7
Fotogalerie

Robotaxi Hyundai Ioniq 5 si udělalo řidičák. Zkušební jízdu v provozu zvládlo na výbornou

Od masového rozšíření samořiditelných aut nás ještě dělí hezkých pár let, ale jejich technika je již nyní na skvělé úrovni.

Na technice umožňující samostatnou jízdu spolupracuje Hyundai s technologickou společností Motional. Jako zkušební platformu používají elektromobil Ioniq 5, osazený bohatou senzorovou výbavou – LiDARem, radarem i kamerami. Výrobce hlásí, že jeho robotaxi je nyní schopné podávat konzistentní výsledky v různých typech prostředí – a jako důkaz vyslal vůz do ulic Las Vegas se skutečnou zkušební komisařkou Kandice Jonesovou z nevadského Úřadu pro motorová vozidla.

„Jsem certifikovaná zkušební komisařka řidičů DMV (Úřad pro motorová vozidla) s 25letou praxí. Za tu dobu jsem v zájmu veřejné bezpečnosti zklamala tisíce a tisíce studentů,“ řekla Kandice Jonesová, zkoušející, která testovala Ioniq 5. Při simulaci řidičské zkoušky na uzavřené trati robotaxi excelovalo, zaujalo kontrolou rychlosti, změnou jízdního pruhu a manévrováním, schopností přesně zastavit na znamení STOP, provést odbočení vlevo a reakční dobou na vznikající nebezpečí.

„Překvapivě získává plný počet bodů. Jsem ohromena,“ uvedla Jonesová po ukončení jízd. Průběh zkoušky odpovídající té pro zisk řidičského průkazu si můžete prohlédnout na videu. V něm také zjistíte, jakým způsobem mohou robotaxi pomáhat – například lidem, kteří kvůli zdravotnímu stavu nemohou získat řidičák, a auto by jim velmi usnadnilo život.

Hyundai

Výroba automobilů je u jihokorejského Hyundaie jen jednou z částí rozsáhlého, především strojírenského zaměření. Společnost byla založena v roce 1947. V roce 1998 koupila značku Kia.

Hyundai i10Hyundai i20Hyundai i30Hyundai i40Hyundai KonaHyundai TucsonHyundai NexoHyundai Sante FeHyundai GenesisHyundai IONIQ

Doporučujeme

Články odjinud