Ropa jde dolů, benzín a nafta také

Za posledních několik dní cena ropy na světových trzích poklesla drasticky až k hranici 40 dolarům za barel. Čerpací stanice na tento pokles zareagovaly rychlým snížením cen benzínu a nafty. Zatímco ještě před měsícem prognózy říkaly, že se průměrná cena benzínu dostane před Vánocemi na 30 Kč, dnes je situace jiná; průměrná cena naturalu 95 je v Česku 27,20 Kč. V Praze, kde bývá benzín obvykle nejdražší, se dokonce dostal pod 27 korun a stojí v průměru 26,62 Kč (a je nejlevnější v ČR). Stejně tak poklesla nafta, která stojí v hlavním městě 26,42 Kč.

Nejdražší benzín mají v jižních, západních a severních Čechách, kde stojí 27,60 Kč, nejlevnější pak v Praze a na severní Moravě. Rozdíl mezi naftou a benzínem je největší v západních Čechách (1,2 Kč), nejmenší na serverní Morave (42 hal) a v Praze (48 hal). Celorepublikový rozdíl je pak v průměru 80 hal, přičemž na některých čerpacích stanicích je nafta dražší benzínu. Toto snížení cen mají na svědomí nejen klesající ceny ropy, ale rovněž cenová válka, kterou vyvolaly hypermarkety; ty na cenách benzínů nepotřebují vydělávat, takže jejich ceny jsou tradičně nejnižší. Kvůli nim musí snižovat i zavedené sítě čerpacích stanic.

Poznámka: Nízké ceny mne překvapily včera večer, když jsem v Brně tankoval natural 95 za 26,20 Kč.

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 11 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků