW (180 k). Ve stejném poměru, tedy o 16%, se zvedne také točivý moment. Saab s tímto systémem dosahuje velmi nízkých emisních hodnot. Prozatím se systém bude dodávat pouze do modelu 9-5 a to v provedení sedan a kombi. V budoucnu se uvažuje o nasazení i v modelu 9-3.

Pokud máte obavu, že dané palivo není k dispozici a čekalo by vás garážové míchání, nemusíte zoufat. Členské státy EU, včetně České republiky se dohodly, že do roku 2007 budou "eko-paliva" k dostání na čerpacích stanicích. A to nejen směs benzínu s lihem, ale také směs nafty s rostlinnými oleji.

Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

včera | Radek Pecák | 6 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků