Brno rozšířilo placené parkování. Myslí však na řidiče, kteří se nezdrží dlouho

V dnešní době už nelze počítat s tím, že v centrech měst zaparkujete zadarmo. A nejenom tam. Zóny placeného stání už má i Brno a hodlá jej nadále rozšiřovat.

Neuběhlo ani třináct měsíců od spuštění systému rezidentního parkování a druhé největší město v České republice mění od pondělí 30. zaří jeho podmínky. Mluvčí brněnského magistrátu Anna Dudková uvedla, že systém zatím zůstává platný v ulicích historického a užšího centra města. Doplnila, že v listopadu a v průběhu příštího roku se poté počítá s rozšířením do dalších ulic.

Jak nejlépe najít místo k parkování? Podle vědců existují tři hlavní způsoby

Jak nejlépe najít místo k parkování? Podle vědců existují tři hlavní způsoby

Mezi další změny v systému patří i rozdělení majitelů automobilů na tři kategorie. V první kategorii se nachází rezidenti. Mezi ně patří ti řidiči, kteří mají trvalé bydliště v některé ze zón. Druhou skupinu tvoří abonenti, kteří mají v uvedených zónách svůj podnik či provozovnu. Ve třetí kategorii se nacházejí abonenti, kteří musí parkování nahlásit pomocí automatu či aplikace a poté zaplatit cenu v dané zóně. Lidé ze třetí kategorie zároveň mohou parkovat v modré zóně pouze ve vyhrazenou dobu.

Parkování v Praze: Ukážeme vám, jak si s ním už nelámat hlavu. Stačí pár kliknutí!

Parkování v Praze: Ukážeme vám, jak si s ním už nelámat hlavu. Stačí pár kliknutí!

Nový systém by měl podle magistrátu pomoci především rezidentům. Parkovací místa totiž často zabírali řidiči dojíždějící do Brna nebo obyvatelé města, kteří mají v blízkosti práci. Další rozšíření pro rezidenty se chystá od 18. listopadu, a to v zelené zóně, tedy širším centru Brna. Toto rozšíření by se mělo týkat ulic Pellicova, Kopečná, Bratislavská a Koliště a okolí těchto velkých ulic.

V příštím roce se čeká rozšíření placených zón v „modré části“ města. Konkrétně se má jednat o oblasti kolem ulic Špitálka, Trnitá, Křídlovická, Bezručova, Rybářská, Žižkova, Staňkova, Botanická, Zborovská a Chodská.

Parkování zdarma: S těmito hybridy v Praze můžete. Nutné je zařídit jen pár věcí

Parkování zdarma: S těmito hybridy v Praze můžete. Nutné je zařídit jen pár věcí

„Tento týden začaly změny ve vodorovném značení. Dále je nutné přeprogramovat ceníky v mobilní aplikaci a v parkovacích automatech, aby odpovídaly novému ceníku. Na začátek října také plánujeme spuštění nové mobilní aplikace pro platbu za parkování a platbu pomocí SMS. V současnosti je obojí v testování,“ uvedla mluvčí brněnského magistrátu Anna Dudková.

Britové upozorňují na další způsob, jak snižovat produkci CO₂ v dopravě

Britové upozorňují na další způsob, jak snižovat produkci CO₂ v dopravě

O změnách v parkovacím systému chce magistrát obyvatele Brna informovat i pomocí manuálu. Ten by měli rezidentni najít ve svých schránkách. „Lidé se k manuálu dostanou ale i na internetu a vyzvednout si ho mohou i na vrátnicích magistrátu,“ doplnila Dudková.

Parkovací zóny v Brně

Červená zóna A

Zóna zabírající historické jádro Brna. Pro vjezd je nutné mít povolení. V červené zóně je parkování na prvních 30 minut zdarma, poté je zpoplatněno čtyřiceti korunami za každou započatou hodinu. Platit se dá buď pomocí mobilní aplikace nebo sms.

Zelená zóna B

Širší centrum Brna, které je přibližně ohraničeno ulicemi Šumavská, Hrnčířská, Pionýrská, Drobného, Traubova, Francouzská, Cejl, Vlhká, Úzká, Poříčí, Křížová, Mendlovo náměstí, Úvoz a Veveří. Parkování je zde na první hodinu zdarma, poté se platí 30 korun za každou započatou hodinu. Parkovné lze předplatit a lze jej pořídit buď přes internet, nebo na úřadě v ulici Zvonařka.

Předplatné:

  • na týden - 400 korun
  • na měsíc - 1200 korun
  • na rok - 12 000 korun

Modrá zóna C

Poslední modrá zóna představuje zbytek města. První hodina parkování je zde zdarma, poté za dvacet korun za každou započatou hodinu. Stání je zpoplatněno od 17 do 6 hodin, mimo tento čas je zdarma.

Autor: Jiří Frydlewicz

Článek připravila redakce E15.cz

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

včera | Jan Mička | 7 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků