Rozporuplné aleje aneb Stromy u silnice často zabíjí

Názory na stromořadí vysázená podél silnic se rozcházejí. Zatímco odborníci zabývající se dopravními nehodami upozorňují na smrtelné riziko stromů stojících vedle silnice, jsou milovníci přírody toho názoru, že právě stromy patří ke krásám krajiny a koneckonců viníky dopravních nehod nejsou.

Řidič by tu neměl za každou cenu předjíždět, protože pokud se vozidlo při tomto manévru dostane do smyku, existuje sotva nějaká možnost projet bez újmy mezi stromy. V těchto místech by se měla skutečně dodržovat předepsaná nejvyšší povolená rychlost a v žádném případě by se řidič neměl nechat někým jiným přimět k riskantnímu způsobu jízdy. Hlavně v ranních a večerních hodinách je třeba počítat i se zvěří.

Především na podzim se přidávají další faktory ovlivňující bezpečnost jízdy: mokro, listí nebo námraza mohou povrch vozovky v aleji udělat značně kluzký. Brzdná dráha se za těchto podmínek značně prodlužuje. Cyklisté, řidiči mopedů a motocyklisté musejí počítat i s náhlým poryvem silného bočního větru.

Podle statistických údajů je náraz do stromu nejčastější příčinou nehody v této kategorii. Někdy až zubožený stav stromů podél našich komunikací vyvolává otázku, zda by nebylo lepší nové stromy za ty uhynulé nevysazovat.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 41 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 66 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků