Rozhovor: Michelin válcuje ve formuli 1 Bridgestone

O mistru světa automobilové formule 1 letos s největší pravděpodobností rozhodne kvalita pneumatik. V nejprestižnější motoristické disciplíně naplno vzplála tři Grand Prix před koncem šampionátu válka mezi výrobci Michelin a Bridgestone (rozhovor s ředitelem Michelinu Motorsport Pierrem Dupasquierem).
Rozhovor: Michelin válcuje ve formuli 1 Bridgestone

Poznámka: Tento text zcela neodpovídá zaměření AutoRevue.cz, nicméně jsme se rozhodli jej zveřejnit, protože by pro vás mohl být zajímavý.

Jediný bod náskoku drží v čele mistrovství světa Michael Schumacher na Ferrari, které používá pneumatiky Bridgestone. Těm se v rozhodujících okamžicích sezóny mimořádně nedaří udržet krok s konkurencí obutou do plášťů Michelin. O pneumatikách, nejen pro formuli 1, jsme v Praze hovořili s ředitelem Michelin Motorsportu Pierrem Dupasquierem.

Menší a mimořádně energií nabitý Dupasquier navštívil Prahu ještě před osočením firmy Bridgestone, že totiž pneumatiky Michelin údajně neodpovídají předpisům formule 1 kvůli přílišné šířce dezénu po závodě. Vývoj sporu bude nepochybně gradovat těsně před Velkou cenou Itálie na Monze (14. září), která hodně napoví o šancích Michaela Schumachera na zisk rekordního šestého titulu mistra světa ve formuli 1. Pierre Dupasquierem při našem rozhovoru vyjádřil obdiv k talentu vítěze poslední maďarské Grand Prix Španěla Alonsa. Zároveň však nevyloučil plný bodový zisk Michaela Schumachera v posledních třech Velkých cenách. To ještě netušil, jaké úskočné manévry Ferrari ve spojení s Bridgestonem jeho firmě připraví.

Pane Dupasquiere, o pneumatikách vozů formule 1 se všeobecně traduje jejich schopnost rozhodovat závody. Lze odhadnout, kolika procenty se podílejí na umístění závodníka v cíli Grand Prix?

Tradičně se připisuje podíl jezdci na úspěchu padesát procent, třicet procent vozu a dvacet procent pneumatikám. Je to samozřejmě odhad, protože k přesnému číslu nemůžeme dojít. Myslím, že nepřeceňuji úlohu pneumatik, když řeknu, že jejich zlepšení dokáže zrychlit jezdce až o vteřinu na jedno kolo. Zatímco úpravy motorů a podvozků zpravidla vyústí ve zrychlení maximálně o desetinky vteřiny. Faktem je, že letošní sezónu formule 1 kvalita pneumatik výrazně ovlivňuje. Troufám si tvrdit, že rozhodne o titulu mistra světa. Jsme přirozeně rádi, že značka Michelin hraje momentálně významnou úlohu v nejprestižnější automobilové disciplíně.

Je zřejmé, že obhájce titulu tým Ferrari s pneumatikami Bridgestone ztrácí pozice. Proběhla jednání o přechodu tohoto špičkového týmu na pneumatiky vaší značky?

Jednání všech týmů s výrobci komponentů, tedy i pneumatik, probíhají stále. Michelin a Ferrari? Jsme rádi, že týmy na pneumatikách Michelin, tedy především Williams-BMW a McLaren-Mercedes a také Renault,  dokáží dnes Ferrari porážet. Je to pro nás skvělá situace a byli bychom rádi, kdyby tomu tak bylo i v příštím roce!

V čem vidíte hlavní důvod převahy pneumatik Michelin nad pláštěmi Bridgestone ve druhé polovině sezóny formule 1?

Naše značka dodává pneumatiky pěti týmům s rozdílnou výkonností. Máme porovnání. Bridgestone s Ferrari dlouho vítězilo a ostatní týmy, kterým oni dodávají pneumatiky nevytvoří ve srovnání s Ferrari tak dobrou zpětnou vazbu, jakou vytvářejí "naše" stáje pro vývoj pneumatik Michelin. Když vyhráváte tak dlouho jako Ferrari, přirozeně dojde k útlumu.

Michelin Motorsport nepřipravuje pláště jen pro formuli 1, ale také pro špičkové týmy světového šampionátu v rallye? Jakou důležitost přikládáte světovým automobilovým soutěžím v porovnání s formulí 1?

Na Grand Prix formule 1 se dívají v neděli v přímém přenosu desítky milionů lidí po celém světě. Je to nepochybně nejsledovanější disciplína motoristického sportu. Rallye je také zajímavá, ale kolik sleduje rallye třeba někde na severu ve Finsku? Rozhodně automobilové soutěže nepodceňuji, je to krásná disciplína, ale formule 1 je pouze jediná.

Je složitější připravit pneumatiky pro závod formule 1 nebo pro rallye?

Soutěže se jezdí za odlišných podmínek. Někdy na asfaltu, jindy na šotolině, v zimě na sněhu a ledu. Musíte připravit sady odlišných plášťů. Nicméně v zásadě se tyto sady pneumatik inovují třikrát ročně. Ve formuli 1 připravujeme pro již zmiňované týmy, ke kterým patří ještě Jaguar a Toyota, na každý závod speciální nové pneumatiky. Formule 1 je složitější i v přípravě pneumatik.

Zmínil jste stáj Renault. Její pilot Fernando Alonso se na maďarském Hungaroringu stal ve dvaadvaceti letech nejmladším vítězem historie Velkých cen formule 1. Nahradí, podle vašeho názoru, Michaela Schumachera na trůnu formule 1 právě on?

Alonso je mimořádně talentovaný a zatím velmi mladý. Přesto a navzdory tomu, že je Španěl, je velmi klidným a soustředěným jezdcem. Má před sebou skvělou budoucnost. Již nyní působí jeho jízda velmi vyzrálým dojmem. Určitě však  Michaela neodepisujme. Je to stále vynikající závodník a nevylučuji jeho plný bodový zisk ze tří závěrečných Velkých cen světového šampionátu.

Pro formuli 1 se připravují nejnáročnější a jistě také nejdražší pneumatiky ze všech automobilových disciplín. Nakolik se liší materiál na jejich výrobu od běžných plášťů, které motoristé každodenně používají na svých osobních vozech?

Srovnat podmínky, v jakých  musí pracovat sériové pneumatiky a pláště na voze formule 1 je téměř nemožné. Přesto vycházejí ze stejných konstrukčních principů a také se podobným způsobem vyrábějí. Vše začíná mícháním správných ingrediencí. Pro výrobu pneumatik je zapotřebí víc než 200 různých materiálů a látek. Například oleje, sloučeniny síry, kevlar, polyester a až 80 druhů kaučuku, aramidy, zinek, pryskyřice a vysrážená kyselina křemičitá, kterou známe jako siliku. Vzhledem k tomu, že u závodních pneumatik rozhodují gramy rotující hmoty, obsahují převážně ultra lehké materiály, jako jsou kevlarová vlákna, která nahrazují ocel, nebo různé textilní materiály. Podíl použitého kaučuku bez ohledu na to, zda přírodního nebo syntetického, zůstává vždy stejný, 79 procent.

Při vysoké teplotě a ohromné tlaku se v obrovských strojích míchá kaučuková hmota, do které se přidávají potřebné přísady. Vzniká základní směs, která se po zchlazení vyválcuje a rozřeže na tenké pruhy. Ty se pak po jednom navíjejí na rotující buben, na němž se vytváří kostra a bočnice. Pro vyztužení se používají pásy z kevlarových nebo uhlíkových vláken, které se pod různými úhly vrství na sebe a vytvářejí tak pevnou kostru pneumatiky. Když se pružný vnitřní díl rotačního bubnu stáhne, vytvaruje se pneumatika do svého typického U-profilu. Následuje přilepení behounu a polotovar putuje do vulkanizačního lisu, kde se při teplotě okolo 300 stupňů Celsia pneumatika dotvaruje a vulkanizačním procesem získá kaučuk své potřebné elastické vlastnosti.

Běžné pneumatiky se vyrábějí v obrovských sériích téměř automaticky. U plášťů pro vozy formule 1 najde jistě mnohem více uplatnění lidský faktor.

Pneumatiky pro formuli 1 se vyrábějí prakticky jen ručně, trvá dvě hodiny než vznikne. Výroba běžných plášťů probíhá téměř bez chyb, podíl vadných kusů nedosahuje ani jednoho procenta. Ve výrobě pneumatiky na formuli 1  každá druhá nedostačuje kvalitou a likviduje se! Pokud pneumatika na trati nedosahuje očekávaného výkonu, celá série putuje do spalovny, kde ostatně končí i použité pneumatiky dříve než by jejich technologické tajemství mohlo padnout do rukou konkurence. V průměru spotřebuje každý tým formule 1 20 sad pneumatik na závodní víkend, tedy množství, které specialisté Michelinu vyrobí v jednom dni. Díky tomu můžeme bezprostředně reagovat na nové poznatky, upravit konstrukci plášťů a okamžitě vyrobit celou novou sérii pneumatik.

U pneumatik pro sériové vozy je patrný v posledních letech trend neustále zvětšovat vnitřní průměr. Tedy na větší ráfky obouvat tenčí pneumatiky. U formule 1 stále zůstávají ráfky o průměru 13 palců s "balónovými" pneumatikami.

Důvod je zřejmý. Pneumatiky přebírají důležité úkoly spojené s odpružením a tlumením nerovností, na druhé straně chtějí autoři pravidel F1 tímto omezením zabránit přílišnému růstu průměru a tedy i výkonu brzd.

Při pohledu na řez pneumatikou překvapí slabá tloušťka běhounu.

Čím je běhoun silnější, tím víc v sobě může guma pracovat. Výsledkem může být vznik nebezpečných tepelných mostů na běhounu, které zhoršují vlastnosti závodních pneumatik.

Kde bere závodní pneumatika svoje schopnosti?

Zjednodušeně řečeno, přilnavost k vozovce závisí v první řadě na směsi běhounu. Platí železné pravidlo, že čím je směs měkčí, tím je pneumatika přilnavější. Víc se ale opotřebuje. Její životnost ovlivňuje hlavně způsob jízdy a nastavení podvozku. Agresivní povrchy samozřejmě "žerou" pneumatiky více. Daleko horší jsou smyky. To platí i pro běžné řidiče. Jakmile se začne pneumatika po drsném povrchu dřít, extrémně se namáhá a v nejhorším případě i přehřívá.

Ve formule 1 se používají tři typy pneumatik. Z hlediska konstrukce se suché, mokré a přechodné pneumatiky značně odlišují. Pneumatiky na mokrý povrch jsou mnohem měkčí a mají i odlišnou kostru. Fungují již při provozní teplotě 40 až 50 stupňů, ale na suché trati by se během několika kol úplně zničily. Důležitou roli u mokrých plášťů hraje směrový dezén, který  odvádí vodu zpod kola pomáhá držet jezdcem zvolený směr jízdy.

Od příští sezóny by měla být ve formuli 1 zakázána elektronická kontrola trakce vozů. Jak to ovlivní konstrukci pneumatik?

Kontrola trakce dovoluje projet zatáčku vyšší rychlostí, ale také zvyšuje opotřebení pneumatik. Umožňuje jízdu zatáčkou na hranici s tak zvaným konstantním skluzovým poměrem. Bez elektronické podpory to budou mít piloti těžší, budou muset neustále provádět korekce. Pokud uberou plyn, dojde u pneumatiky okamžitě k malé reakční pauze. S novými pravidly se samozřejmě částečně změní i konstrukce pneumatik pro formuli 1.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Peugeot 508 GT PureTech 225 : Nejlepší obranou střední třídy je útok!

Peugeot 508 GT PureTech 225

Peugeot se ve střední třídě rozhodl k opravdu radikálnímu kroku. Je to lék na umírající segment, nebo už zašli příliš daleko?

10.  11.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Mercedes-Benz S 560 kabrio: Bez střechy až do posledních paprsků

Mercedes-Benz S 560 kabrio

S faceliftem Mercedesu třídy S přišly na řadu i verze kupé a kabriolet. Testování sice připadlo na říjen, nemáte ale jediný důvod k obavám.

6.  11.  2018 | Milan Lažanský | 15 příspěvků
Minitest Ford Kuga 1.5 EcoBoost ST-Line: Důstojné stáří

Ford Kuga 1.5 EB ST-Line (minitest)

Ačkoli je Kuga průběžně modernizována, nic to nemění na skutečnosti, že patří k nejstarším SUV na trhu. Má ve svém věku, a navíc s malým benzínovým čtyřválcem pod kapotou, ještě co nabídnout?

5.  11.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků