Ropy začíná být nedostatek, ceny paliv rostou

Ropné koncerny nezvládají pokrýt rostoucí poptávku po ropě. Na začátku roku stál barel ropy okolo 30 dolarů, dnes se prodává za více než 50; severomořská Brent stojí takřka 51 dolarů, West Texas pak téměř za 55. Meziroční růst cen ropy tak dosáhl 80 procent. Na vysoké ceny má vliv kromě rostoucí poptávky také řada dalších faktorů - poničené těžební zařízení v mexickém zálivu vlivem hurikánů, zveřejnění nízkých zásob ropných derivátů v USA, zejména topných olejů, hrozící stávka v Nigérii a Norsku apod.

Cena za barel by se dle analytiků mohla dostat až na 75 dolarů, do Vánoc pak určitě vzrostou na 60. Od toho se budou odvíjet ceny benzínu a nafty, které v poslední době na českém trhu stále vzůstají. Benzín by měl do Vánoc stát v průměru 30 korun, nyní stojí v průměru necelých 28 korun, nafta pak lehce přes 26. Drahá paliva mají vliv na ceny služeb autobusových a dopravních společností, ale také průmyslových výrobků.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 55 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků