Saab 9-3 Sport Sedan: Novinka ze Švédska

První Saab v kategorii kompaktních sportovních sedanů je prvním krokem v dosud nejrozsáhlejším programu vývoje v historii Saabu. Předznamenává příchod zcela nových automobilů, z nichž každý se bude soustřeďovat na specifické požadavky různých skupin zákazníků.
Saab 9-3 Sport Sedan: Novinka ze Švédska

Jako první reprezentant Saabu, ucházející se o úspěch v tržním segmentu luxusních, kompaktních sportovních sedanů, se představuje nový model 9-3. Silueta připomínající coupé, s výrazným sklonem předního a zadního skla a krátkým přesahem přídě i zádě vozu, vyjadřuje dynamický, sportovní charakter, který je dále posilován příklonem kol.

Karoserie

Celkový design je takový, že vzbuzuje dojem pohybu, i když vůz stojí na místě. Tvar oken a klínovitý profil spolu s integrovanými světlomety a mřížkou chladiče dodávají vozu charakteristickou identitu značky Saab, a to  zejména v souvislosti s tím, že součinitel odporu vzduchu je 0,28.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve srovnání se svým předchůdcem nabízí nový 9-3 pohodlí většího prostoru, zvláště pro cestující na zadních sedadlech, a to při stejné celkové délce. Šířka vozu vpředu i vzadu je zvětšena o 55 mm a rozvor je větší o 71 mm.

Motory

Nový model nabízí k výběru tři nové, celohliníkové, přeplňované zážehové motory o shodném objemu dvou litrů, ale se třemi výkonovými charakteristikami. První má výkon 110 kW/150 ks, druhý 129 kW/175 ks a třetí nejvýkonnější nabízí 155 kW/210 ks. Pro příznivce vznětových motorů je připraven čtyřválcový turbodiesel o objemu 2.2 litru a výkonu 92 kW/125 ks.

Výkon motorů je přenášen na přední poháněná kola prostřednictvím jedné ze tří převodovek, které jsou v nabídce. Standardně je dodávána převodovka pětistupňová a na přání je možné získat manuální šestistupňovou převodovku nebo pětistupňovou automatickou převodovku s možností manuální volby. K této je možné, opět za příplatek, získat ovládání na volantu.

Interiér a vybavení

Stupně výbavy jsou převzaty z většího modelu 9-5, což znamená, že u 9-3 Sport Sedan rozlišujeme výbavy „Linear“, „Arc“, „Vector“ a „Aero“. První nabízí nenápadný interiér s textilním čalouněním a antracitovým obložením. Druhá nabízí 16“ litá kola a interiér s koženým čalouněním a obložením z topolového dřeva a „Vector“ má 17-palcová litá kola a sportovní interiér s kombinovaným čalouněním kůže/textil a s obklady z matného chromu. Na samém vrcholu stojí provedení „Aero“, nabízející snížený, sportovně laděný podvozek a pro zvýšení sportovního vzhledu se úpravy nevyhly ani karosérii. Pro pohon modelu Aero slouží výhradně nesilnější motor o výkonu 147 kW/210 ks.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve výbavě všech modelů najdeme také celou řadu bezpečnostních prvků. Mimo jiné vyladěný „uživatelsky přátelský“ systém jízdní stability ESP. Asistent ruční brzdy, elektronický rozdělovač brzdné síly EBD, systém řízení brzd při zatáčení CBC a protiprokluzový systém TCS, bezpečnostní pásy s předpínáním a omezením zátěže na všech vnějších sedadlech, kombinované s dvoufázovými předními airbagy, bočními airbagy zabudovanými v sedadlech a s postranními stropními airbagy.

Pokud jde o ostatní prvky výbavy, tak v sériové či příplatkové výbavě najdeme všechny dnes dostupné prvky. Celá řada prvků může být navíc nastavena přesně podle přání. Příkladem jsou systém alarmu, parkovací asistent, dešťové čidlo a automatická klimatizace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V novém Saabu našla své uplatnění také technologie Bluetooth, známá například z mobilních telefonů. Pomocí této technologie je realizováno ovládání pomocí „hands-free“ náhlavní sady Bluetooth i bezdrátové vytáčené připojení do počítačových sítí pomocí kapesního počítače PDA nebo notebooku s podporou technologie Bluetooth.

Závěrem

Přesné ceny a datum uvedení na český trh zatím není známo (prodej by však měl být zahájen v září), ale je možné očekávat, že se cena nebude výrazně odlišovat od současné 9-3 či konkurentů. Saab totiž staví svůj model 9-3 Sport Sedan proti BMW řady 3, Audi A4 nebo Volvu S60.

bazar

Saab 9.5 2
Rok výroby: 2006
Stav: 226 164 km
Cena: 88 000 Kč
Saab 9.3 2,2
Rok výroby: 2000
Stav: 221 586 km
Cena: 60 000 Kč
Audi A3 2
Rok výroby: 2010
Stav: 197 569 km
Cena: 180 000 Kč
Audi Allroad 3
Rok výroby: 2012
Stav: 97 928 km
Cena: 760 000 Kč
Audi A4 2
Rok výroby: 2009
Stav: 167 580 km
Cena: 215 000 Kč
Audi A4 3
Rok výroby: 2008
Stav: 137 146 km
Cena: 276 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

včera | Jiří Švamberk | 2 příspěvky
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků