Saab 9-3 VIGGEN zvítězil v otevřené třídě

Zkušený švédský závodní jezdec Per Eklund zvítězil v otevřené třídě 78. ročníku mezinárodního závodu do vrchu Pikes Peak, který se konal 4.července ve státě Colorado v USA.
Saab 9-3 VIGGEN zvítězil v otevřené třídě
Zkušený švédský závodní jezdec Per Eklund zvítězil v otevřené třídě 78. ročníku mezinárodního závodu do vrchu Pikes Peak, který se konal 4.července ve státě Colorado v USA. S upraveným vozem Saab 9-3 Viggen vytvořil nový traťový rekord v otevřené třídě.

19,2 km dlouhá závodní trať se zpevněným i šotolinovým povrchem, vedoucí na vrchol hory Pikes Peak, má start ve výšce 2865 m a končí ve výšce 4300 m. Tento závod, známý jako "Závod do mraků", je druhým nejstarším závodem v USA (po 500 mil Indianapolis) a podél jeho trati se 156 zatáčkami nejsou žádná svodidla. Firma SAAB a závodní jezdec Per Eklund, mistr Evropy v rallyecrossu za r.1999, se spojili s ladičskou firmou Trollspeed, aby vytvořili nejsilnější vůz Saab všech dob:

9-3 Viggen s pohonem všech kol a dvoulitrovým motorem Saab Ecopower 2.0, který dává výkon 750 k při 8000 ot/min a točivý moment 700 Nm při 6500 ot/min.

Díky takto vysokému výkonu, pohonu všech kol a šestistupňové sekvenční převodovce patří zrychlení tohoto Viggenu 9-3 do kategorie automobilů F1: 0 - 100km/h za 2,3 s. Vůz je zpřevodován pro maximální rychlost 250 km/h.

Základem konstrukce tohoto automobilu je velmi pevný trubkový rám, poskytující vysokou torzní tuhost a také dobrou ochranu. Ta může být užitečná v případě nehody - závod na Pikes Peak je dosti rychlý (průměrná rychlost přes 100 km/h) a trať zcela postrádá bezpečnostní svodidla. "Když dostanete větší smyk," poznamenává Eklund, "aspoň nepřekážíte těm, co jedou za vámi." Per Eklund dosáhl svého skvělého výkonu i přesto, že na rozdíl od jiných, zejména místních jezdců, na Pikes Peaku nikdy předtím nebyl a trať si mohl před závodem pouze párkrát projet.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Dacia Duster II dCi 110 4x4: Pouze pro silnici je jí škoda

Dacia Duster II 1.5 dCi 4x4

Příroda vytvořila v polovině ledna opravdu vhodné podmínky pro testování nové generace oblíbeného SUV Dacia Duster. Jezdili jsme s ním v hlubokém bahně i na zasněžených silnicích.

včera | Radek Pecák | 11 příspěvků
Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 30 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků