BMW

Roky vedl institut pro bezpečnost v dopravě, loni přežil děsivou nehodu. Z jeho BMW zbyla hromada šrotu

Adrian Lund se po většinu své kariéry zabýval silniční bezpečností. Vloni měl těžkou čelní srážku na dálnici – o svůj hrůzný zážitek se nyní podělil.

Americká nezisková vědecká a osvětová organizace IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) má za cíl snižovat počet úmrtí, zranění a škod při dopravních nehodách skrze výzkum a hodnocení vozidel a také díky vzdělávaní spotřebitelů a zákonodárců. Její bývalý šéf Adrian Lund měl v loňském roce velmi vážnou nehodu, jejíž následky pro něj byly naštěstí díky mírné – dá se říci i díky tlaku institucí, jako je IIHS, na výrobce aut ohledně bezpečnosti.

Vloni v srpnu se Adrian Lund vydal ze svého domova do města Savannah v Georgii, když na dálnici I-95 potkal vůz v protisměru. Došlo k čelnímu nárazu, Lundovo BMW 540i jelo rychlostí okolo 100 km/h, protijedoucí vozidlo se dle odhadů pohybovalo zhruba osmdesátkou. Srážka šla zpředu na stranu řidiče, pětka šla do hodin a přes střechu, než se zastavila v odstavném pruhu. Lund si pamatuje, jak visel v pásech hlavou vzhůru. Když dorazili záchranáři, stále se ho ptali, zda je v pořádku – po přeříznutí pásů a odstřižení B sloupku (můžete vidět na fotografiích i videu) ho vyprostili.

Vozidlo, které nehodu způsobilo, bylo rovněž BMW – konkrétně 228i modelového roku 2016, tedy dle moderních měřítek rovněž bezpečné auto. Jeho devětadvacetiletá řidička se na dálnici z nějakého důvodu otočila do protisměru. Nebyla bohužel připoutána, při nárazu z vozu vypadla a srážku nepřežila. Lund trpěl několik týdnů malátností kvůli otřesu hlavy, dále měl podlitiny na kotnících, noze a trupu. "Vzhledem k tomu, jakou jsem měl nehodu, že jsem měl čelní srážku a následně se vůz převrátil - ano, mám docela štěstí. Auto odvedlo svou práci," uvedl Adrian Lund.

BMW řada 5

Po výstředním designovém experimentu u generace E60 se pětkové BMW vrátilo ke konzervativnímu vzhledu. Pořád se vyrábí se zadním pohonem, stále více zákazníků ale volí čtyřkolku xDrive.

Test BMW 520d xDrive Sedan • BMW řady 5 Touring​ • Elektromobil • Facelift • Historie BMW řady 5 •Test BMW 545e xDrive

Diskuze (2) Další článek: Týden na zpátečku: Budoucnost Alfy Romeo, nové BMW X7 a americké svaly v italských tvarech

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,