Ropa jde dolů, benzín a nafta také

Za posledních několik dní cena ropy na světových trzích poklesla drasticky až k hranici 40 dolarům za barel. Čerpací stanice na tento pokles zareagovaly rychlým snížením cen benzínu a nafty. Zatímco ještě před měsícem prognózy říkaly, že se průměrná cena benzínu dostane před Vánocemi na 30 Kč, dnes je situace jiná; průměrná cena naturalu 95 je v Česku 27,20 Kč. V Praze, kde bývá benzín obvykle nejdražší, se dokonce dostal pod 27 korun a stojí v průměru 26,62 Kč (a je nejlevnější v ČR). Stejně tak poklesla nafta, která stojí v hlavním městě 26,42 Kč.

Nejdražší benzín mají v jižních, západních a severních Čechách, kde stojí 27,60 Kč, nejlevnější pak v Praze a na severní Moravě. Rozdíl mezi naftou a benzínem je největší v západních Čechách (1,2 Kč), nejmenší na serverní Morave (42 hal) a v Praze (48 hal). Celorepublikový rozdíl je pak v průměru 80 hal, přičemž na některých čerpacích stanicích je nafta dražší benzínu. Toto snížení cen mají na svědomí nejen klesající ceny ropy, ale rovněž cenová válka, kterou vyvolaly hypermarkety; ty na cenách benzínů nepotřebují vydělávat, takže jejich ceny jsou tradičně nejnižší. Kvůli nim musí snižovat i zavedené sítě čerpacích stanic.

Poznámka: Nízké ceny mne překvapily včera večer, když jsem v Brně tankoval natural 95 za 26,20 Kč.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků