Rolls-Royce slaví sto let od svého prvního modelu

Britská automobilka Rolls-Royce oslaví ve středu 15. března sto let od vzniku svého prvního modelu. Roku 1906 totiž přivedli na trh svůj první model partneři Charles Rolls a Henry Royce. Ti začali spolupracovat od roku 1904, kdy se také seznámili. Dva roky jim trvalo, než postavili svůj první vůz Silver Ghost, který mířil k nejbohatší klientele a takto to zůstalo až do dnešních dnů. Velkým zlomem byla pak první světová válka, kdy se rozšířilo výrobní portfolio i o letecké motory, které se s modifikacemi používaly i v bojových letounech. Zajímavosti určitě je, že první přelet Atlantiku proběhl s motory nesoucí logo RR. Po válce však šla výroba leteckých motorů mírně do pozadí a nebýt druhé světové války, možná by RR ve výrobě nepokračoval. Právě v tomto období se opět rozjela výroba leteckých motorů ve velkém. Po válce zůstala výroba leteckých motorů zachována a často tvořila až šedesát procent výroby společnosti.

Ale zpět k automobilům, legendární Phantom se poprvé objevil v roce 1929 a od té doby si jej mohou užívat zákazníci po celém světě. RR se nikdy nesnížil k výrobě vozů pro běžné občany a vždy mířil k těm nejmocnějším, což dokazuje i model Phantom IV, kterého se vyrobilo pouze 18 kusů a zakoupit jej mohl pouze prezident, nebo vládce některé země. Po druhé světové válce RR představil i úspěšnou "Silver" řadu s modely Dawn, Cloud nebo Shadow.

Mezi vznikem automobilky, letecké společnosti a dnešním dnem se odehrála i další důležitá událost. RR totiž vstoupil do chomoutu automobilky VW. Díky vývoji nových leteckých motorů se RR dostal do velkých finančních potíží a před krachem ji zachránila až podpora a správa státem a pozdější odprodej do skupiny VW, kde nyní pod správou BMW dále vyrábí své luxusní vozy.

Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků