Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Vystoupení Velké Británie z Evropské unie by mělo vejít v platnost 29. března letošního roku. Jaký to bude mít dopad na tamní automobilky? Takový Rolls-Royce by dokonce mohl zastavit výrobu.

Automobilka Rolls-Royce pro své vozy totiž využívá šest set různých společností, které jí dohromady dodávají zhruba 32.000 komponentů. Pouze 8 % dílů má svůj původ ve Velké Británii. Sklady s náhradními díly se však značce neplní. Většinou to má jen tak tak a čerstvě dopravené díly putují rovnou do aut.

Takzvaný tvrdý Brexit, což je úplné odpojení od unijních struktur, by ale měl velmi negativní dopad na dovoz. V ten moment by se totiž mohly zpozdit dodávky některých dílů a to si Rolls-Royce samozřejmě nemůže dovolit.

Výroba Mini mimo Velkou Británii? I to může být důsledek Brexitu

Výroba Mini mimo Velkou Británii? I to může být důsledek Brexitu

Torsten Mueller-Oetvoes, předseda představenstva značky Rolls Royce, uvedl v rozhovoru pro Automotive News: „Můžeme si plánovat co chceme, ale nemůžeme skladovat díly na několik týdnů dopředu. Pokud se nám tento logistický řetězec přetrhne, bude to mít negativní dopad na výrobu. Stačí, aby chyběl jediný díl a už nemůžeme dokončit auto.“

A to je to poslední, co by teď Rolls-Royce potřeboval. Loňský rok byl pro něj rekordní, zákazníkům dodal 4107 vozů, což je nejvíce v historii. Největší zásluhu na tom má osmá generace modelu Phantom a také spuštění produkce SUV Cullinan, které se začalo prodávat na konci roku. Už teď to ale vypadá, že britská značka v letošním roce svůj dosavadní rekord překoná, výroba Cullinanu je totiž do konce tohoto roku maximálně vytížena.

Rolls-Royce Cullinan oficiálně: Je o dost větší než Bentley Bentayga

Rolls-Royce Cullinan oficiálně: Je o dost větší než Bentley Bentayga

Po případném Brexitu bude nutné vydávat pro námořní přepravu povolení a je tu riziko zdržení na hranicích kvůli případným kontrolám. Samozřejmě to s sebou přináší i nutné poplatky za clo. Do konce letošního roku však ještě bude možné dovážet bez kontrol. Možná i proto v Rolls-Royce naplánovali dvoutýdenní dubnovou odstávku, aby naskladnili pár dílů.

Dopad to ale samozřejmě bude mít na celý britský průmysl, a to nejen automobilový. Své o tom ví i společnost Jaguar Land Rover. Podle šéfa společnosti Ralfa Spetha by vystoupení z Evropské unie stálo jen na nutném zaplacení cla z dopravy v přepočtu přes 35 miliard korun ročně. Jaguar Land Rover už dokonce činí první kroky – výrobu SUV Land Rover Discovery stěhuje do slovenské Nitry.

Minitest BMW X3 M40d: Opravdu těžká volba!

BMW X3 M40d (minitest)

M40d sice není nejvýkonnější, ale zato nejdražší verzí modelu X3. Srdce by sáhlo po benzinovém šestiválci M40i, dříve nebo později se vám však do rozhodování začne plést mozek.

dnes | Jan Mička | 1 příspěvek
TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

21.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 7 příspěvků
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 72 příspěvků