Ruské prodeje zahraničních automobilů loni výrazně vzrostly

Největší úspěch zaznamenala loni v Rusku automobilka Ford, která dokázala navýšit prodeje o 92 procent na 116 tis. automobilů. Hlavním podílem na tomto úspěchu má model Focus, kterého se prodalo téměř 75 000 kusů a také cenová politika automobilky.

Druhým největším zahraničním prodejcem pak byla automobilka Hyundai, která navýšila prodeje o 15 procent a těsně překonala 100 000 prodaných vozů. Třetí Toyota prodala necelých 96 tis. automobilů, což představuje meziroční nárůst 58 procent.

Velmi dobře si vedl i francouzský Renault a to hlavně díky modelu Logan. Na ruském trhu se totiž tento model prodává pod jménem Renault Logan. Logan se stal po Focusu druhým nejprodávanějším zahraničním vozem.

Česká automobilka Škoda prodala na ruském trhu necelých 14 tisíc vozů, což představuje téměř dvojnásobný počet, proti roku 2005.

O celkové dynamice prodejů pak hovoří i celkové prodeje. Za loňský rok se v Rusku prodalo přes 2 miliony osobních e užitkových vozů, což představuje 28procentní nárůst. Ruští zákazníci přitom utratili téměř 30 miliard dolarů, což je proti roku 2001 více než trojnásobek.

Domácí automobilky naopak výrazně ztrácí. Ještě v roce 2000 se podílely domácí automobilky na prodeji z 95 procent, v loňském roce to byla již necelá polovina. Za tímto trendem lze najít hlavně neschopnost přivést na trh srovnatelné vozy s těmi „západními”. Navíc mnohé automobilky výrazně snížily vlastní výrobu a nabídly kapacity zahraničním firmám.

Největším ruským výrobcem zůstává i nadále AvtoVAZ, který pod značkou Lada vyrobil přes 700 000 vozů a GAZ s výrobou přes 180 000 automobilů.

TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

dnes | Milan Lažanský
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 86 příspěvků