Rozporuplné aleje aneb Stromy u silnice často zabíjí

Názory na stromořadí vysázená podél silnic se rozcházejí. Zatímco odborníci zabývající se dopravními nehodami upozorňují na smrtelné riziko stromů stojících vedle silnice, jsou milovníci přírody toho názoru, že právě stromy patří ke krásám krajiny a koneckonců viníky dopravních nehod nejsou.

Řidič by tu neměl za každou cenu předjíždět, protože pokud se vozidlo při tomto manévru dostane do smyku, existuje sotva nějaká možnost projet bez újmy mezi stromy. V těchto místech by se měla skutečně dodržovat předepsaná nejvyšší povolená rychlost a v žádném případě by se řidič neměl nechat někým jiným přimět k riskantnímu způsobu jízdy. Hlavně v ranních a večerních hodinách je třeba počítat i se zvěří.

Především na podzim se přidávají další faktory ovlivňující bezpečnost jízdy: mokro, listí nebo námraza mohou povrch vozovky v aleji udělat značně kluzký. Brzdná dráha se za těchto podmínek značně prodlužuje. Cyklisté, řidiči mopedů a motocyklisté musejí počítat i s náhlým poryvem silného bočního větru.

Podle statistických údajů je náraz do stromu nejčastější příčinou nehody v této kategorii. Někdy až zubožený stav stromů podél našich komunikací vyvolává otázku, zda by nebylo lepší nové stromy za ty uhynulé nevysazovat.

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

včera | Milan Lažanský | 1 příspěvek
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků