Ropy začíná být nedostatek, ceny paliv rostou

Ropné koncerny nezvládají pokrýt rostoucí poptávku po ropě. Na začátku roku stál barel ropy okolo 30 dolarů, dnes se prodává za více než 50; severomořská Brent stojí takřka 51 dolarů, West Texas pak téměř za 55. Meziroční růst cen ropy tak dosáhl 80 procent. Na vysoké ceny má vliv kromě rostoucí poptávky také řada dalších faktorů - poničené těžební zařízení v mexickém zálivu vlivem hurikánů, zveřejnění nízkých zásob ropných derivátů v USA, zejména topných olejů, hrozící stávka v Nigérii a Norsku apod.

Cena za barel by se dle analytiků mohla dostat až na 75 dolarů, do Vánoc pak určitě vzrostou na 60. Od toho se budou odvíjet ceny benzínu a nafty, které v poslední době na českém trhu stále vzůstají. Benzín by měl do Vánoc stát v průměru 30 korun, nyní stojí v průměru necelých 28 korun, nafta pak lehce přes 26. Drahá paliva mají vliv na ceny služeb autobusových a dopravních společností, ale také průmyslových výrobků.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků