Stalo se vám, že po pořízení vozu se reálná spotřeba příliš neshodovala s hodnotami uváděnými automobilkou? Nedávný výzkum ekologické agentury ICCT vám dá za pravdu. Podle jejího zjištění totiž rozdíl mezi oficiální a reálnou spotřebou paliva neustále roste.
Výzkum zkoumal více než milion vozidel v osmi evropských zemích. Celkové výsledky příliš nepotěší. V roce 2001 činil průměrný rozdíl jen 9 procent. Za další roky ale slušně narostl. V roce 2013 se rozdíl mezi udávanou a reálnou spotřebou zvětšil na 25 procent. Letošní rok výzkum zjistil dokonce rozdíl v průměru až 42 procent.
Kabriolet versus kupé: O kolik se zvýší spotřeba při jízdě s otevřenou střechou?
Z porovnání vyšly lépe automobily vlastněné soukromníky. U nich se rozdíl zastavil na hodnotě 39 percent. Vozy ve vlastnictví různých společností na tom byly hůř. Rozdíl v hodnotách spotřeby byl 45 procent. Agentura ICCT odhaduje, že majitelé vozů za tento rozdíl zaplatí na palivu o více než 10.000 českých korun ročně.
V budoucnu by se měl rozdíl snížit díky příchodu nové testovací procedury za účelem zjišťování emisí a spotřeby paliva WLTP. O té se živě diskutuje již dlouho, nejdříve se její příchod plánoval třeba až na rok 2020. Pak se ale do všeho zamíchala aféra Dieselgate a automobilky přitrvrdily.
WLTP nahrazuje metodiku NEDC, která za účelem zjištění emisí a spotřeby paliva trvala jen 20 minut, navíc v laboratorních podmínkách, kde na vozy nepůsobí aerodynamický odpor, a dokonce ani nezatáčejí. Novinka je mnohem realističtější. Slibuje tak větší shodu udávaných a skutečných parametrů díky zohlednění skutečných jízdních dat.