Roman Častoral: Tři mistrovské tituly v rallyecrosu

Mistr ČR, Mistr Rakouska a Mistr Zóny střední Evropy – hned ke třem titulům v divizi D2 dovedl svůj SEAT Ibiza Cupra rallyecrosař Roman Častoral.
Roman Častoral: Tři mistrovské tituly v rallyecrosu

Sezona 2001 byla tedy pro pětadvacetiletého jezdce maximálně úspěšná! Díky výborným výsledkům v průběhu celé sezony i spolehlivému vozu si Roman Častoral své tituly Mistra Rakouska v rallyecrosové divizi D2 i titul Mistra Zóny střední Evropy pojistil už před koncem šampionátu.

O svůj první titul Mistra ČR však se soupeři tvrdě bojoval do posledního okamžiku. Ještě před startem posledního závodu v Sosnové byli na titul Mistra ČR v rallyecrosové divizi D2 horcí kandidáti dva: Častoral a Pavel Novotný startující s Citroënem Xsara. Rozuzlení dramatu přineslo až předposlední kolo finálové jízdy, kdy velký souboj rozhodla technická závada na motoru Novotného Citroënu a Roman Častoral si mohl už v pohodě dojet pro titul Mistra ČR pro rok 2001. „Byl to hodně vypjatý závěr sezony a Pavel Novotný měl prostě smůlu. Ale i o tom je rallyecros, i když si to žádný z nás nechce připouštět. Já samozřejmě budu letošní sezonu hodnotit jako maximálně úspěšnou,“ komentoval své letošní výsledky Roman Častoral.

Tři letošní tituly jsou určitě také velkým zadostiučiněním pro otce Jaroslava, bývalého soutěžáka, povzbuzením pro celý tým a konec konců určitě i potvrzením správné volby: Roman Častoral totiž na SEAT Ibiza přesedlal teprve vloni. „Ibizu jsme zvolili především proto, že je to relativně dostupné auto s výborným podvozkem,“ říká Roman Častoral. Pečlivá příprava rallyecrosové Ibizy se evidentně vyplatila – během celé letošní sezony s ní neměli mechanici prakticky žádnou práci: „Na auto si skutečně nemůžu stěžovat – celou sezonu obdivuhodně drželo, a tak snad jedinou vážnější závadou bylo poškození závěsu kola, což ovšem šlo na vrub kolize na trati.“

Povzbuzen výbornými výsledky chce Roman Častoral zůstat Ibize věrný i pro příští sezonu: „Podvozek už máme optimálně vyladěný, přes zimu si budeme hrát jenom s motorem, který určitě má ještě nějakou výkonovou rezervu.“ Vyšší výkon motoru přijde čerstvému mistru vhod, vždyť v kategorii poměrně dostupných plechových vozů druhé divize je rok od roku větší konkurence a jezdí se hodně tvrdě.

Letošní sezona sotva skončila a Roman Častoral už myslí na tu příští. Většina plánů má přitom společného jmenovatele: Peníze! „Rád bych se prosadil i ve „velkém“ Mistrovství Evropy. Auto i já bychom na to myslím měli, ale záleží na tom, zda se nám podaří sehnat silné sponzory. Rozhodli jsme se, že buď dáme dohromady peníze na to, abychom mohli absolvovat celý šampionát, a nebo - pokud se to nepodaří – tak se budu soustředit zase na šampionát Zóny střední Evropy a samozřejmě i na obhajobu domácího titulu,“ naznačuje své záměry pro rok 2002 Roman Častoral, čerstvý rallyecrosový šampion divize D2.

Klepněte pro větší obrázek

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

včera | Radek Pecák | 31 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků