Ministr zdravotnictví změnil názor na nošení roušek v autě. Zase nedává smysl

Ministr zdravotnictví obrací a říká, že v určitých případech roušku v autě nosit nemusíte. Stejně ale celá záležitost s nošením roušek uvnitř auta končí na zdravém rozumu.

Nouzový stav v ČR okolo pandemie koronaviru přinesl i povinnosti nosit na veřejných místech roušku či jinou ochranu úst a nosu. A ačkoliv mnozí namítali a zpochybňovali smysl, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dříve zmiňoval nutnost nošení této ochrany i uvnitř automobilu bez ohledu na to, zda jedete sami či s někým.

Po pondělním jednání vlády Vojtěch toto nařízení upřesnil: Roušku už nemusí nosit řidiči, kteří jsou sami v uzavřeném vozidle. Jak už bylo probíráno nespočetněkrát, funkce roušky či vašeho šátku je pouze krátkodobá (30 minut až 2 hodiny) s ohledem na vzniklou vlhkost. A ve vlhkosti si koronavirus podle odborníků libuje.

Rouška v autolékárničce: Pomoci mohou ty staré. Jak vyrobit provizorní ochranu?

Rouška v autolékárničce: Pomoci mohou ty staré. Jak vyrobit provizorní ochranu?

Stejně má ovšem nově upravené nařízení vlády trhliny. Roušku byste totiž měli nadále nosit v autě, pokud interiér sdílíte s více osobami. Což se vztahuje i na rodinné příslušníky a příbuzné, se kterými žijete během karantény v domácnosti. Tedy například při cestě na nákup nebo při spolujízdě s partnerem do práce, abyste ušetřili čas, peníze a snižovali riziko šíření nákazy.

Vaše auto byste mohli označit domácím/soukromým (určitě ne veřejným) prostorem, ve kterém se podmínky od domácnosti nemění a kde samozřejmě roušku také nenosíte. A přepravě cizích osob ve svém autě nebo kolegů mimo váš úzký okruh karantény byste se měli v tuto dobu automaticky úplně vyvarovat, neboť zvyšujete riziko šíření nákazy.

Až 100.000 pracovních míst v ohrožení! Německý auto průmysl se třese z koronaviru

Až 100.000 pracovních míst v ohrožení! Německý auto průmysl se třese z koronaviru

Koneckonců jde o selský rozum, se kterým bychom měli k nošení roušek přistupovat, a je dobré zvážit, zda má jejich nasazení v dané situaci vůbec nějaký přínos. Na slepé používání roušek bez ohledu na situaci totiž reagovala i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Zatímco tedy premiér Andrej Babiš radil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby se v USA inspirovali Českem a rovněž zavedli povinné nošení roušek, koordinátor krizové pomoci z WHO Michael Ryan všeobecné používání roušek označil za potencionálně rizikové.

„Naše rada: Nedoporučujeme nošení roušek, pokud člověk není sám nakažen,” uvedl Ryan. Neustálé snímání a dotýkání se roušky má totiž představovat spíše dodatečná rizika nakažení koronavirem.

Koronavirus online

Škoda Felicia kdysi prošla i testem Top Gearu. Už tehdy byl Clarkson mistrem slova

Škoda Felicia kdysi prošla i testem Top Gearu. Už tehdy byl Clarkson mistrem slova

Škoda Felicia dostávala v britských médiích celkem dost prostoru. Dokonce vyhrála prestižní anketu.

4.  6.  2020 | Vladimír Kadera | 1 příspěvek
Minitest Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG: Kluk z plakátu

Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG

Nebude trvat dlouho a nabídka pohonných jednotek Volkswagen T-Cross projde drobnou úpravou. Benzinová patnáctistovka však zůstane, proto není od věci si říci, co od ní vlastně můžete očekávat.

3.  6.  2020 | Jan Mička | 15 příspěvků
Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

31.  5.  2020 | Petr Schnagl | 114 příspěvků