Řidiči stále nepoutají své děti, loni jich zemřelo na silnicích opět více

V loňském roce zemřelo při dopravních nehodách na českých silnicích 39 dětí, tedy o 12 více než v roce 2004. Z tohoto počtu bylo 22 dětí usmrceno v automobilech jako spolujezdci a z počtu 22 nebylo připoutáno ani umístěno v zádržných systémech 12 dětí. Jak uvedl mluvčí ÚAMK, ve většině případů, kdy dítě nebylo připoutáno, ani nebylo umístěno v zádržném systému, se jednalo o nehody, kdy při použití těchto bezpečnostních prvků by s největší pravděpodobností přežily.

Přestože novela silničního zákona počítá s povinným používáním zádržných systému, ani po prvním červenci nepočítá šéf dopravní policie ČR s tím, že všichni rodiče vybaví své vozy bezpečnostními prvky. Navíc v zákoně existují výjimky, které budou platit až do roku 2008 a které umožňují převážet děti i bez zádržného systému. Takto bude moci řidič převážet dítě max. rychlostí 70 km/h a do a ze školy, nebo do zájmových kroužků apod. Právě u této výjimky se šéf dopravní policie obává, že bude často zneužívaná. Mnozí řidiči totiž, když něco nemusejí nebo je jim nabídnuta nějaká výjimka, berou tuto výjimečnou možnost jako jedinou cestu...

Jste pro povinné používání zádržných systému v automobilech?

TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 8 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 86 příspěvků
Minitest BMW 630d xDrive Gran Turismo: Rudý samet

BMW 630d xDrive GT (minitest)

Třílitrový šestiválce s jedním turbodmychadlem byl ještě donedávna základním vznětovým agregátem BMW 6 GT. Výkon 195 kW není malý, dost možná ani více nepotřebujete.

8.  5.  2018 | Jan Mička | 12 příspěvků