Rolls-Royce Spectre bude prvním elektromobilem britské značky. Přijede v roce 2023

Britská značka oznamuje, že silniční testy jejího prvního sériového elektromobilu právě započaly.

S myšlenkou čistě elektrického ústrojí si Rolls-Royce v minulosti pohrával ve formě konceptů. Nyní už však konečně potvrzuje, že pracuje na svém prvním produkčním elektromobilu, jehož první kusy si zákazníci převezmou na konci roku 2023. K oznámení vypouští značka první fotky maskovaného prototypu.

Maybach slaví 100. výročí. Ve speciální edici přijíždí ultra luxusní GLS i třída S

Maybach slaví 100. výročí. Ve speciální edici přijíždí ultra luxusní GLS i třída S

Jméno modelu už známe – Spectre (přízrak), jakožto „označení pro nadpozemské bytosti, které jsou synonymem velké moci a zjevení,“ říká značka. Rolls-Royce potvrzuje, že u elektrické novinky opět využije vlastní hliníkovou architekturu, tedy žádné sdílení napříč mateřským BMW Group, ačkoliv využití samotného elektrického ústrojí od německé automobilky by dávalo smysl.

Informace o pohonném ústrojí každopádně nechává Rolls-Royce pod pokličkou. Vývojový prototyp pak silně připomíná současné kupé Wraith. Do produkce se nicméně mohou konečný design a proporce vozu ještě zásadně změnit.

TEST BMW 430i Cabrio: Léto sice skončilo, ale zábava může pokračovat

TEST BMW 430i Cabrio: Léto sice skončilo, ale zábava může pokračovat

Datum uvedení do prodeje je tedy ještě daleko. Stačí ale dodat, že pro svůj první čistě elektrický Rolls-Royce si automobilka vymyslela vůbec nejnáročnější testovací program v historii. „Najedeme 2,5 milionu kilometrů, což je simulace průměrně více než 400 let používání vozu Rolls-Royce, a procestujeme všechny kouty světa, abychom tento nový automobil posunuli na hranici možností,“ uvedl Torsten Müller-Ötvös, výkonný ředitel Rolls-Royce.

A jak byste na dnešní scéně evropského automobilového průmyslu očekávali, taky Rolls-Royce míří do plně elektrické budoucnosti, kterou odstartuje právě novinka Spectre. Do roku 2030 se značka zavázala k úplné elektrifikaci celého svého portfolia modelů. „Od toho roku již nebude Rolls-Royce vyrábět ani prodávat žádné výrobky se spalovacími motory,“ stojí v tiskové zprávě automobilky.

Rolls-Royce

Britskou společnost Rolls-Royce založili v roce 1906 Charles Rolls a Henry Royce. Vedle vojenské techniky, leteckých a lodních motorů je známá hlavně jako výrobce luxusních automobilů.

Od roku 1998 patří Rolls-Royce do skupiny BMW.

Rolls-Royce Phantom • Rolls-Royce Cullinan • Rolls-Royce Ghost • Rolls-Royce Wraith • Rolls-Royce Dawn

Nový VW Golf R Variant je pořád božsky všestranný a je s ním sranda. I na dráze!

VW Golf R Variant

Novou generaci Volkswagenu Golf R Variant jste si mohli prohlédnout už na konci prázdnin na výstavě Světa motorů Auta na náplavce. My jsme se však poprvé svezli až o měsíc později v Německu a dalo nám to víc, než jsme si vůbec dokázali představit.

15.  10.  2021 | Jan Mička | 19 příspěvků
TEST SsangYong Musso Grand Premium 2.2 e-XDI: Fachman za cenu brigádníka

SsangYong Musso Grand

Korejský pick-up prošel omlazením, které poznáte na první pohled. Pod novou tváří se toho ale moc nezměnilo. Stačí to k udržení kroku s ostatními?

14.  10.  2021 | Vladimír Kadera | 4 příspěvky
TEST Audi Q4 SB 50 e-tron quattro: Když to má fungovat, berte plnou palbu!

Audi Q4 SB 50 e-tron quattro

Vysoký dojezd? Máme. Kvalitní zpracování? Také. Výkon? Nechybí. Jízdní komfort? Nadprůměrný. Designový elektromobil se Audi hodně povedl, ale bez chybičky není.

10.  10.  2021 | Richard Herbich | 5 příspěvků