Rolls-Royce slaví sto let od svého prvního modelu

Britská automobilka Rolls-Royce oslaví ve středu 15. března sto let od vzniku svého prvního modelu. Roku 1906 totiž přivedli na trh svůj první model partneři Charles Rolls a Henry Royce. Ti začali spolupracovat od roku 1904, kdy se také seznámili. Dva roky jim trvalo, než postavili svůj první vůz Silver Ghost, který mířil k nejbohatší klientele a takto to zůstalo až do dnešních dnů. Velkým zlomem byla pak první světová válka, kdy se rozšířilo výrobní portfolio i o letecké motory, které se s modifikacemi používaly i v bojových letounech. Zajímavosti určitě je, že první přelet Atlantiku proběhl s motory nesoucí logo RR. Po válce však šla výroba leteckých motorů mírně do pozadí a nebýt druhé světové války, možná by RR ve výrobě nepokračoval. Právě v tomto období se opět rozjela výroba leteckých motorů ve velkém. Po válce zůstala výroba leteckých motorů zachována a často tvořila až šedesát procent výroby společnosti.

Ale zpět k automobilům, legendární Phantom se poprvé objevil v roce 1929 a od té doby si jej mohou užívat zákazníci po celém světě. RR se nikdy nesnížil k výrobě vozů pro běžné občany a vždy mířil k těm nejmocnějším, což dokazuje i model Phantom IV, kterého se vyrobilo pouze 18 kusů a zakoupit jej mohl pouze prezident, nebo vládce některé země. Po druhé světové válce RR představil i úspěšnou "Silver" řadu s modely Dawn, Cloud nebo Shadow.

Mezi vznikem automobilky, letecké společnosti a dnešním dnem se odehrála i další důležitá událost. RR totiž vstoupil do chomoutu automobilky VW. Díky vývoji nových leteckých motorů se RR dostal do velkých finančních potíží a před krachem ji zachránila až podpora a správa státem a pozdější odprodej do skupiny VW, kde nyní pod správou BMW dále vyrábí své luxusní vozy.

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

dnes | Milan Lažanský
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků