Rozporuplné aleje aneb Stromy u silnice často zabíjí

Názory na stromořadí vysázená podél silnic se rozcházejí. Zatímco odborníci zabývající se dopravními nehodami upozorňují na smrtelné riziko stromů stojících vedle silnice, jsou milovníci přírody toho názoru, že právě stromy patří ke krásám krajiny a koneckonců viníky dopravních nehod nejsou.

Řidič by tu neměl za každou cenu předjíždět, protože pokud se vozidlo při tomto manévru dostane do smyku, existuje sotva nějaká možnost projet bez újmy mezi stromy. V těchto místech by se měla skutečně dodržovat předepsaná nejvyšší povolená rychlost a v žádném případě by se řidič neměl nechat někým jiným přimět k riskantnímu způsobu jízdy. Hlavně v ranních a večerních hodinách je třeba počítat i se zvěří.

Především na podzim se přidávají další faktory ovlivňující bezpečnost jízdy: mokro, listí nebo námraza mohou povrch vozovky v aleji udělat značně kluzký. Brzdná dráha se za těchto podmínek značně prodlužuje. Cyklisté, řidiči mopedů a motocyklisté musejí počítat i s náhlým poryvem silného bočního větru.

Podle statistických údajů je náraz do stromu nejčastější příčinou nehody v této kategorii. Někdy až zubožený stav stromů podél našich komunikací vyvolává otázku, zda by nebylo lepší nové stromy za ty uhynulé nevysazovat.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků