Rouška v autolékárničce: Pomoci mohou ty staré. Jak vyrobit provizorní ochranu?

V nových lékárničkách tu správnou roušku nenajdete, ve starších ale můžete najít třeba trojcípý šátek. K výrobě roušky/masky jde pak využít další obsah autolékárniček.

S posledním nařízením o povinném nošení roušky (nebo jiného způsobu zakrytí úst a nosu) na veřejnosti by nejednoho řidiče napadlo kouknout do autolékárničky, zda jejím obsahem není právě i ústní rouška. Navíc, když se země potýká s akutním nedostatkem těchto ochranných pomůcek.

Neztěžujte práci záchranářům! V době pandemie jezděte opatrněji, říkají experti

Neztěžujte práci záchranářům! V době pandemie jezděte opatrněji, říkají experti

Bohužel tu správnou roušku, tedy k zakrytí úst a nosu (někdy i pod názvem chirurgická maska či chirurgická ústenka), však v autolékárničce normálně nenajdete. Tato rouška totiž není povinnou, zákonem ustanovenou součástí. Pokud se vám ovšem doma či ještě v autě válí starší autolékárnička s obsahem schváleným před říjnem roku 2018, mohli byste uvnitř najít alespoň trojcípý šátek.

Povinný obsah autolékárničky od 1. října 2018:

  • 3x obvaz hotový s 1 polštářkem
  • 3x obvaz hotový s 2 polštářky
  • 1x hladká náplast - cívka
  • 1x škrtící pryžové obinadlo
  • 1x pryžové latexové rukavice
  • 1x nůžky
  • 1x isotermická folie

Ministerstvo totiž nabádá k nošení jakékoliv ochrany úst a nosu. „Stačí jednoduchý šátek a do něj vložit kapesníček,“ uvedl dříve ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. I zmíněný trojcípý šátek by se tedy v době krize mohl hodit, pokud nemáte jinou možnost.

Valentino Rossi se snaží jít příkladem. Jeho dar pomůže v boji pro koronaviru

Valentino Rossi se snaží jít příkladem. Jeho dar pomůže v boji pro koronaviru

Ve starší autolékárničce byste sice mohli najít i roušku, ale zcela jiného typu a určenou pro jiné využití. Přesněji plastovou roušku o rozměrech 20x20 cm, která se používá při poranění hrudníku, nebo takzvanou resuscitační roušku pro dýchání z úst do úst – netřeba tedy otevírat obaly, o nyní potřebné roušky na obličej se nejedná.

Sterilizace roušky nebo respirátoru: Ty jednorázové nemusíte vyhazovat!

Sterilizace roušky nebo respirátoru: Ty jednorázové nemusíte vyhazovat!

Obsahem lékárniček mohla být dříve i pevná resuscitační maska (s otvorem pro filtr). Právě tuto masku lze svépomocí vylepšit do použitelného stavu k nynější situaci. Na toto téma se již objevily i instruktážní videa na YouTube. V době, kdy vláda radí používat přinejmenším šátek přes obličej, se každá alternativa počítá.

Použitelným obsahem nových autolékárniček se tak jeví latexové rukavice k ochraně před kontaminovaným povrchem. I tuto ochranu totiž vláda doporučuje na veřejnosti a v MHD. Za volantem se přitom hodí, pokud auto sdílíte s více lidmi a pravidelně neprovádíte dezinfekci interiéru vozu. V tomto ohledu pomohou hlavně alkoholové čističe, jak už jsme psali dříve.

Koronavirus online

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

včera | Jan Mička | 7 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků