Revoluční brzdy Siemensu: až poloviční brzdná dráha, prý

Zapamatujte si zkratku EWB, dost možná jí za pár let budeme skloňovat jako převratnou technologii mezi brzdnými systémy. Znamená Electronic Wedge Brakes (tedy elektronické klínové brzdy) a značí systém vyvíjený německým Siemensem.

Ačkoli brzdy procházejí v posledních letech značným vývojem a jejich okamžité schopnosti i odolnost jdou stále kupředu, jejich koncepce je stále původní a stará již desítky let. Ano, keramické či karbonové brzdy přinesly velký pokrok, zásadní průlom ale nepřinášejí. Od koutoučových brzd zázraky zřejmě již očekávat nelze, chce to něco zcela nového..

Čekání má ukončit právě systém EWB. Ačkoli technici Siemensu s nadsázkou říkají, že vlastně o nic nového nejde a podstatu systému bylo možné spatřit již na koňských povozech v 18. století, jejich možnosti mají posunout brzdění do úplně jiných dimenzí. Podstatou fungování EWB mají být dva principy.

První je, že systém bude zcela zbaven současného hydraulického rozvodu, který má své limity. Možná si říkáte, že o elektronických brzdách jste už slyšeli u Mercedesu a žádná sláva to nebyla, ale tyto systémy spolu nemají prakticky nic společného. Mercedes v roce 2001 představil systém hydroelektronický, který měnil v podstatě pouze způsob přenosu informace od brzdového pedálu k rozvodu brzdné síly, který zůstával konvenční, stejně jako samotné brzdy. Siemens je se svým EWB mnohem dál.

Celý rozvod tak budou zajištovat pouze „obyčejné dráty” a brzdy budou ovládány výlučně elektromotory. Rozvod nebude vytvářet výsledný tlak na kotouč ještě před působením na třecí segment, jak je tomu dnes dnes, ale elektromotory budou pracovat se systémem do sebe vzájemně zapadajících ozubených segmentů a válečků, které, zjednodušeně řečeno, vytvoří tlak na brzdový kotouč tak, jako když budete „střílet” pecky z jablka nebo melounu z prstů. To je druhým principem a zejména jeho fungování vám lépe přiblíží přiložené video.

Systém má přinést hned několik výhod. V prvé řadě potřebuje k vyvinutí stejné brzdné síly pouze desetinu energie oproti současným brzdám, čehož bude dosaženo i tím, že ke zvýšení brzdného tlaku bude napomáhat i sám rotující kotouč, na který čelisti brzd působí. K tomu dojde díky rostoucímu vzájemnému působení prvků celého mechanismu s rostoucím odporem kotouče. Samozřejmě ale pouze tolik, kolik dovolí elektromotory. Ty mají být navíc s to přerušovaně pracovat se zásadně vyšší ferekvencí než dnešní systémy, čímž by měly efektivněji zabraňovat zablokování kol než dnešní ABS. A konečně, každá z brzd bude schopna pracovat naprosto nezávisle a tím bude celý systém schopen rozdělovat brzdnou sílu mezi jednotlivá kola s dokonalou přesností, čímž dále zlepší brzdění v zatáčkách, na nekvalitním povrchu apod.

Ačkoli výše uvedený popis skýtá několik zajímavých nápadů, do mozaiky vysvětlení faktu, že dnešní vozy osazené EBW dosahují i menší než poloviční brzdné dráhy než tytéž vozy osazené konvenčními brzdami, mi pár kamínků ještě schází. Elektromotor, klínový systém, přirozeně rostoucí tlak se zvyšující se rychlostí, to všechno je fajn, ale aby to samo o sobě stačilo na poloviční brzdnou dráhu? Těžko, snad jedině za určitých specifických podmínek.

Siemens si zřejmě nechává část informací pro sebe, ostatně by nebylo divu, použití systému považuje za hotovu věc a hrdě hlásá, že do roku 2008 se s ním setkáme v některém z BMW, Mercedesů nebo Porsche. Uvidíme, pro bezpečnost provozu by tak ohromné zlepšení brzdných schopností sériových vozů bylo fantastickým přínosem.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle nějak by to celé mělo vypadat...


...a takto fungovat.
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 12 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 19 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 205 příspěvků