Ropy začíná být nedostatek, ceny paliv rostou

Ropné koncerny nezvládají pokrýt rostoucí poptávku po ropě. Na začátku roku stál barel ropy okolo 30 dolarů, dnes se prodává za více než 50; severomořská Brent stojí takřka 51 dolarů, West Texas pak téměř za 55. Meziroční růst cen ropy tak dosáhl 80 procent. Na vysoké ceny má vliv kromě rostoucí poptávky také řada dalších faktorů - poničené těžební zařízení v mexickém zálivu vlivem hurikánů, zveřejnění nízkých zásob ropných derivátů v USA, zejména topných olejů, hrozící stávka v Nigérii a Norsku apod.

Cena za barel by se dle analytiků mohla dostat až na 75 dolarů, do Vánoc pak určitě vzrostou na 60. Od toho se budou odvíjet ceny benzínu a nafty, které v poslední době na českém trhu stále vzůstají. Benzín by měl do Vánoc stát v průměru 30 korun, nyní stojí v průměru necelých 28 korun, nafta pak lehce přes 26. Drahá paliva mají vliv na ceny služeb autobusových a dopravních společností, ale také průmyslových výrobků.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 14 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 19 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 206 příspěvků