Ministr zdravotnictví změnil názor na nošení roušek v autě. Zase nedává smysl

Ministr zdravotnictví obrací a říká, že v určitých případech roušku v autě nosit nemusíte. Stejně ale celá záležitost s nošením roušek uvnitř auta končí na zdravém rozumu.

Nouzový stav v ČR okolo pandemie koronaviru přinesl i povinnosti nosit na veřejných místech roušku či jinou ochranu úst a nosu. A ačkoliv mnozí namítali a zpochybňovali smysl, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dříve zmiňoval nutnost nošení této ochrany i uvnitř automobilu bez ohledu na to, zda jedete sami či s někým.

Po pondělním jednání vlády Vojtěch toto nařízení upřesnil: Roušku už nemusí nosit řidiči, kteří jsou sami v uzavřeném vozidle. Jak už bylo probíráno nespočetněkrát, funkce roušky či vašeho šátku je pouze krátkodobá (30 minut až 2 hodiny) s ohledem na vzniklou vlhkost. A ve vlhkosti si koronavirus podle odborníků libuje.

Rouška v autolékárničce: Pomoci mohou ty staré. Jak vyrobit provizorní ochranu?

Rouška v autolékárničce: Pomoci mohou ty staré. Jak vyrobit provizorní ochranu?

Stejně má ovšem nově upravené nařízení vlády trhliny. Roušku byste totiž měli nadále nosit v autě, pokud interiér sdílíte s více osobami. Což se vztahuje i na rodinné příslušníky a příbuzné, se kterými žijete během karantény v domácnosti. Tedy například při cestě na nákup nebo při spolujízdě s partnerem do práce, abyste ušetřili čas, peníze a snižovali riziko šíření nákazy.

Vaše auto byste mohli označit domácím/soukromým (určitě ne veřejným) prostorem, ve kterém se podmínky od domácnosti nemění a kde samozřejmě roušku také nenosíte. A přepravě cizích osob ve svém autě nebo kolegů mimo váš úzký okruh karantény byste se měli v tuto dobu automaticky úplně vyvarovat, neboť zvyšujete riziko šíření nákazy.

Až 100.000 pracovních míst v ohrožení! Německý auto průmysl se třese z koronaviru

Až 100.000 pracovních míst v ohrožení! Německý auto průmysl se třese z koronaviru

Koneckonců jde o selský rozum, se kterým bychom měli k nošení roušek přistupovat, a je dobré zvážit, zda má jejich nasazení v dané situaci vůbec nějaký přínos. Na slepé používání roušek bez ohledu na situaci totiž reagovala i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Zatímco tedy premiér Andrej Babiš radil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby se v USA inspirovali Českem a rovněž zavedli povinné nošení roušek, koordinátor krizové pomoci z WHO Michael Ryan všeobecné používání roušek označil za potencionálně rizikové.

„Naše rada: Nedoporučujeme nošení roušek, pokud člověk není sám nakažen,” uvedl Ryan. Neustálé snímání a dotýkání se roušky má totiž představovat spíše dodatečná rizika nakažení koronavirem.

Koronavirus online

TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant: Nejlepší jízda na trhu?

VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant

Volkswagen Golf Variant prodělal mezigeneračně více změn, než se může na první pohled zdát. Vyzkoušeli jsme sportovněji střiženou verzi R-Line se 150koňovým turbobenzinem a popravdě toho není moc ke kritizování.

včera | Jan Mička
TEST Citroën C4 1.5 BlueHDi EAT8: Originál, kapitola druhá

Citroën C4 1.5 BlueHDi EAT8

Nová generace C4 zcela odhodila zátěž minulosti a přichází s vlastním odlišným pojetím kompaktního hatchbacku. Novoty jsou v tomto případě vítané.

11.  4.  2021 | Richard Herbich | 12 příspěvků
S Audi e-tron GT quattro poprvé v Česku: Zlato, dneska se radši nemaluj

Audi e-tron GT quattro

V rámci přivítání žhavé novinky na českém trhu nás české zastoupení Audi pozvalo na první projížďku s modelem e-tron GT. Vzali jsme si základní specifikaci.

8.  4.  2021 | Vladimír Kadera