Ropa jde dolů, benzín a nafta také

Za posledních několik dní cena ropy na světových trzích poklesla drasticky až k hranici 40 dolarům za barel. Čerpací stanice na tento pokles zareagovaly rychlým snížením cen benzínu a nafty. Zatímco ještě před měsícem prognózy říkaly, že se průměrná cena benzínu dostane před Vánocemi na 30 Kč, dnes je situace jiná; průměrná cena naturalu 95 je v Česku 27,20 Kč. V Praze, kde bývá benzín obvykle nejdražší, se dokonce dostal pod 27 korun a stojí v průměru 26,62 Kč (a je nejlevnější v ČR). Stejně tak poklesla nafta, která stojí v hlavním městě 26,42 Kč.

Nejdražší benzín mají v jižních, západních a severních Čechách, kde stojí 27,60 Kč, nejlevnější pak v Praze a na severní Moravě. Rozdíl mezi naftou a benzínem je největší v západních Čechách (1,2 Kč), nejmenší na serverní Morave (42 hal) a v Praze (48 hal). Celorepublikový rozdíl je pak v průměru 80 hal, přičemž na některých čerpacích stanicích je nafta dražší benzínu. Toto snížení cen mají na svědomí nejen klesající ceny ropy, ale rovněž cenová válka, kterou vyvolaly hypermarkety; ty na cenách benzínů nepotřebují vydělávat, takže jejich ceny jsou tradičně nejnižší. Kvůli nim musí snižovat i zavedené sítě čerpacích stanic.

Poznámka: Nízké ceny mne překvapily včera večer, když jsem v Brně tankoval natural 95 za 26,20 Kč.

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

19.  6.  2018 | Jan Mička | 65 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků