Rolls-Royce slaví sto let od svého prvního modelu

Britská automobilka Rolls-Royce oslaví ve středu 15. března sto let od vzniku svého prvního modelu. Roku 1906 totiž přivedli na trh svůj první model partneři Charles Rolls a Henry Royce. Ti začali spolupracovat od roku 1904, kdy se také seznámili. Dva roky jim trvalo, než postavili svůj první vůz Silver Ghost, který mířil k nejbohatší klientele a takto to zůstalo až do dnešních dnů. Velkým zlomem byla pak první světová válka, kdy se rozšířilo výrobní portfolio i o letecké motory, které se s modifikacemi používaly i v bojových letounech. Zajímavosti určitě je, že první přelet Atlantiku proběhl s motory nesoucí logo RR. Po válce však šla výroba leteckých motorů mírně do pozadí a nebýt druhé světové války, možná by RR ve výrobě nepokračoval. Právě v tomto období se opět rozjela výroba leteckých motorů ve velkém. Po válce zůstala výroba leteckých motorů zachována a často tvořila až šedesát procent výroby společnosti.

Ale zpět k automobilům, legendární Phantom se poprvé objevil v roce 1929 a od té doby si jej mohou užívat zákazníci po celém světě. RR se nikdy nesnížil k výrobě vozů pro běžné občany a vždy mířil k těm nejmocnějším, což dokazuje i model Phantom IV, kterého se vyrobilo pouze 18 kusů a zakoupit jej mohl pouze prezident, nebo vládce některé země. Po druhé světové válce RR představil i úspěšnou "Silver" řadu s modely Dawn, Cloud nebo Shadow.

Mezi vznikem automobilky, letecké společnosti a dnešním dnem se odehrála i další důležitá událost. RR totiž vstoupil do chomoutu automobilky VW. Díky vývoji nových leteckých motorů se RR dostal do velkých finančních potíží a před krachem ji zachránila až podpora a správa státem a pozdější odprodej do skupiny VW, kde nyní pod správou BMW dále vyrábí své luxusní vozy.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 44 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 68 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků