Rozporuplné aleje aneb Stromy u silnice často zabíjí

Názory na stromořadí vysázená podél silnic se rozcházejí. Zatímco odborníci zabývající se dopravními nehodami upozorňují na smrtelné riziko stromů stojících vedle silnice, jsou milovníci přírody toho názoru, že právě stromy patří ke krásám krajiny a koneckonců viníky dopravních nehod nejsou.

Řidič by tu neměl za každou cenu předjíždět, protože pokud se vozidlo při tomto manévru dostane do smyku, existuje sotva nějaká možnost projet bez újmy mezi stromy. V těchto místech by se měla skutečně dodržovat předepsaná nejvyšší povolená rychlost a v žádném případě by se řidič neměl nechat někým jiným přimět k riskantnímu způsobu jízdy. Hlavně v ranních a večerních hodinách je třeba počítat i se zvěří.

Především na podzim se přidávají další faktory ovlivňující bezpečnost jízdy: mokro, listí nebo námraza mohou povrch vozovky v aleji udělat značně kluzký. Brzdná dráha se za těchto podmínek značně prodlužuje. Cyklisté, řidiči mopedů a motocyklisté musejí počítat i s náhlým poryvem silného bočního větru.

Podle statistických údajů je náraz do stromu nejčastější příčinou nehody v této kategorii. Někdy až zubožený stav stromů podél našich komunikací vyvolává otázku, zda by nebylo lepší nové stromy za ty uhynulé nevysazovat.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků