Rouška v autolékárničce: Pomoci mohou ty staré. Jak vyrobit provizorní ochranu?

V nových lékárničkách tu správnou roušku nenajdete, ve starších ale můžete najít třeba trojcípý šátek. K výrobě roušky/masky jde pak využít další obsah autolékárniček.

S posledním nařízením o povinném nošení roušky (nebo jiného způsobu zakrytí úst a nosu) na veřejnosti by nejednoho řidiče napadlo kouknout do autolékárničky, zda jejím obsahem není právě i ústní rouška. Navíc, když se země potýká s akutním nedostatkem těchto ochranných pomůcek.

Neztěžujte práci záchranářům! V době pandemie jezděte opatrněji, říkají experti

Neztěžujte práci záchranářům! V době pandemie jezděte opatrněji, říkají experti

Bohužel tu správnou roušku, tedy k zakrytí úst a nosu (někdy i pod názvem chirurgická maska či chirurgická ústenka), však v autolékárničce normálně nenajdete. Tato rouška totiž není povinnou, zákonem ustanovenou součástí. Pokud se vám ovšem doma či ještě v autě válí starší autolékárnička s obsahem schváleným před říjnem roku 2018, mohli byste uvnitř najít alespoň trojcípý šátek.

Povinný obsah autolékárničky od 1. října 2018:

  • 3x obvaz hotový s 1 polštářkem
  • 3x obvaz hotový s 2 polštářky
  • 1x hladká náplast - cívka
  • 1x škrtící pryžové obinadlo
  • 1x pryžové latexové rukavice
  • 1x nůžky
  • 1x isotermická folie

Ministerstvo totiž nabádá k nošení jakékoliv ochrany úst a nosu. „Stačí jednoduchý šátek a do něj vložit kapesníček,“ uvedl dříve ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. I zmíněný trojcípý šátek by se tedy v době krize mohl hodit, pokud nemáte jinou možnost.

Valentino Rossi se snaží jít příkladem. Jeho dar pomůže v boji pro koronaviru

Valentino Rossi se snaží jít příkladem. Jeho dar pomůže v boji pro koronaviru

Ve starší autolékárničce byste sice mohli najít i roušku, ale zcela jiného typu a určenou pro jiné využití. Přesněji plastovou roušku o rozměrech 20x20 cm, která se používá při poranění hrudníku, nebo takzvanou resuscitační roušku pro dýchání z úst do úst – netřeba tedy otevírat obaly, o nyní potřebné roušky na obličej se nejedná.

Sterilizace roušky nebo respirátoru: Ty jednorázové nemusíte vyhazovat!

Sterilizace roušky nebo respirátoru: Ty jednorázové nemusíte vyhazovat!

Obsahem lékárniček mohla být dříve i pevná resuscitační maska (s otvorem pro filtr). Právě tuto masku lze svépomocí vylepšit do použitelného stavu k nynější situaci. Na toto téma se již objevily i instruktážní videa na YouTube. V době, kdy vláda radí používat přinejmenším šátek přes obličej, se každá alternativa počítá.

Použitelným obsahem nových autolékárniček se tak jeví latexové rukavice k ochraně před kontaminovaným povrchem. I tuto ochranu totiž vláda doporučuje na veřejnosti a v MHD. Za volantem se přitom hodí, pokud auto sdílíte s více lidmi a pravidelně neprovádíte dezinfekci interiéru vozu. V tomto ohledu pomohou hlavně alkoholové čističe, jak už jsme psali dříve.

Koronavirus online

Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 124 příspěvků
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MAN vs. 6AT 4x4: Revoluční All In One?

Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-X

Vznětová, zážehová, přeplňovaná, atmosférická, hybridní. Zdá se to sice k nevíře, ale všechna tato adjektiva popisují kompaktní SUV Mazda CX-30 s „dieselovým benzinem“ Skyactiv-X. Jen ne všechna najednou. Jaká tedy v reálném světě je a jak se liší čtyřkolka s automatem od předokolky s manuální převodovkou?

25.  3.  2020 | Petr Schnagl | 24 příspěvků
Minitest Honda Civic 5D 1.0 VTEC CVT: Stačilo po 5 letech jen posypat pepřem?

Honda Civic 1.0 VTEC CVT

Japonci Hondu Civic lehce vylepšili a poslali zpět na trh se zajímavou cenou. Stačí to ale k tomu, aby vyčnívala nad konkurencí?

21.  3.  2020 | Vladimír Kadera | 125 příspěvků